SMMM Odasında İstifalar Ve KAMMİYAD

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Mali Tatille birlikte harekete geçtiler. Oda  yönetiminde istifalar, yeni oluşumlar, yeni dernek  kuruluşları ile, Malli Müşavirler cephesinde ortalık toz duman.

SMMM Odası başkanı Arif ŞEN şaşkın. Tam bir yıl öncede buna benzer gelişmeler yaşanmıştı. Bilindiği üzere Arif Şen, kendi  gurubundan  bir üyenin  istifası ile yönetimde azınlığa düşmüş, ara seçimlere giderek  yeniden başkan seçilmişti. Şimdi ise, odaya arsa alımı, oda binası yapımı derken tam işler yoluna giriyordu ki, bu defa da koalisyon ortağı halid AlCI  ve Abdulkadir ŞİMŞEK'in istifaları ortalığı hareketlendirdi.

İstifa gerekçesi olarak; "Oda yönetiminde 2 üyemiz olmasına rağmen her ne hikmetse bu dönemde başkan yardımcılığı ile muhasiplik bir kişiye verilmiş böylece farklı listeden giren bizleri dışarda bırakmışlardır. Bunada hala bir anlam veremedik " diyerek istifa ettiklerini belirttiler.

Bu işin tabiatı gereği böyle olacağı daha baştan belliydi. Nitekim daha ilk gün seçim sonuçları belli olduğunda, bu sitede yazdığım yazıda dost olarak acı söylemiştik. " A. Kadir Güzeldemirci  grubunun bir sonraki seçimleri düşünüyorlarsa istifa etmelerinin doğru bir karar olacağı, yoksa koltuk sevdalısı görünümüne düşerek, çoğunluk yönetimine payanda üye olarak kalacaklarını " özetle belirtmiştim.

Yaptığımız bu tahlil bazı arkadaşlarımızca yanlış yorumlanmış ve bizi eleştiri bombardımanına tutmuşlardı. Şimdi ise istifaları ile gelinen bu noktada, "dediğimize geldiler" demiyoruz ama," bizim o gün gördüğümüzü iki yıl sonra ancak görebildiler" diyoruz.

Nitekim SMMM Odası başkanı Arif ŞEN' e istifalar hakkında görüşlerini sorduğumda; " Taşlar daha yeni yeni oturmaya başladı. Geç kalınmış bir istifa" demesi çok manida bir ifadedir.

Bu demek değildirki." Çoğunluğu ele geçiren atını istediği gibi oynatacaktır".  Muhalefetinde görüşleri  yönetimde mutlaka değerlendirilmelidir. Nitekim istifa gerekçelerinde; " Yönetim Kurulunda görüşülmeden, teklif alınmadan, ihale yapmadan, fiyat araştırması yapılmadan proje hazırlandığından" bahsediyorlar. Bunlar ciddi iddialardır. Oda yönetimi ile yaptığım görüşmede; " yapılan her işin yönetimde görüşüldüğünü, arsa alımında 30 kişilik komisyon imzası ile alındığını, bina enkazı için teklifler alınarak karar defterinde yazıldığını,  altındada Halid Alcı ve A.KAdir Şimşekin imzaları olduğunu, projelerin komisyon kararı ile alındığını " Karar defterini ve diğer belgeleri göstererek iddiaların insafsızlığından yakındılar.   

Bu istifaların tahlili yapmak istersek;  Neden en başta istifa etmediler? neden sonuna kadar götüremediler? neden şimdi istifa ettiler?

Çünkü;  seçimlere 10 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Baştan istifa edilseydi;  konuşacak çok şeyleri olurdu, belki kahraman olurlardı. Sonuna kadar götürselerdi;  iktidarın günahına ve sevabına ortak olacaklardı. konuşacak  bir şeyleri olmayacaktı. Şimdi istifa etmeleri;  en azından zararın neresinden dönersen kardır hesabıyla seçimlerde konuşacak birşeyleri olacaktır. Kendilerince doğru bir karar almışlardır. Hayırlı olsun.

SMMM Odası bu istifalar sonrasında yedek üyeleringöreve  gelmesiyle yönetim kurulunun tamamı Arif ŞEN ekibine geçti.  Arif ŞEN (başkan), Abdullah Kalın ( 2.başkan), Mehmet Dilitatlı (sekreter), Aydoğan Düzgüner ( sayman), Mustafa Adalı (koordinatör üye) olarak görev dağılımı yaptılar.

KAMMİYAD KAHRAMANMARAŞL MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ KURULDU

SMMM Odası yönetimi istifalarla uğraşırken, Kurucu başkan Bilal Odunkıran ve arkadaşları Atilla Sarıyıldız, Hasan Seyithanoğlu, Mahmut Nedim Varol, Erdal Bacak, Harun Ahraz, İsmail Yalçın, Kervan pastanesinde basın açıklamasıyla KAMMİYAD derneğini kurduklarını duyurdular.

"KAMMİYAD olarak odamızın çalışmalarına lokomotif olacağız" dediler. Oda faaliyetlerini yetersiz bulduklarını, kendilerinin bu boşluğu doldurarak meslektaşlara " Bu doğrultuda umuyoruz ki meslek mensubu arkadaşlarımız hem Kammiyad'ı hemde Oda'yı kullanarak en güzel ve en verimli şekilde bu çalışmalardan faydalansınlar istiyoruz" dediler.

Türkiye çapından 35 tane bu şekilde mesleki dernek kurulduğunu, sayıları  50 olduğunda konfederasyon olacaklarını,  SMMM Odasına  alternatif olarak kurulmadıklarını, mevcut odadaki hizmetlere ilaveten odanın yapamadığı hizmetleri, etkinlikleri yapacaklarını duyurdular.

SMMM Odası seçimlerine 10 ay gibi bir zaman kala oda yönetiminde istifalar gelmesi, aynı günlerde dernek kurulması İnşallah hayırlara alamet olur.

Bu gelişmeler gösteriyorki  gelecek seçimler biraz hareketli geçecek gibi;  Şimdilik 7 kişiyle kurulan bu dernek,eğer kendini iyi tanıtır, üye sayısını artırırsa, ayakta kalabilir. Şimdilik işleri biraz zor gibi. Fakat, kurucular arasında Halid Alcı gurubundan Arkadaşlar görüyoruz. İhtimaldir  Halid Alcı grubu ile seçim ittifakı oluştururlarsa Oda seçimlerinde Arif Şen 'e karşı yeni bir güç oluşturabilirler.

 Ancak Oda yönetimi,  Oda binasının inşaatını seçimlere kadar ilerletebilirse, sanırım rakiplerine karşı yapılan bu hizmetle yarışa bir sıfır önde girecektir.     

 Arif Şen'e Kammiyad'ı sorduk;" Keşke arkadaşlarımız oda bünyesinde kalarak hizmet verselerdi, meslekte birlik beraberlik açısından çok daha iyi olurdu. Hayırılı olsun diyorum " dedi

Bizlerde KAMMİYAD derneğine ve kurucularına girdikleri bu zahmetli yolda başarılar diliyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar