KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ VE BEKLENTİLERİMİZ!..

 

Hükümet Bakanlar Kurulunda değişiklik yapacak. Başbakan Sayın Erdoğan’ın bununla ilgili açıklamaları var.
Zaman zaman Kurultay sonrasına bırakılacağı ifade edilse bile bu günlerde Ankara hareketli. Her an yeni bir liste açıklanabilir.
Bilindiği gibi 2002 seçimlerinden bu yana Kahramanmaraş Ak Parti’ye en büyük desteği veren 1. Kent.
İl olarak seçim sonuçlarına baktığımızda, Sayın Erdoğan’ın artık Kahramanmaraşlı seçmenin beklentilerine cevap vermesi zamanının gelip çoktan geçtiği de sanırım artık belli olmuştur.
Kabinede Kahramanmaraşlı bir Bakanın olması artık zaruret haline gelmiştir.
Hükümet ilk kabine değişikliğinde Kahramanmaraşlıların bu beklentisine cevap vermezse, Ak Parti bundan sonra yapılacak seçimlerde Kahramanmaraş’ta birinci parti çıkamaz.
Sayın Mehmet Sağlam’ın parti rozetinin takıldığı o gün “eski bakan değil yeni bakan!” diye açıklama yapan Sayın Başbakan, o günden bu yana Kahramanmaraşlıyı beklenti içine koydu ama gereğini de yapmadı.
Son birkaç haftadır Ankara kulislerinde 7 yada 8 Bakanın görevden alınacağı ve yeni isimlerin başbakanın cebinde olduğu yönünde yazılıp çiziliyor.
Hatta Sayın Mehmet Sağlam’ın ise bu listede “Milli Eğitim Bakanı” olarak yer aldığı da gazete ve internet sitelerinde yazılıp çizildi.
Kahramanmaraş’ta eğitim, sağlık ve ulaşım alanında ciddi sorunlarımız var.
Her ne kadar “kraldan çok kralcılara” baktığımızda hiçbir sorunumuz yok gibi gözükse bile; “kazın ayağı öyle değil!”
İcracı bir Bakanlığın Kahramanmaraş’a verilmesi en azından o alanda sorunlarımızın çözümüne katkı yapacağını düşünüyorum.
Bu yazıyı kaleme almadan önce Ak Parti İl Başkanı Mustafa Sarıkaya ile görüştüm.
Sayın Sarıkaya birkaç gündür Ankara’daydı.
Sarıkaya diyor ki; “TBMM’de Kahramanmaraşlı olmayan parlamenterler ile sohbetlerimizde onlar bize, Kahramanmaraş milletvekillerinden birinin bakan olacağı yönünde ifadeler kullandılar. Bizde de böyle bir beklenti var. Yeni kabinede Kahramanmaraşlı bir Bakan bekliyoruz. Ama son söz Sayın Başbakanımızındır” dedi.
Sayın Sarıkaya’nın bu açıklamalarından şunu anlıyorum. Ankara da politik kulislerde kabine değişikliği konuşuluyor. Ve Kahramanmaraşlı milletvekillerinden birinin de bakan olacağı yönünde bir kanaat oluşmuş. İnşallah icracı olan bir bakanlık bize verilir.
Çünkü bu bizim en tabii hakkımız olarak görüyoruz.
Umarız beklentilerimiz suya düşmez. Umarız yeni bir hayal kırıklığı yaşamayız.
Bizim yaşayacağımız hayal kırıklığının rövanşının da ilk sandıkta ortaya çıkacağını da özellikle Ak Parti iktidarına da hatırlatmak boynumuzun borcudur.
 
MARAŞ’TA BASIN VAR MI?
Bu akşam Aksu TV’de Sevgili Mehmet Fiskeci ile Kahramanmaraş Basınına ve basının sorunlarına birazcık değinmek istiyoruz.Sürpriz konuğumuz ise Abid Vanlı. Sayın Cemiyet Başkanı ile bu konuyu detaylıca konuşma fırsatı bulacağız
Güçlü yerel basının olduğu kentlerde toplumun sosyal sorunları daha çabuk çözülüyor.
Basının güçsüz olduğu kentlerde ise; bizde olduğu gibi “ölü bir görüntü ortaya çıkıyor”
Bu kentin sahibi olduğunu iddia eden insanlar, kentte basının gelişmesi için katkı yapmak yerine, basını susturmayı ve etkisizleştirmeyi uzun yıllardır başardılar. Başardılar diyorum. Çünkü her gün Ankara’ya onlarca günlük gazete ulaştırılsaydı sanırım bunun etkisi farklı olurdu.
“Teşvik yasası” ile ilgili bir gazeteci olarak ortaya koyduğumuz basın tepkisi ve bunun yansımaları bir yıl geçikmeli de olsa Teşvik yasasını sağladı.
Bu gün için bunca iktidara yapılan desteğe rağmen bırakınız bakanlığı birkaç müsteşarı bile olmayan başka bir kent var mı?
Makama getirilmesi düşünülen insanlar gelecekte milletvekili olabilir diye hep insanların önü kesilmiyor mu?
Ankara’da kaç tane Kahramanmaraşlı üst düzey bürokrat var?
Güçlü bir kamuoyu o kentin geleceğinin şekillenmesine büyük katkı yapar.
Gelecek kaygısını sadece kendi servetini artırmak olarak algılayan insanların yaşadığı bir kentte ise bunların hiç birisi olmaz.
Dünya da böyle bir kent örneği mi istiyorsunuz.
İşte size Kahramanmaraş.
Bu akşam daha fazla konular ile sizlere Aksu TV ekranlarından merhaba diyeceğiz.
Her şey gönlünüzce olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet TAŞ Arşivi