SMMM Odasının Seçim Heyecanı

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 11 – 12 Mayıs’ta seçime gidiyor.

Bilindiği üzere üç ay öncesinden adaylar ortaya çıkmaya başlamıştı. Buna göre; Halit Alcı ve ekibi adaylıklarını ilk açıklayan grup oldu. Ardından bir önceki seçimlerde bu grubun beşinci sıra adayı, Serdal Temizyürek’te bağımsız aday olacağını açıkladı. 

 

Geçtiğimiz günlerde ise; “ Arif ŞEN - Abdullah KALIN ekibi bir nevi malumu ilan ettiler. Mado evinde yaptıkları kahvaltılı basın toplantısında, ekibi ile birlikte adaylıklarını açıkladılar. Toplantıya çok sayıda meslektaşı, ilçe temsilcileri ve meslekte ağabey niteliğindeki mensuplarında katılması dikkatleri çekmişti. 

Bilindiği üzere Arif Şen; halen SMMM Odası başkanı. Abdullah Kalın ise Oda II. Başkanı. Seçimlere iktidar olmanın verdiği sorumluluk ve iktidar olmanın verdiği güçle girecekler. Bu gücüde doğal olarak seçim çalışmalarında kullanacaklar.

Arif Şen ekibi; Üç yıl önce, üç yıllığına seçildikleri halde, bu süre içerisinde kendi ekibinden bir üyenin istifası ile tekrar ara seçimlere gitmişlerdi. İlk seçimlere göre Arif Şen ekibi aradaki farkı ikiye katlayarak yeniden seçilmişlerdi.

Şimdi ise, 11- 12 Mayısta 21. Olağan seçimlere gidecekler. Aday gruplar tüm güçleri ile kazanmak için gayret gösteriyorlar. Her zaman olduğu gibi demokrasinin güzellikleri ve seçimlerin heyecanı yeniden yaşanacak.

460 mensubunun bulunduğu SMMM Odasında, geçtiğimiz dönemde 350 civarında Meslek mensubu seçimlere katılmış. Arif Şen 202 oy alarak, beş kişilik yönetim kurulu üyeliğinin, üçünü alarak başkan seçilmişti.

Bu defaki seçimlerde sonuç şimdiden bilinmez ama, Arif Şen ve Abdullah Kalın ekibi rakibine göre seçimlere birkaç adım önde giriyor gibi.

 

Sebebi ise; Arif Şen ekibi verdiği sözlerin tamamına yakına yakınını yerine getirmiş gibi. Oda binası inşaatına başlamaları, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri, kamu kurum ve kuruluşlarla diyalogları, temsil kabiliyetlerindeki başarıları, sosyal etkinliklerdeki gayretleri, gibi farklılıklar sonucu etkileyecek unsurlar gibi gözlemleniyor.

Seçim sonuçlarını şimdiden tabiî ki tahmin etmek mümkün değil. Ancak Görülen o ki; aradaki oy farkı bu seçimlerde daha da artacak gibi.

Kulislerde konuşulan skor; ( 4 – 1 ) olacağı şeklinde.

Eğer bu skorla seçim sonuçlanacak olursa, Mutlaka Oda II. Başkanı Abdullah Kalın’ın, gayretleri ve çalışmalarının sonuca yansıması olarak yorumlanabilir.

Abdullah Kalın Oda II başkanı olmasına rağmen başkan Arif Şen’e her hususta yardımcı olmuş. Bilhassa Oda etkinliklerinin organizesinde sorumluluklar üslenmiş, Odayı temsilde ön planda yer almıştı.

Bu nedenle Başkan Arif Şen, her vesile ile gayretlerinden dolayı Abdullah Kalın’a özel teşekkürlerini belirtiyor. Bunun karşısında da Abdullah Kalın başkan’a karşı hürmette kusur göstermiyor. Dolayısı ile Şen-Kalın’ın Bu birliktelikleri Oda hizmetlerine olumlu olarak yansıyor.

Seçildikleri takdirde, önümüzdeki dönemde Abdullah Kalın’ın daha fazla sorumluluk alacağı ve isminden daha fazla SMMM Odasında söz ettireceğe benziyor.

Eğer seçilemezler ise; “Yönetimde yer almayacaklarını, ekibi ile birlikte aynı gün istifa edeceklerini” Arif Şen adaylıklarını açıkladıkları gün, Mado evinde duyurdu.

Rakiplerinin bu hususta ne düşündükleri bilinmez ama, bu ifade bir nevi “Şen-Kalın” ekibinin kendine olan güvenlerinin ve dik duruşlarının yansıması olarak meslektaşları arasında yorumlandı.

 

Şen – Kalın ekibinin yol arkadaşlarının kim olduğu hususunda sorulan bir soruya, Arif Şen; “ Dere geçilirken at değiştirilmez. Ufak tefek değişiklikler yapabiliriz “ demişti. Bu ifadelere göre yönetim çatısının değişmeyeceğini anlıyoruz. ihtimaldir küçük rötüşlar olabilir.

Halit Alcı ekibi ise, üç aydan beri tüm gayretleri ile seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Ekip arkadaşları arasında “Kammiyad Kahramanmaraş Mali Müşavirler derneği” kurucularından; Atilla Sarıyıldız da var. Meslektaşlarına yapacakları hizmetleri, projelerini anlatarak seçimlerden zaferle çıkmak istiyorlar.

Ancak diğer ekip arkadaşlarını Halit Alcı’ya sorduğumuzda; “ isimlerinin yıpratılmaması için açıklamadıklarını, zamanla açıklayacaklarını”  söylemişlerdi.

Seçimlere çok kısa bir zaman kalmasına rağmen bu isimlerin gecikmesi; Acaba Halit alcı bey aday bulmada zorluk mu çekiyor? Şeklinde kulislerde farklı yorumlar yapılmasına sebep olacaktı. Ancak saklanan bu isimler bu günlerde ortaya çıkmaya başladı. Sanırız Halit Alcı grubu önümüzdeki günlerde basın açıklaması ile duyuracaktır.

Diğer yanda Serdal Temizyürek’te, bu seçimlerde bağımsız aday olarak boy gösterecek. Kendi arkadaş grubu ile seçim çalışmalarını gayretlice yürütüyorlar. Keşke SMMM Odasında böylesine cesaretle çıkan bağımsız adaylar yönetimde yer alabilseler.

Yapılacak olan seçimlerin başta SMMM Odasına ve şehrimize hayırlar getirmesini temenni ederek,tüm aday gruplarına başarılar diliyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar