Doganın Penceresinden KAHRAMANMARAş

Kahramanmaraş"ta ki bitki örtüsü ile ilgili bir kitabı Il Çevre ve Orman Müdürlügü "doganın penceresinden Kahramanmaraş" adı altında yayımlattı.

 

Yaklaşık üç hafta önceydi. Müdür Hüseyin Çanak kitaptan bir tane verdi bana. Kitap masamın üstünde duruyordu. Açıp bakmamıştım bile.

 

Sonra valilik sitesini incelerken haberi gözüme takıldı. Kitabı inceledim. Sayın Bakan Eroglu"nun, Sayın Valimizin ve Müdür ile Kitabı yazan Prof.Dr. Neriman Özhatay"ın yazılarını okudum.

 

Özellikle Kahramanmaraş Dondurmasına hayat veren Anadolu Orkidesi ile ilgili yazılanı okuyunca eyvah  ben bir güzelligi kaçırmışım diyerek dört elle kitaba sarıldım ve inceledim.

 

Tek kelimeyle MUHTEşEM.

 

Valimiz diyor ki;

 

??Iyi tanıtıldıgı takdirde; Kahramanmaraş doga tutkunları için eşi bulunmaz bir destinasyon olmaya adaydır. Kahramanmaraş"ın dogal güzelliklerini ve saklı zenginligini tanıtma amacı ile hazırlanan bu çalışmaya emek veren herkese teşekkür ederim?

 

Prof. Dr. Neriman Hocamız ise;

 

?? Dogaya ve dogal kaynaklara saygılı ve bilinçli yönetimler gerek bilim insanları gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla yakın bir işbirligi içinde başarılı doga koruma çalışmaları yapabilmektedir. Kahramanmaraş"ta ki yönetiminde bu görüşü benimsemiş olan ülkemizdeki nadir yönetimlerden olması, elimizdeki kitapçıgın hazırlanmasına neden olmuştur?

 

Kentin dogasının korunması için her türlü baskılara gögüs gererek bildigi dogruları her platformda söyleyen Çevre Müdürü bu kitapla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etmiş.

 

??Ilimizde bir taraftan sanayileşme süreci devam ederken diger taraftan da dogal kaynaklarımızı koruyarak sürdürebilirligini devam ettirmek zorundayız?.. Kahramanmaraş"ın flora ve faunası ile dogal güzelliklerinin tanıtımına katkı saglayacak ve doga koruma bilincini oluşturacak bu kitabın hazırlanmasında katkılarını bizden esirgemeyen Prof. Dr. Neriman Özhatay"a teşekkür ederim?

 

 

BELEDIYE MECLISI HEMşEHRILIK BERATI VERMELI

 

Kahramanmaraş"ın tanıtımı noktasında bir emek ve çalışma sonucu ortaya çıkan bu kitaptan on binlerce bastırılarak bütün dünyaya dagıtılması gerektigini düşünüyorum.

 

Prof. Dr. Neriman Özhatay"a kahramanmaraş"a yaptıgı bu bilimsel katkıdan dolayı da Fahri Hemşehrilik Beratı verilerek, degerli hocamızın onure edilmesi gerektigini düşünüyorum.

 

Umarız bu önerimiz dikkate alınarak, bir bilim insanına gerekli ilgi ve alakanın gösterilmesi saglanır!...

 

Bu güzel kitabı hazırlayarak Kahramanmaraşlılara armagan eden başta Prof. Dr. Neriman hocamız olmak üzere, Valimiz Niyazi Tanılır"ın şahsında herkese teşekkür ediyorum.

 

KAHRAMANMARAş A TANITIM GEREKIYOR!..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet TAŞ Arşivi