Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

Huzur nerede?...

Huzur tüm duyuların dengeli ve yoğun bir şekilde kullanılabilmesidir.

Aslında huzursuzluktan kaçmaktır, huzur…

Huzurlu insan sevgiyi, aşkı, iş hayatında başarıyı yakalamış, gelecek kaygısı taşımamak olarakta ifade edebiliriz.

Huzursuz insan; mutsuzluk, sosyal ve toplumsal, ekonomik kaygılar,  iş hayatında başarısızlık, stres, aile içi yaşanan olumsuzluklar, sevgi eksikliği, toplum tarafından dışlanmışlık ve değersizlik duygusu hisseder.

Huzuru yakalamak için biraz da gayret etmek gerek. Nasıl ki;

Kendi içinde denge kurabilen, olaylara pozitif yaklaşan, Allah sevgisini içinde hisseden, yardımsever, şefkatli, ölümü yaşam yolunun son noktası olarak görmeyen, ayrım göstermeyen, güzel ahlak ve vicdanı ile dengeyi sağlamış olan insan huzurludur.

Huzurla ilgili sevdiğim bir öyküdür bu…

Bir gün bir kral ama halkı tarafından sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük ödül verileceğini ilan eder.

Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar. Birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler.

Tablolara bakan kral sadece iki resimden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir. Resimlerden birisinde sakin bir göl vardır. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta ise pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslemektedir. Resme kim baktıysa onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyorlardı.

Diğer resimde de dağlar vardır. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanır ve şimşek çakar. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağlamaktadır. Kısaca resim hiç de huzurlu gözükmüyordur. Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık görür. Çalılıkların üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası görünür. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kuruyor…. Harika bir huzur ve sükun örneği.          

 Ödülü kim kazandı dersiniz? Tabi ki ikinci resim. Kralın açıklaması şöyle idi:

‘’Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükun bulabilmesidir.’’

Huzuru içimizde aramak en doğrusudur. Huzur aranmaz, yaşanır, diyebiliriz.

Huzurlu ve sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar