İletişim

İnsan, toplumsal bir varlıktır. Daimi bir şekilde, bir toplum içinde yaşamaktadır.

Akıl sahibi olan insan, düşünebilmekte ve konuşarak, düşündüklerini dış dünyaya yansıtabilmektedir. Yani, iletişim kurabilmektedir.

İletişimden en etkin biçimde yararlanan canlı türü de insandır.

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu olarak kullandığı araçların başında iletişim gelmektedir. Buna ilaveten, bireylerin ve dolayısıyla toplumların gelişmesine katkıda bulunan en önemli araçlardan biri iletişimdir.

İletişimin başlıca amacı kişiler arası ilişkilerin kurulmasını ve devamını sağlamaktır. Kişiler arasında ileti bağıyla sağlanan bir ortaklık oluşturmak ise, iletişimin bir diğer amacıdır. 

Bu nedenle, iletişimi yalnızca iki kişi arasında gerçekleşen bir eylem olarak değil, toplumsal bir süreç olarak düşünmek gerekir.

İletişim, bilginin paylaşımıdır. Öyle ki; iletişim, kişilerin belirli bilgilere ve düşüncelere sahip olmaları amacıyla bilgilerin, düşüncelerin ve duyguların aktarılmasıdır. Böylelikle, belirli bir topluluk içinde, bir ortaklık oluşturulabilecektir.

Toplumsal Eylem Süreci

İletişim, insanın toplumsallaşabilmesinin bir yansımasıdır. Bu yönüyle, iletişim, toplumsal bir eylem sürecidir.

İletişim ayriyeten, haberin, bilginin ve kültürün topluluklara dağıtımıdır.

OMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Şen, iletişim hakkındaki yazıma ilişkin bana özel açıklamada bulundu.

Millet olma bilinci taşıyan insanların geçmiş inşası ve gelecek kurgusu için, iletişimin büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Serkan Şen, şu tespitte bulundu:

"Geleceğe ilişkin aynı hayalleri paylaşabilen ve bunu kendi söz varlığı üzerinden duygu ve düşünce boyutunda muhataplarına iletebilen insanlar ortak bir duygu alanı inşa ederler. Bu duygu alanına ilişkin geliştirdikleri aidiyet bilinci ise, onları bir yapar. Birlik içerisinde kılar."

Prof. Dr. Şen, etkin bir iletişimin geliştirilebilmesi için, ortak dili etkin bir biçimde kullanabilmenin ve dilin imkânlarını bireysel olarak hayata geçirebilmenin önemli bir motivasyon olduğuna değindi.

İletişimin insanlar ve toplumlar arasında diyalog sağladığı gibi medeniyetlerin gelişmesine de vesile olduğunu belirten Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Selçuk Kurtsatar ise, iletişimin daha hızlı ve ileri boyutlara taşınmasında, teknolojiden de günümüzde son derece yararlanıldığını ifade etti.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Esat BEŞER Arşivi