M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Siz Sınavdan Daha Değerlisiniz

Sınavla Öğrenci alan Ortaöğretim Kurumlarına (Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liseleri) giriş sınavları önümüzdeki hafta yapılacak.

8. Sınıf Öğrencileri; 28, 29 Nisan 2014 Pazartesi ve Salı günleri TEOG Sınavına girecekler. Sınavlar saat 10.00’da başlayacak.

Bu yazımda öğrencilere,  anne ve babalara sınavla ilgili dikkat etmeleri gereken birkaç önemli hususu hatırlatmaya çalışacağım.

Sınava girecek sevgili öğrenciler; birinci sınavda olduğu gibi sınava kendi okulunuzda gireceksiniz. Sınava gireceğiniz salon ve sıra numaralarınız belli oldu. Bu bilgileri okullarınızdan mutlaka öğrenmelisiniz.

Sınav saat 10.00’da başlayacak. Sınav salonlarına saat 09.30’da alınmaya başlanacak. Herhangi bir nedenle sınava geç kalırsanız saat 10.15’e kadar sınava alınacaksınız. Bu saate kadar okulunuza ulaşmaya çalışmalısınız. Ama size ek süre verilmeyecektir.

Yanınızda; T.C Kimlik Numarası yazılı “Nüfus Cüzdanınız” mutlaka bulunmalıdır. Cep telefonu veya benzeri iletişim araçlarıyla sınav salonuna kesinlikle alınmayacaksınız. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Sınav görevlilerinin dağıttığı kitapçıkları kontrol etmelisiniz. Eksik sayfa, okunmayan soru, baskı hatası varsa soru kitapçığınızı mutlaka değiştirmelisiniz.

Cevap kâğıtlarınızdaki kotlamaları eksiksiz yapmalısınız. Özellikle kitapçık türünüzü (A veya B) doğru olarak işaretlemelisiniz.

Salon görevlileri sınav esnasında dikkatinizi dağıtacak davranışlarda bulunursa hiç çekinmeden derhal müdahale etmelisiniz.

Her testin süresi 40 dakikadır. 20 dakika geçince isteyenler dışarıya çıkabilecektir. Ama doğru olan süreyi tam olarak kullanmaktır. Sınavdan erken çıkmak doğru bir davranış değildir.

Saygı değer veliler; öğrencilerinizin gireceği sınavlar yaklaştıkça biliyoruz ki sizi de en az öğrenciler kadar sınav heyecanı sarıyor. Ama kendinize hâkim olmalısınız. Zaten tedirgin olan çocuklarınızı daha da tedirgin edecek davranışlardan kaçınmalısınız.

Aksi halde çocuklarınıza fayda yerine zarar vereceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu dönemde ki tutum ve davranışlarınız çocuklarınızın başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden çocuklarınıza yardım etmek isterken onlara zarar verebileceğinizi lütfen unutmayınız.

Öncelikle çocuklarınızın hedeflerine saygılı olmalısınız. Çocuklarınız sizin kendilerinden beklediğiniz başarıyı yakalayamayacağı endişesine kapılabilirler. Bu yüzdende hiç istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle çocuklarınızdan beklentileriniz gerçekçi, ulaşılabilir beklentiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuklarınızın sınav öncesi son günlerini en rahat şekilde geçirmelerini sağlamalısınız.“Niye çalışmıyorsun evladım? Bu saatten sonra çalışsan ne olur ki? Aptal adam bu saatten sonra çalışsan da olur çalışmasan da!” gibi cümlelerden mutlaka kaçınmalısınız.

Çocuklarınıza aşırıya kaçmadan; “Sen sınavdan daha değerlisin” mesajını vermelisiniz. ‘Başarısız olursan sonucuna katlanırsın’ veya ‘Sınavı kazanamazsan bütün hayallerimiz suya düşer!’ gibi sitem ve tehdit içeren sözlerden kaçınmalısınız. Onlar sizin için her şeyden daha üstün olmalılar.   

Sınava girecek olan yavrularımız hangi sonucu alırlarsa alsınlar bizim en değerli varlıklarımız değiller mi? Elbette bizler için en değerli varlık Onlar. Onlar için sık sık dua etmeliyiz. Rabbim yar ve yardımcıları olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar