MEHMET BALDUK FARKI

Kimi meslekler vardır siyasete uyum sağlamaz, bu meslekleri sıralayacak olursak STK’laır ve medya, STK’lar her hangi bir siyasi partinin arka bahçesi haline gelirse, orada birlik beraberlik olmaz ve o kurumun gücü de olmaz.

Her hangi bir yerde yazan gazeteci her hangi bir partiye girdiği ve aktif siyaset yaptığı zaman onun gazetesi de, onda yazı yazan yazarların yazdıklarının da toplum nezdinde kıymeti olmaz.
Mesela ben bu yanlışın farkına varan birisi olarak, hemen vaz geçtim. Bu gün için bunun doğru olduğunu anlıyorum.
Gelelim bu köşe yazısının ilham kaynağına; Adana’da yayımlanan günlük 5 Ocak gazetesinin internet sitesine 29 Haziran 2009 tarihinde düşen bu haberi iyi okumanızı önererek konuya girmek istiyorum.
“Biri, Karamanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Balduk, diğeri Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş. İkisi de aynı kurumu temsil ediyor ama aralarındaki en büyük fark siyaset faktörü. Özgümüş, önce Demokrat Partiden sonra CHP den Büyükşehir adayı olurken, şimdi milletvekili adayı olmak için yoğun çaba sarfediyor, Balduk ise 10 yıldır kendisine yapılan baskılara rağmen siyasete hayır diyor.
Kahramanmaraş KTSO Başkanı Mehmet Balduk un haftasonu Hürriyet Çukurova Gap ekine verdiği röportajta siyasetle ilgili düşünceleri oldukça dikkat çekti. Ben oda başkanıyım.Odanın siyasete bulaşmasını hiç istemiyorum satırları, bizim Adana da yerel ve genel seçimlerde siyasete soyunan Ümit Özgümüş e örnek teşkil edecek cinsten.Oysa ki ikisi de aynı görevi üstleniyor, biri bulunduğu makamın gerekliliğini yerine getirmek için uğraş verirken, diğeri kurumunu hiçe sayarak siyaset peşinden koşuyor.
Balduk a yöneltilen siyasete girecek misiniz? sorusuna verdiği yanıta bakın: Yaklaşık 10 yıldır öyle bir baskı var üzerimde ama ben yok demiştim. Bu defa televizyon canlı yayında bir gazeteci arkadaşın sorusuna verdiğim cevap şuydu: Daha seçime 2 yıl var, şu anda sziyasete giriyorum demek zaten abesle iştigaldir..Ben oda başkanıyım. Odanın siyasete bulaşmasını hiç istemiyorum. Siysete gireceğim zaman zaten oda başkanlığından istifa ederim, ondan sonra girerim ama bunu konuşmak için erken. Orda yanlış bir algılama oldu. Tamam bu defa düşünebilirim dedim ama sanki yarın siyasete giriyormuşum gibi algılandı."
Bir Maraş a bakın bir de Adana ya. Maraş, Oda Başkanlığı yapılırken siyaset yapmanın etik olmadığını savunurken, Bizim Sanayi Odası Başkanımız siyasetten nasibini almamış gibi halen mücadele ediyor. Şimdi kolları milletvekilliği için sıvamış.Yorum sizin..” diye yazmışlar!....
Şimdi Mehmet Balduk’un gücü anlaşılmıştır sanırım.
Şimdi insanların Mehmet Balduk’a verdikleri destek anlaşılmıştır sanırım.
Şimdi belli bir STK Başkanı olan bir insan Milletvekilliği için bulunduğu görevden istifa etmek şartıyla talip olabilir, aday adayı olabilir. Ama listeye giremediğinde tekrar aynı koltuğu oturmamak kaydıyla.
Etrafımızda STK’yı bir yerlere gelebilmek için hoyratça kullanan ucuz kahramanlar var. Bu ucuz kahramanlar bir süre sonra yok olup gidecekler.
Har hangi bir STK’da başkanlık yapanlara bir çağrım olacak; siyasete girmeden önce bulunduğunuz koltuklardan vaz geçmelisiniz. Bunu yapamıyorsanız bu işlere hiç girmeyiniz.
Sayın Balduk’un bu ilkeli tutumu Türkiye’nin her yerinde takdir ediliyor ve destek görüyorsa, demek ki Balduk doğru yolda!....

Önceki ve Sonraki Yazılar