Bir toplantı deyip de geçmeyin lütfen!...

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz kentte eli kalem tutan, yazıp çizen, yazarken hem eleştiren hem de yol gösteren gazeteciler ile bir araya geldi.

 

Bu önemli konuya dikkat çekmenizi istiyorum.

Eline aldıgı fotograf makinesini bilmeyen, haber yapamayarak ajanslara aynı haberin düşmesini bekleyen adına gazeteci dedigimiz ama bu meslek dışında başka mesleklerle iştigal eden insanları çagırmadı.

 

Tabi bu durum Kahramanmaraş"ta bir ilk oldu.

 

Armut ile elmayı birbirinden ayırt etmeyerek her ikisinde de aynı damak tadını bulan insanların hem de önemli mevkilerde çokça bulundugunu hatırlatacak olursak, bu davetin esasında bir hakkın teslimi oldugunu da ifade edebiliriz.

 

Kahramanmaraş"ın neredeyse son 40 yılına tanıklık eden Gazeteci Osman Sayın ile 15 gün önce eline fotograf makinesi alarak bende gazeteciyim diye ortaya çıkan insanla ?aynı deger verilen? bu memlekette önce ?sapla samanı? birbirinden ayırma kültürü gelişmelidir.

 

Işte bu sebeplerden dolayı bu toplantıyı daha çok önemsedim.

 

Artık insanlar, yetkili konumda olan insanlar ?seçicilik denilen? karizma dedigimiz, vizyon dedigimiz olguları tanımalı ve kendi yaşamlarında, gündelik hayatlarında kullanmayı ögrenmelidir.

 

Çeyrek asırdır bu işi yapan biri olarak; siyasi partilerin haberlerini yaptıgımda sayfada nereye koyacagımı hesaplarken en son seçimde partilerin aldıkları ?oy"u? göz önünde bulundurarak yaptıgım habere bir deger katarım.

 

Eger ortaya çıkardıgın ve adına eser dedigin bir şeyin kendi özel yaşamında ?degeri? yoksa, o eser için başkalarından bir deger noktasında tartıya vurulmasını bekleyemezsin.

 

şimdi Kahramanmaraş"ta gönlünü ve yüregini ortaya koyarak bu kentin gelişmesi için yazan ve proje üreten insanlar Belediye Başkanı Mustafa Poyraz tarafından tartıya konulmuş; ?agır olanlar, agır basanlar? bu toplantıya davet edilerek, onların bilgi birikiminden faydalanılması amacı güdülmüştür.

 

şimdi bu yazıyı okuyan kimi meslektaşlarımız biz nerede hata yaptık diye kendilerini sorgulamak yerine, buraya davet edilen gazeteciler için ?agıza alınmayacak? ifadeler söyleyecekler, belki de en hafifi ?yalakalar!? olacaktır.

 

Aslında bu dogru bir yaklaşım degildir.

 

Merhum Ismet Inönü"nün tarihe tanıklık eden bir ifadesi vardır. ? Bu ülkede namuslu vatandaşlar da hırsızlar kadar yürekli olmalıdır!?

 

Bu tarihi tespit ışıgında konuya biraz daha detay vermek istiyorum. Davete gitmeyen, verilen ikramları kabul etmeyen bir insan başkalarına da ikramlarda bulunamaz. Yani ?yemesini bilmeyen yedirmesini de bilemez!? burada bu deyimi hırsızlık ve yolsuzluk noktasında degerlendirmeyelim lütfen.

 

Ikram ve karşılıklı yaklaşım noktasında degerlendirelim.

 

Neyse Belediye Başkanı Mustafa Poyraz"ın dar kapsamlı toplantısında konuşulanları yazacaktım.

 

Ama toplantının yapılış amacı toplantının muhtevasından bana daha önemli geldigi için onları ön plana çektim.

 

Bu memlekette öncelikle her alanda secici olunmalıdır. Bu olmazsa hiçbir şey saglıklı olmuyor, saglıklı yürümüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet TAŞ Arşivi