YİTİK DUYGULAR

 

Çok sevgili dostumuz Mustafa ÖNYURT bey geçtiğimiz günlerde çıkardığı YİTİK DUYGULAR kitabı ile, yitirdiğimiz duygularımızı bize yeniden hatırlattı. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.
 
Kahramanmaraş’tan İstanbul’a uzanan hayat yolculuğunda, ruhunda iz bırakan duygularını  YİTİK DUYGULAR kitabında toplayarak  bizlere sundu. Gönlüne ve ruhuna sağlık diyoruz.
 
Yitirilen duygularımız ancak bu kadar güzel şiirleştirilebilirdi.
 
Çocukluğumuzun delikanlılığımızın sesini,  demirciler çarşısını, bıçakçılar çarşısını, yusufçuk kuşlarının sesini ancak bu kadar güzel duyabilirdik.
 
Memleket sevdamızı, bağlarımızı, dağlarımızı, yollarımızı, yaşlılarımızı, analarımızı, dostlarımızı Yitik Duygular la yeniden hatırladık.  
 
Kitabın ilk şiiri “ Çocukluğumun sesi “ ile başlıyor. Daha sonra “ Delikanlı “ şiiri ile devam ediyor. Sevdalar kireç kokan odalarda yaşanıyordu.
 
Kireç kokan bir odada sevdayı yaşamak
Ne güzeldi orada; delikanlı olmak
 
Ardından hüzünlü, bitmeyen akşamlar “ Sessiz akşamlar, Kentte akşam, Kışla akşamları , Akşam yolcuları, Akşam sevdaları “ sıralanıyor.
 
Hüznü yaşıyorum Eylül akşamlarında
Benim diyemediğim hayatım
Dökülüverdi bir bir güz yapraklarında
En masum duygulara sahiptik bir zamanlar
 
Evet, kitaba adını veren “Yitik duygular şiirinde mısralaşan en masum duygulara sahiptik bir zamanlar. Ama şimdi ;
 
Bunca güzelliklerimiz nereye gitti
Yapa yalnız kaldık beton evlerimizde.
 
Kitapta “Memleket sevdaları “ şiiri ile sanki bir hayat özetleniyor.  Rüstemin çayhanesinde, tozlu bir plaktan Şükran Ay’ı dinlemek.   Kolay mı sanıyorsun unutmayı arkadaş diye geçmişin kucağında bırakılan anıları tazeleniliyor
 
İnsanı sevdik hep insanca yaşamayı
Kederler içinde bile olsa özlediğimiz
Sevgi ve dosluk kokan bir dünyayı
….
Unutamadım dostum unutamadım
Ben hala… Memleket sevdalarını
 
Yitik duygular kitabı ile şairler ve yazarlar şehrimiz Kahramanmaraş bir defa daha bu ünvanını bu kitabla taçlandırdı.  Sanatın ve sanatçının zor yetiştiğini biliyoruz. O nedenle bu değerlerimizin kıymetini bilmemiz gerekiyor.
 
Bu nedenle Yitik Duygular kitabını; “ Madonun bir kültür hizmeti” olarak sunan. kitabın basımına destek veren, şehrimizin medarı iftiharı MADO muzuda  kutlamak gerekiryor.  Zira biliyoruz ki MADO ailesi olarak şehrimizde yapılan her türlü kültürel etkinliklerde her zaman maddi ve manevi destek olmuşlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.
 
Diline gönlüne sağlık Mustafa ÖNYURT bey. Umarız ki bu şiir kitabı öksüz kalmaz devamı gelir diye düşünüyoruz.
 
Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi