RAMAZAN VE şEKER BAYRAMLARIMIZ KUTLU OLSUN

Bir Mübarek ayı daha geride bıraktık. Ömrümüzden bir ay daha gitti diyecegim ama, keşke geçirdigimiz ömür hep Ramazanlar gibi olsa.

 

Ramazan ayının istisna bir zaman dilimi oldugunu biliyoruz. Sosyal dayanışmanın doruk noktasına erdigi, kalplerin yumuşadıgı bir dönemdir.

 

Normal vakitlerde, açlıga ve tiryakilige dayanamadıgımız halde, her nasılsa  Ramazan ayının manevi tılsımıyla dayanma gücümüzün de arttıgını müşahede ediyoruz.

 

Aslında, iman ve inanç devreye girmemiş olsa, kolay bir iş degil. Sıcak yaz mevsiminde  aç, susuz, uykusuz kalabilmek zor bir iş. Ama ramazanın manevi lezzetlerinin yanında başka bir şey akla gelmiyor.

 

Iftar sofrasında ezanı beklemenin, bayram sabahı erkenden camilere gidip, sokaklara kadar taşan cemaatla birlikte  bayram namazını kılmanın, bayramlaşmanın verdigi  zevki, hangi maddi felsefe verebilir ki?

 

Işte fark burada, Iman ve inanç penceresinden bakamayanlar işin manevi havasını alamadıklarından, bir nevi tat alma duyguları zayıfladıgından bu zevkleri yaşayamıyorlar.

 

O nedenle Ramazanın manevi ikliminden mahrum kalanlara,  bayramlar sadece uzun bir tatil günü ve şeker ikram etme günleri olarak görülüyor. Adına da şeker bayramı diyorlar.

 

Kendilerince göre  haklı olarak, Ramazanın manevi keyfini yakalayamadıklarından bayramımıza,  RAMAZAN BAYRAMI demeye dilleri varamıyor.  farklılıklarını ortaya koymak için belki şEKER BAYRAMI olarak adlandırmışlardır.

 

Bildiginiz üzere, geçenlerde sayın Başbakanımız bir konuşmasında, Ramazan bayramımıza şeker bayramı denmesinden rahatsız olduklarını, dogru ifade edilmesi gerektigini hatırlatmıştı.

 

Ifadeleri bizce dogrudur. Adam, Ramazandan mahrum kalmışsa, bayramı turistik gezilere çıkmak olarak görüp tatil ediyorsa, dolayısı ile adına Ramazan bayramı demesi de uygun olmayacaktı . belki bayramımıza  haksızlık etmiş olacaklardı.

 

Inşaallah bir gün gerçek bayramlar fark edilir. Gerçek bayramı hak edip yaşayabilirsek. Adının Ramazan yada  şeker bayramı  denmesinin de pek önemi kalmayacaktır.

 

Bu vesile ile, tüm dostların Ramazan ve şeker bayramlarını kutlar, dünyamıza, vatanımıza, miletimize ve ailemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah tan niyaz ederim.

 

Selam ve sevgilerle.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi