Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

Zaaflarımız ve farklılıklarımız bir tarafa

Siyaset , Arapçada seyislikten gelir, Yunancada politika ,çok yüzlü olmak anlamına gelir.Biz de kelime anlamı  devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı kelime anlamı olarak. Fakat her duruma ayak uydurabilmektir aslında. Her ne olursa olsun devlet politikası gereği halkın mal ve can güvenliğini sağlamakla mükelleftir. İçerden ve dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeyi bertaraf etmek, tedbir almak ve mücadeledeki kararlılığını göstermek zorundadır. Ülkemiz dört bir tarafı denizlerle çevrili, konum itibariyle iştah kabartan bir konumu vardır. Dışta birçok ülke dost görünsede, zaman  gösterdi ki bize bizden başka dost yok. Yılmadılar tarih boyunca uğraşanlar halen bizimle uğraşmakta ve gizli emellerini gerçekleştirmek için haince planlar yapmakta.

***

Bu günlerde artan terör olaylarının sebebine ve bugünlere gelişe bakmak gerekir ki çözüm odaklı cevaplar verilebilsin. İnsanlar  yurdun hangi yöresin de bugün ne olacak endişesi içinde uyanıyor. Böyle düşünmeye sebep olan terör örgütleri her zaman sinsi ve haince plan dahilinde hareket ediyor. Terörün amacı nedir, neden böyle yapar ? Neden insanları katleder suçsuzda olsa? Tabi ki asıl amacı ülkeyi çökertmek değil, insanların moralini çökertmek ve yaptığı eylemlerle , başka şekilde yaptırım  yapamayacağı durumları yaptırmaktır. Bunu başardılar mı ,  hayır. Zaaflarımızı ve farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, ortak noktalarımızı artırmak, erdemlerimizi artırmak ve yeni umutlar ve müreffeh bir ülke için mayalanmamız gerekiyor.

***

Türkiye neden bu kadar iç ve dış terörle karşı karşıya kaldı? Son üç beş yıllık iç ve dış politikalar sebebi iledir. İçerde “ çözüm süreci” nin bitmiş olması ile PKK terörü ile karşı karşıya kaldı. Dış politikada ise Suriye ve Irak’a yönelik sınırdaş olduğumuz IŞİD ve diğer örgütler Türkiye’yi “düşman” konumuna getirmiştir. Ayrıca içte FETÖ örgütünün olması başka bir etken iken, dışta da ABD ve Avrupa devletlerinin ülkemiz için beslediği olumsuz tutumlardır. Nato üyesi bir ülkeyiz ama zor durumumuzda yanımızda olmayan ülkeler aksine mühimmat yardımı ile bize karşı olan terörü beslemektedir. Gerekli tedbirleri almak ve gerekeni yapmak devletimizin görevidir elbette ama halk olarakta teröre karşı bir gözümüz işte diğeri etrafta olmalıdır. Gerekli gördüğümüz takdirde polisi uyarmak ve bilgilendirmek görevimizdir.

***

Nitekim terör sinsi ve haince yapılıyor. Dün İzmir de gerçekleşen olayda bir polisimiz ve bir adalet çalışanımız şehit oldu ama terörü önleyip birçok insanın hayatını kurtardılar. Trafik polisimiz Fethi Sekin beylik tabancasıyla önce birinci teröristi öldürüyor akabinde ikinciye yöneltiyor tabancasını. Fakat kurşun bitiyor. Menzilden uzaklaşmaya çalışırken , uzun namlulu silahı bulunan terörist arkasından vuruyor ve şehit ediyor polisimizi. Ne polisimiz Fethi Sekin’i ne de Ömer Halisdemir ‘i unutmayacağız. Onlar varoldukça biz , biz varoldukça da onlar sağ olacak.

***

Bağnazlık çağımızda siyasallaşarak barbar terörle birleşince terör örgütleri meydana geliyor.Terörün dinle , laiklikle veya ideoloji ile bir alakası yok. Sadece yapılacak deyip emre uyan,  sağ duyudan yoksun, insan sevgisinden yoksun, artık insan denilmeyecek canlılar , masum insanların canını alıyor, sanki kendi vermiş gibi. Sanki bu yaptıkları yanına kar kalacakmış gibi. Mücadele devam ediyor ve sabırla da mücadelemize devam edeceğiz ta ki kurutana dek. Milli bir mücadele ile bertaraf etmeye çalıştığımız bu tür olaylarda sağduyu içinde ötekileştirmeden tek bayrak, tek vatan isteği içinde varolduk, varolacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar