M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Teog Sınavına Az Kaldı

2. TEOG Sınavı yaklaşıyor. Ortaokul son sınıfta yani 8. Sınıfta okuyan öğrencilerin Liselere yerleşmek için girecekleri sınav yurt genelinde 29, 30 Nisan günlerinde yapılacak.

1. TEOG Sınavına 1.287.847 öğrenci girmişti. Aynı öğrenciler 2. TEOG Sınavına da girecekler. Allah yardımcıları olsun.

1. Gün yani 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 09.00’da Türkçe sınavı başlayacak. Her ders için olduğu gibi Türkçe sınavında da 20 soru sorulacak ve 40 dakikada cevaplanması istenecek. 

2. Sınav aynı gün Matematik dersinden yapılacak. Matematik sınavı saat 10.10’da başlayıp 10.50’de bitecek. 3. ve günün son sınavı Din Kültürü dersinden yapılacak. Din Kültürü sınavı saat 11.20’de başlayıp 12.00’de sona erecek.

2. Gün yani 30 Nisan 2015 Perşembe günkü maraton yine saat 09.00’da başlayacak. İlk olarak Fen ve Teknoloji sınavı yapılacak. Saat 09.00’da başlayan sınav 09.40’da sona erecek.

2. Sınav T.C İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinden yapılacak. Bu sınav saat 10.10’da başlayıp 10.50’de bitecek. 3. ve son sınav Yabancı Dil dersinden yapılacak. Bu sınav saat 11.20’de başlayıp 12.00’de sona erecek.

Bu sınavlardan herhangi birisine giremeyen ve mazeretlerini okul idaresine bildiren öğrenci/öğrenciler 16, 17 Mayıs 2015 tarihlerinde mazeret sınavına girebilecekler.

TEOG Sınavıyla ilgili anne ve babalara verebileceğim öğütler:

1- Sınavla ilgili olumsuz cümlelerden kaçının (Sen kim sınav kazanmak kim?)

2- Mümkünse sınavla ilgili tek bir soru dahi sormayın.

3- Bol bol dua edin. Siz anne ve babaların çocukları için yaptığı dua ve bedduaların tutacağına dair onlarca bildirim var.

Sınava girecek olan ergen ve de çokbilmiş ufaklıklar için de elbette birkaç sözümüz olacak. Canları sıkılsa da sıkılmasa da bu uyarılara kulak verenler karlı çıkacaktır:

1- Anne ve babalarınız “çalış oğlum, çalış kızım” demeden çalışmalısınız.

2- Konu eksikleriniz varsa mutlaka tamamlamalısınız.

3- Sınavı çok ciddiye almalısınız. Yeterince ders çalışmayanların soruları yapmasının mümkün olmadığını artık öğrenmeniz gerekiyor.

4- Bu güne kadar gerektiği gibi çalışmadınızsa bile bundan sonraki süreyi iyi değerlendirerek daha yüksek puanlar alabileceğinize inanmalısınız.

5- Sınav anında acele davranarak vaktinizi tam kullanmadan sınavdan çıkmanın doğru olmadığını bilmelisiniz.

6- Yanlışın doğruları götürmediğini mutlaka biliyorsunuzdur. Bu yüzden hiçbir soruyu boş bırakmamanız gerekmektedir.

7- Tüm dikkatinizi ve enerjinizi “bir soru daha fazla yapmak” için harcamalısınız. Yapacağınız bir fazla doğru sorunun belki de tüm yaşantınızı değiştireceğini bilmeniz gerekmektedir.

8- Başarılı olmak için göstermiş olduğun çabaların yanında daha iyi netice alma adına samimi olarak kendi kendinize dua etmelisiniz. Duası ve bedduasının tuttuğu bilinen anne ve babalarınızın dualarını almayı sakın unutmayınız.

Sonra, sonrası alın yazınız. Nerde içecek suyunuz var, kimlerle tanışacaksınız, nasıl bir hayatınız olacak, nasıl bir kader yaşayacaksınız Allah bilir.

İnşallah her şey gönlünüzce olur… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.