KAHRAMANMARAŞI BEYAZ PERDEYE TAŞIMAK

 

Kamu Çalışanları Sendikası HAKSEN ile Kahramanmaraş Fotoğraf ve Sinema Amotörleri Derneği KAFSAT işbirliği ile geçtiğimiz cumartesi günü ARSAN CENTER de Kahramanmaraş ta bir sinema filmi çekimi için kamu oyu oluşturmak amacı ile çok önemli bir panel gerçekleşti.
 
Panele misafir olarak, kurtlar vadisi, deli yürek ve hatırla sevgili gibi bir çok filmin teknik ekiplerinde çalışmış yönetmen ve yönetmen yardımcıları teşrif ettiler.
 
Yönetmen Ahmet OKUR, görüntü yönetmeni Mehmet ÜLKER, yönetmen Ahmet YURDAKUL, Uğur AKÇA ve Süpervizör Ekrem AK gibi kendi alanlarında rüşdünü ispatlamış, Türk Sinemasının önemli isimleri konuşmacı olarak katıldılar. Çok özlediğimiz duymak istediğimiz müjdeli haberleri ve gözlemlerini bizlere aktardılar.
 
Yönetmen Ahmet OKUR ve ekip arkadaşlarınca yapılan, Sürgün ve ölüm adında13 ülkede, balkanlardan Türkiye’ye yüzyıllardır devam eden göçü anlatan, çok güzel hazırlanmış belgesel  filmin  gösterimi panel öncesinde yapıldı. Seyredenler duygusal anlar yaşadılar.
 
Panelin organizasyon komitesi başkanlığını HAKSEN il başkanı ve KAFSAT sinema bölümü sorumlusu Dr Gökhan GÖKŞEN bey yaptı. Kendilerine bu başarılı organizasyonu tertipledikleri için teşekkür ediyoruz.
 
Davetliler arasında başta Sayın valimiz Niyazi TANILIR ve Kahramanmaraş için bende bir mum yakmak istiyorum diyen daire müdürlerimiz, iş adamlarımız sivil toplum örgütlerimiz derneklerimiz, gazeteci ve yazarlarımız, bilhassa iletişim meslek lisesi öğrencilerimizin heyacanlı halleri gerçekten özlediğimiz görüntülerdi.
 
Panelin amacı Kahramanmaraş ta bir sinema filmi gerçekleştirmek için kamu oyu oluşturmaktı. Bu konu ile ilgili olarak sayın valimiz Niyazi TANILIR, belediye başkanımız Mustafa POYRAZ, Ticaret sanayi odası başkanımız Mehmet BALDUK, Kasiad başkanı Kadir KURTUL beylerden ve diğer sivil toplum örgütleri ve konuya duyarlı iş adamlarımızdan, Kahramanmaraşta bir sinema filmi yapılması hususunda her türlü maddi manevi desteği aldıklarını, konuşmacılarımız belirttiler ve kendilerine teşekkür ettiler.
 
Gelen misafirlerden yönetmen Ahmet OKUR aynı zamanda kendisi Kahramanmaraşlı dır. Yapılacak filmin gerçekçiliği hususunda ekibin başında bizden birilerinin bulunması büyük bir şanstır. Konuşmasında yapacakları filmin mahalli sıradan müsamere filmi olmayacağını, ülke çapında hatta Avrupada ses getirebilecek bir sinema filmi hedeflediklerini belirterek bunun için dokuz aydan beri çalışmalarına başladıklarının müjdesini verdiler. 
 
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda şehrimizin yetiştirdiği şair yazar senarist sayın Mustafa ÖNYURT bey, Sayın Yücel ÇAKMAKLI beyefendiyi şehrimize davet etmişlerdi, Sayın ÇAKMAKLI,   N.F.Kültür sitesinde yaptığı konuşmada Kahramanmaraş benim ikinci şehrim demişti. Şimdi ise gene çok değerli bir hemşehrimiz yönetmen Ahmet OKUR beyde, Kahramanmaraşlıyım bu şehre borcumu ödemek istiyorum diyordu. 
 
Evet bir şehir ancak bu kadar şanslı olabilir. Bir şehri seven gönül insanları ancak bu kadar fedakar olabilir. Gecesi gündüzü olmayan yorucu bir mesleği icra etseler de. memleket meselesi denilince bende varım diyebilen bizim güzel insanlarımız vardır. Teşekkürler sayın Dr Gökhan GÖKŞEN bey.
 
Bu panel Kahramanmaraş’ta bir kültürel kırılma noktamız olmuştur. Filmimizin galasında görüşmek üzere.
 
Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi