Kabak kimin başında patlayacak?

İl Özel İdare yasasının çıkarılış amacına baktığımızda yerel yönetimlerin kuvvetlendirilmesi mantığı öne çıkar.

Ancak Kahramanmaraş’ta bunun uygulanması böyle mi? Bu soruya tutarlı bir cevap verecek olursak;

Hayır dememizin doğru olacağını düşünüyorum.

Birkaç gün önce iktidar ne iş yapar? Başlığı altında yazdığım köşe yazısında bazı detaylara dikkat çekmeye çalıştım. Sokakta ki isimsiz vatandaşlar beni arayıp teşekkür ederken, iktidar cephesinden tık ses gelmedi.

Gelmesini de beklemiyorum.

Siyaseten öksüz olan Kahramanmaraş’ta sorunlar hep ötelenmiştir. Yumruğunu masaya vuracak siyasetçi kıtlığının çekildiği Kahramanmaraş’ta her şeyi kentin mülki amirleri olan Vali ve Belediye Başkanına atarak bu işten sıyrıldıklarını sanan Milletvekilleri ve Teşkilat yanlış yoldadırlar.

İl Özel İdare kuruluş yasasının felsefesine uygun atamaların yapılması beklenirken Kahramanmaraş Valiliğinin adeta bir Şube Müdürlüğüne dönüştürülen İl Özel İdaresi için söylenecek hiçbir söz bulamıyorum.

Bir vatandaş olarak, bu memleketin bir insanı olarak iyi ki Ak Partiden siyasete girmemişim diye seviniyorum.

Bana eski teşkilattan birçok arkadaş İGM üyesi olmam için davet etmişlerdi. Bu gün ben İGM üyesi olsaydım. Hiç düşünmeden istifa ederdim.

İGM adeta bir tasdik kurumuna dönmüştür. Bunun başka izah edilecek bir taraf ve yönü yoktur.

Yine duramıyoruz, düşüncelerimizi ve görüşlerimizi yazıyoruz. Yazıyoruz amma değişen bir şey de yok.

Bu yazıyı kaleme almadan önce Milletvekili Sayın Fatih Arıkan’ı aradım. Arama amacım aslında bu değildi. Öğleyin bir araya gelelim, birlikte bir yemek yiyelim istemiştim. Ankara’ya gitmiş. Ankara’dayım deyince Özel İdare Genel sekreteri ve bu olayı sordum.

Aynen “beklenen bir şeydi” dedi.

Sonrası ne olacak dediğimde ise; “Bekleyip göreceğiz!” cümlesi oldu.

Sayın Arıkan’ın para ile iş takibi ile şuyla buyla işi olmaz. Kendi doğruları olan ve bu doğrular ölçüsünde dimdik duran bir kardeşimiz.

Sayın Arıkan’ın görüşlerine saygı duydum.

 

GÖK VEKALETİ VURAL’A MI VERECEKTİ?

40 gün Umre yapışı ile kent kamuoyunda tartışılan eski İGM Genel Sekreteri Halil İbrahim Gök, Umreye giderken esasen vekaleti yardımcısı Servet Vural’a vereceği ancak bunu Vali Sayın Tanılır’a söylediğinde, Sayın Tanılır’ın kabul etmediği yönünde bir ifade siyasi kulislerde konuşuluyor.

Valimiz sayın Tanılır bu konuya bir açıklama ile cevap vermelidir. Eğer Servet Vural’ın vekaletine karşı çıkmışsa ve Vural’a güvenmiyorsa Teknik Danışman olarak yanına alması da neyin nesidir? Doğrusu bunu da anlamakta zorluk çekiyoruz.

Bu söylentiler Valilik kurumuna da zarar veriyor.

 

HÜDAYİOĞLU GENEL SEKRETER Mİ OLACAK?

Malum her an her şeyin olacağı bir süreç içindeyiz. Mümkün değil dediğimiz kimi isimler bırakın müdürlüğü bu gün milletvekili olmuşlardır.

Dün öğleden sonra bir vatandaş beni arayarak, “Sağlık İl Müdürü Dr. Reha Hüdayioğlu’nun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olacağını” söyledi.

Bu söylentilerin nereden çıktığını araştırırken Vali Sayın Tanılır’ın Sağlık müdürü ile yaptığı önceki günkü görüşme ve bu görüşme sonrası ortaya çıkan söylentiler.

Olabilir mi demek bile istemiyorum.

Türkiye’de özellikle de Kahramanmaraş’ta her an her şey olabilir. Olursa da iye olur.

Dr. Reha en azından Kahramanmaraş’ı biliyor, tanıyor. Dışarıdan gelecek olan bir Vali Yardımcısından daha iyi bu işi yapar. En azından ben buna inanıyorum.

Dr. Reha’nında başarılı olması için elimden geleni yaparım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Mehmet TAŞ Arşivi