MUSIKI CEMIYETI ÇALIşMALARINA BAşLADI

Kahramanmaraş Klasik Musıki  Dernegi, yaz tatilinin bitimiyle musıki çalışmalarına yeniden başladı.

 

Kahramanmaraş musıki cemiyeti, 1976 yılında, Mehmet Onur, Aslan Ispir, Mehmet Pakdil  ve arkadaşlarınca  kurulmuş ve o yıldan beri  aynı hızla çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

 

şu andaki dernek dernek başkanlıgını Bahaeddin BILGINER yapmakta olup, yönetimde ise, Mehmet PAKDIL, Ali AVGIN, Sakıp ATILGAN ve Turgay AKSU  yer almaktadırlar.

 

Sayın Bahaeddin BILGINER in şef ve hocalıgında, Türk müzigi ve Türk tasavvuf musıkisi  çalışmaları yapılmaktadır.  Çalışma günü ve yeri ise;  Salı ve Cuma günleri saat 18 ? 20  arasında, Belli oteli arkasında Belman sitesi 6. katındaki dernek salonundadır.

 

Nezih bir ortamda, hocalar eşliginde nota ve usul dersleri ögretimi ile, ud, kanun, keman ve ney gibi musıki  aletleri ögrenmek isteyenlere de hiçbir ücret talep edilmeden ögrenimlerine yardımcı olunmaktadır.

 

Kültürel yozlaşmaların yaşandıgı günümüzde, Kahramanmaraş musıki dernegi, bilhassa gençligimize  kendi  kültürümüzün verilmesi hususunda önemli bir sorumlulugu  yerine getirdigi bilinmektedir.

 

Kahramanmaraş musıki dernegi;  Kahramanmaraşta ilk defa ayini-şerif sema gösterisi gerçekleştirmiş. Geçtigimiz yıllarda ise Türk müzigi üstadlarından, Alaaddin YAVAşÇA,   Avni ANIL ( Rahmetli ) ve Erol SAYAN  gibi  hocaları şehrimize davet ederek, kendilerine saygı geceleri tertipleyerek, musıkimize hizmet edenlere vefa örnegi göstermişlerdir.

 

Musıki dernegi bu sezonda da  çalışmalarına aynı hızla devam ederek konserler tertiplemesi bekleniyor. 

 

Dernek Başkanı sayın Bahaeddin BILGINER yeni sezonda yaptıgı dernek açılış konuşmasında şunları söyledi;  Musıki çalışmalarımıza  katılmak isteyenlere her zaman oldugu gibi kapımız  açıktır.  Kahramanmaraşta böylesine bir hizmetin devam etmesi için, ilgi duyanların çalışmalara katılmasını, dernege gelmelerini, bizlere maddi degil de manen destek olmalarını istiyoruz. dedi.

 

Musıki dernegine yeni sezonda bizde başarılar diliyoruz.

 

Selam ve sevgilerle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi