SAHTE UZUNOLUK HAMAMI

Son günlerde şehrimizdeki  bilboardlarda,  Belediyemizin  hizmetlerini tanıtan çeşitli resim ve yazılara şahit oluyoruz.. 

 

Bunlardan biri dikkatimi çekmişti.

 

Yıllar önce yıkılmış Tarihi Uzunoluk Hamamının kopyasının, belediyemizce yeniden yapılmasının şerefine tanıtımı yapılmış.  Hamamın yeni halinin resmi ile beraber bilboardlara  şu yazı yazılmış.

 

Tarih Kahramanmaraş la buluştu, Uzunoluk hamamı yeniden yapıldı. 

 

Iddialı ve düşündürücü bir slogandı bu.

 

Acaba Uzunoluk Hamamının yeniden kopyasının yapılması ile,  tarih Kahramanmaraş la buluşacakmıydı ? Uzunoluk Hamamı gerçekten yeniden mi yapılmıştı ?   Takıntım, bu soruların cevabını aramaktı.

 

Yoksa, Belediyece yapılan hizmetlerin hergün bilboardlarla  hatırlatılmasını eleştirmiyorum. Ey vatandaş  bu hizmeti  ben yaptım. Bu hizmeti sana ben sundum diyerek, vatandaşın gözüne sokarak,  çagdaş teknoloji ile hizmetin başa kakılmasını da kınıyor degilim.

 

Uzunoluk Hamamı, şehrimizin kurtuluş mücadelesinde, Sütçü Imam ın sıktıgı ilk kurşun sahnesinin  şahidi idi. Günümüze ulaşan  canlı dekoru idi. Bilindigi üzere bir gece bilinen eller tarafından  yıkılarak katledilmişti.

 

Bir Süleymaniye yıkmak için bir kazma bir ırgat yeterli.

Fakat Süleymaniye yapmak için bir Süleyman Birde Koca Sinan Gerekli.

 

Uzun müddet idarecilerimiz bu yıkıntının ezikligi altında kaldılar. Bize kalsa bir şey yapacagımız  yoktu da. Bereket  versin dışarıdan gelen duyarlı kültür programcıları  uyardılar da bu hamamın mezar yerine bir şeyler  yapılması gerekliligini anladılar.

 

Çünkü kurtuluş destanımıza  şahitlik yapacak mekanlarımız bitmişti.

 

Nihayet günümüz belediyecileri çagdaş imkanlarla Uzunoluk Hamamının yeniden kopyasını yaptılar. Hayırlı olsun diyoruz. Sevinçliyiz gururluyuz.. Emegi geçenlere,  işçisinden reisine, herkese buradan teşekkür ediyoruz.

 

Ancak; Uzunoluk hamamı gibi talan ettigimiz bizim bir sürü tarihi mekanlarımız vardı. eski konaklarımız,  belediye çarşımız, eski belediye binamız, Alman hastanemiz, camilerimiz, mezarlarlıklarımız, mescitlerimiz, çeşmelerimiz hatta eski sinema filmlerimiz vardı, bunların hepsini yok ettik. Acaba bunların da kopyasını  yapabilecek miydik. ? 

 

Sadece Uzunoluk Hamamının klonlanması. Diger kaybettiklerimizin yerini dolduracak mıydı?

 

 

Yapılan yeni Uzunoluk Hamamı hiçbir zaman eskisinin yerine geçemeyecekti. Ne kadarda lüks şekilde beyaz marmara mermerleri ile kaplansa da, eski taş duvarların, yerdeki sarı tandırlarının verdigi  manevi konforu ve kokuyu hiçbir zaman duyuramayacaktır.

 

Belki  aslını hatırlatan, naylon şişme oyuncaklar  gibi olacak,  tatmin edecek, fakat hiçbir zaman bu sahte izdivaç, mutluluk getirmeyecek. 

 

Yeni Belediye hamamının yerine ;

 

Ahırdagından koca bir kayayı sökselerdi. Yuvarlaya yuvarlaya   buraya getirip koysalardı. Üzerinede şu yazıyı yazsalardı;

 

Biz burada bir tarihi mahvettik. Yerine yenisini yapacak  bir usta bulamadık. Bu nedenle bu kayayı buraya koymak zorunda kaldık.  Deselerdi, belki  daha manidar olurdu.

 

Selam ve sevgilerle.   

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi