Smmm Odasının “E Fatura" Semineri Ve Türmob Seçimleri

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası,  Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda 16 Eylülde geniş katılımlı bir mesleki toplantı tertiplediler.

Toplantıya Gelir idaresi daire başkanı sayın Uğur Doğan ve ekibi “e fatura, e defter “ ile ilgili V.U.Kanunu çerçevesinde uygulamalarını anlattılar. Ayrıca Betek Boya AŞ firmasının Muhasebe Müdürü İsmail Polat ise uygulama ile ilgili sunum yaptılar.

Seminere Serbest Muhasebeci Mali müşavirler ile birlikte, Bölge SMMM odalarından gelen misafirler, ilimiz kamu kurumları yöneticileri, başta Vergi dairesi başkanımız Sayın Cuma Sağlam, Küçük ve Orta ölçekli Denetim grup başkanı Sayın  Ahmet Erdoğan, vergi müfettişleri ve daire müdürleri, İşkur İl müdürü Ali Yüce, Yeminli Mali Müşavirler ve çok sayıda özel şirket yöneticileri ve iş adamları katıldılar.

Katılımın çok fazla olmasından dolayı salona sığmayan izleyiciler dışardan sinevizyon aracılığı ile toplantıyı takip ettiler.

Bilindiği üzere 2011 yılında;  25 milyon ciro ve üzeri brüt satış hasılatına sahip olan mükellefler; 5015 sayılı petrol piyasa kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olan firmalardan mal alışı yapmışlarsa.

Ayrıca 2011 yılında 10 Milyon ve üzeri brüt satış hasılasına sahip olan mükellefler  4760 Sayılı ÖTV kanunu kapsamında maliye bakanlığınca yayınlanan listedeki firmalardan mal alışı yapmışlarsa, 2014 yılında e fatura ve e deftere geçmek zorunluluğu getirilmişti.

Uygulamanın devrim niteliğinde olması ve yaptırımlarının da ağır olması nedeni ile bu tür seminerlere uygulama öncesinde büyük ihtiyaç vardır. Kahramanmaraş SMMM Odasının  devlet ayağında uygulayıcısı olan;  Gelir idaresi daire başkanı sayın Uğur Doğan ve ekibini şehrimize getirerek böylesine bir seminer tertiplemelerini çok önemliydi.

Ayrıca her zaman olduğu gibi bu tür organizasyonlarda oda ikinci başkanı Abdullah Kalın’ın koşuşturmaları ve gayretli çalışmaları takdire şayandı.

TÜRMOB SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasında son günlerde hareketli günler yaşanıyor.

Bilindiği üzere SMMM Odalarının bağlı bulunduğu mesleki birlik TÜRMOB’ta on beş gün sonra seçimler var. 5-6 Ekimde ki Ankara’da yapılacak seçimlerde Türmob genel başkanı ve yönetimi belirlenecek. Be nedenle aday gruplar SMMM Odalarını ziyaret ederek destek beklemektedirler.

Bilindiği üzere Kahramanmaraş SMMM Odasının dokuz tane Genel Merkez birlik delegesi vardır.

OSMAN ARIOĞLU SMMM ODASINI ZİYARET ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Türmob genel başkan adayı Sayın Osman Arıoğlu K.Maraş SMMM Odasına gelerek destek ve tanışma toplantısı yaptı. Yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Bilhassa Maliye bakanlığında görevde bulunduğu yıllarda bu mesleğe yaptığı katkılardan bahsetti.

Bilindiği üzere Osman Arıoğlu eski gelirler Genel müdürü. Halen Türmob yönetim kurulunda üye. Son dönemlerde seçimler nisbi temsil sistemine göre yapıldığından, 9 kişilik Türmob yönetimine muhalif kanattan Osman Arıoğlu ve Abdulaziz Ural seçilmişlerdi. Şimdi ise Meslekte birlik grubu adı ile Türmob yönetimine ve başkanlığına aday olduklarını açıklıyorlar.

Ancak Sayın Osman Arıoğlu’nun ziyaretlerinde; Şehrimizde Meslekte birlik grubu olduğunu söyleyen dernek yetkililerini, ne yazık ki Arıoğlu ile birlikte göremedik.

Kendilerine destek aramak için geldikleri şehrimizde SMMM Odasınca ağırlanarak adaylıklarının hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

TÜRMOB GENEL BAŞKANI NAİL SANLI KAHRAMANMARAŞ’TAYDI

SMMM Odasının önemli ziyaretçilerinden biride, Türmob genel başkanı Nail Sanlı oldu. Türmob genel sekreteri Yücel Akdemir birlikte geldikleri Kahramanmaraş’ta ayaklarının tozu ile şehrimizde  yapılmakta olan yeni SMMM Odası bina inşaatını incelemek oldu.

 

Başkan Arif ŞEN ve İkinci başkan Abdullah KALIN, oda bina inşaatına, genel merkezin katkı sağlaması hususunda daha önceleri ricada bulundukları gibi burada da, inşaatı gezdirerek bilgi verdiler ve  genel başkan Nail Sanlı’ya ek kaynak hususunda ricada bulundular.  

Nitekim Türmob genel başkanının SMMM Odasında yaptığı açıklamada, Arif Şen ve Abdullah Kalın’ın kaynak talepleri yerini bulmuş olacak ki; “ Türmob olarak bu inşaatı tamamlamak bizim boynumuzun borcudur” demesi sevinçle karşılandı.

Türmob başkanı Nail Sanlı yaptığı konuşmada ekibi ile birlikte yeniden Türmob yönetimine  aday olduklarını açıkladılar. Yaptıklarını ve yapacaklarını uzun uzun SMMM Oda yönetimine ve Oda kurullarına anlattılar.

Genel başkan Nail Sanlı’nın halen Türmob genel başkanı olması, büyük bir ihtimalle yeni dönemde de seçileceği öngörüsü, bu ziyaretin önemini ve heyecanını daha da artırdı.

Gözlemlerimize göre Kahramanmaraş SMMM Odası Nail Sanlı’yı Türmob genel başkanı olarak yeniden görmek istiyor.

Sayın Nail Sanlı ve ekibine Türmob yönetimine adaylıklarında başarılar diliyoruz. Yapılacak olan Türmob seçimlerinin memleketimize ve meslektaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Selam ve sevgilerle,

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali AVGIN Arşivi