Sayıştay Başkanlığı’ndan Açıklama

19 Eylül tarihinde kaleme aldığım “Sayıştay Denetçisi rüşvet yer mi?” başlıklı yazıma, Sayıştay Başkanlığından bir açıklama geldi. Açıklamayı aynen yayınlıyorum. Talep doğrultusunda da söz konusu yazıyı internet sitelerinden kaldırıyorum.

***

“19.09.2013 tarihinde ‘Sayıştay Denetçisi Rüşvet Yer Mi?’ başlıklı kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren bir haber yayımlanmıştır. Bu kapsamda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Haberde denetimin sadece bir kişi ile yapıldığını ima eden açıklamalar yapılmasına karşın denetim 3 kişilik bir ekip tarafından yapılmıştır. Denetim sonucunda ilgili idareye yazılan sorgu Sayıştay mevzuatı gereğince saymanlığa, genel sekreterliğe ve sorumlulara tebliğ edilmiş ayrıca ilgili idare tarafından da resmi kanallarla üniversiteye ve vergi dairesine gönderilmiştir. Bilinmelidir ki ilgili sorgu Sayıştay Denetçilerinin şehirden ayrılmalarından bir ay sonra kamuoyu tarafından öğrenilmiştir. Bahse konu sorgu 2013 yılı denetim programı kapsamında Adıyaman Üniversitesi haricinde benzer durumda olan diğer üniversite hastanelerine de yazılarak konu ile ilgili sorumlulardan savunmaları istenmiştir. Sitenizde yer alan yazının başlığından; Sayıştay Denetçilerinin rüşvet yediğini ima etmek suretiyle kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiği anlaşılmaktadır. Yazarın bu yönde somut bir bilgi ve belgesi var ise konunun Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmesi gerektiği açıktır. Aksi halde suç işlenmiş olacaktır. İlgili yazıda ‘Kamuyu zarara uğratmak tabiri, Sayıştay raporları için söylenemez. Söyleniyorsa orada başka bir sıkıntı var.’ denilmesine karşın Sayıştay denetçilerinin görevi kamu zararını tespit etmektir. Bunun neticesinde Sayıştay Daireleri tarafından yargılama yapılacak, taraflar gerekirse temyiz yoluna başvurabilecektir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.