FUARI SAHİPLENMEK!...

 

Kahramanmaraş’ın tanıtımında büyük bir rol üstleneceğine inandığım Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM) hizmete gireli bir yılı geçti.
Bu bir yıl içinde iki ya da üç etkinlik yapıldı.
Bu etkinliklerden bir tanesi de şüphesiz dün sona eren 1. Tarım fuarıydı.
Dün (Pazar günü) gazeteci Mustafa Şirin ile fuarı gezdik. Standları tek tek gezdik. Fuarı gezenlerle konuştuk. Fuarda stand açan esnaflarla konuştuk.
Öncelikle fuar merkezinde havalandırma sistemi yok. Ya da çalıştırılmıyor. Eğer yok ise, behamahal yapılmalıdır.
Fuar denilince artık, panayır aklımıza gelmiyor. Zaman zaman komşu kentlerde gittiğim fuarları aratmayacak kadar düzenli bir tanzim söz konusu.
Fuarın açılışına şu geldi, bu gelmedi, fuar sönük geçti, fuara ilgi gösterilmedi tarzından bir yakınma ve eleştiri içine girmeyeceğim.
Bana göre zamanla bu iş düzene biner.
Öncelikle bizlerin yıllardır eleştirisine kulak tıkamayarak güzel bir fuar alanı yapan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a teşekkür ederek yazımı devam ettirmek istiyorum.
Fuar çıkış yönü iyi değil.
Fuar çıkışı olarak belirtilen kapılar ya çalışmıyor ya da çalıştırılmak istenmedi.
İnsanlar çıkışı bulmakta zorlandığı gibi, çıkış yapılan yerin yolu çok berbat. Asfalt değil. O yolun bir iki güne kadar asfaltlanması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü 8 Haziranda yapılacak olan Türkçe Olimpiyatlarında çevre kentlerden binlerce vatandaşımız gelecek. 200 metre yol için imajımız zedelenmesin.
Fuar Merkezinin vakit geçirilmeden bu işleri çok iyi organize eden firmalardan birine gerekirse BEDAVA verilerek, Kahramanmaraş’a fuar kültürü verilmelidir.
MADO ve buna benzer ciddi firmalarımızın Fuarda yer almamasını bir eksiklik olarak görüyorum. MADO’nun böylesi küçük bir fuardaki reklama ihtiyacı olmayabilir. Ama Kahramanmaraş’ın tanıtımı noktasında marka olmak yolunda iyi yerlere gelen firmalara ihtiyacı var.
Meseleyi bireysel değil toplumsal olarak ele almamızın gerektiğini düşünüyorum.
Tarım fuarında KİPAŞ TARIM, İSKUR TARIM ve diğer kurumsal olarak tarım alanında çalışma yapan firmalarında olması gerekirdi.
Şimdi neden katılmadılar sorusu yönelterek eleştirmek yerine gelecek zamanda mutlaka ihtisas fuarlarında yer almalarının bu kentin tanıtımı adına iyi olacağını düşünüyorum.
Ve bu sabah yani 2 Haziran 2009 sabahı sevgili hısımım Bekir Doğan’ın babasının vefat haberi ile güne başladık.
Merhuma Yüce Allah’tan rahmet, Bekir kardeşimizin şahsında da Doğan ailesine başsağlığı dileriz.
Merhumun Mekanı cennet olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet TAŞ Arşivi