Ramazana Veda Ederken!...

11 ayın sultanı gönüllere ve ruhlara sevgi ve bereket veren Ramazan ayının sona ermesine ne kaldı ki?

Son üç geceden biri olan ancak genel olarak Ramazanın 27. Gecesi olarak idrak edilen Kadir Gecesi bu gece.

Bu gecede Allah’a açılan el karşılık bulur. Bu gecede yapılan dua ve istekler karşılık bulur. Bu gecenin hayrına nail olmak için bir şeyler yapmak lazım.

 

Ali Yalçın kardeşim bana bir mail atmış, Ramazan ayı ile ilgili bu önemli maili sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

“Bünyesinde barındırdığı bin bir buket bollukla Ramazan, ufkumuzdan çekilme meyline girdiği şu günlerde hüznü ve neş’eyi birlikte yaşatıyor.

 

Ramazanın getirileri konuşulurken biz de tersten bir soruyla Şehr-i Ramazana seslenelim ve soralım:

 

“ Ey Şehr-i Ramazan sen bizden memnun mu ayrılıyorsun “

 

İnsanları, Ramazanı memnun eden ve Ramazandan memnun olan diye tasnif edebiliriz.

 

İftarlar ayarlandı çok nezih insanlarla… Sahurlar ayarlandı sonsuzluk kervanının yolcularıyla… Ziyaretler yapıldı zamanlarını ziyadeleştirmeyi sevenlerle… Bir koşturmaca yaşandı kurtuluşunu beşte, hayatını maaşta görmeyenlerle… Birçok ne yapabilirimler fazlasıyla ifa edildi “nemelazım” duygusunu gömenlerle… Nice alkışlar alındı tribünde oturmayı fedakarlık görenlerden… Ve dersler alında kelimelerin arkasında kalanlardan…

 

Bir açılım programı inşa edildi. Yanmış ve kavrulmuş taşı simgeleyen müessesin bağrında. Yüreklerini susuzluktan kurtarma gayreti içinde olanlara bir çağlayan takdim edildi. Ve aşklarının sema ile şahlanması yolu gösterilmeye çalışıldı. Ardında birçok emeğin saklı olduğu ve istişare temelli bir çalışmaydı. Teşekkür kelimesi bile sade kalırdı sonrasında… Zaten meselelerin gerçek sahibi en güzel şekilde teşekkürü edecektir.

 

İftarı, kalbinde infilaklar olsun diye görenler, etraflarındaki yanardağ adaylarını davet ettiler. Samimiyetin ve ne yapabilirimin sıkıntısıyla ortaya çıkmış programlar oldu. Yapılan iş zaruri olsa da ne halâvetler vardır bu akşamların bağrında.

Sahur bundan sonraki Ramazanların en önemli hizmet ortamları olacaktır. Mevsim, koşmak isteyenlere farklı kulvarlar açacaktır. Bu yarışta mesafeleri zorlayanlar çok rekorları usul usul çok bolluklar sunacaktır.

 

Ve sona doğru olması hasebiyle final gecesi gibi Adana programı. Mesafelerin uzaklığını aşkının sıcaklığında eritenlerin buluşmasına sahne oldu. Vefanın bizcesine beşiklik etti. Hafta sonlarını kutsallaştırıp müdahale edilmesine müsaade etmeyen kutsiler ile davasının kutsileri olanların seçimi programıydı.  Çok şeyler götürüldü ve çok güzellikler getirildi. Dünyasını bu şekilde mamur edenlerin bilmem ki ahiretleri nasıldır acaba!

 

FAKAT MÜHİM BİR FIRSAT VAR ÖNÜMÜZDE

 

Evet, bir asırda yaşanacak güzellikleri kazanmak istemez misiniz? Ömrünüze ömür ilave etmek istemez misiniz?

Ve daha birçok çekilişin yapılacağı Kadir Gecesi hemen yakınınızda…

 

Son kadir gecesi yaklaşımıyla yaşandığında terakki rampası…

Gecenin bağrında, karanlığın kurnalarında sürprizlerin sizi beklediği harikalar kuşağı… Ben diyenlerin beni buldukları ve fani oldukları SEN illa SEN diye haykırdıkları sema sahnesi… Sema ehlinin arzın halifelerine hediye getirmek için adeta yarıştığı, hediye yağmurlarının rahmet yağmurlarıyla kardeşçe üzerimize konup içimizi ıslattığı mevsim…

 

Bazıları infak adına, sadaka adına, zekât adına vermeyi düşündüklerini katlamak için özellikle bu gecede verirler.

 

Bazıları talebelere vermeye düşündükleri bursları bu gecede ilgilisine ulaştırırlar. Hatta bazıları yıl içerisindeki vermeyi planladıklarının tamamını bu gecede vererek ziyadeleştirirler.

 

Bazıları fitrelerini bu gecede fazlasıyla sahibine teslim ederler. Muratları Rabbi hoşnut etmektir.

 

Bazıları bazılarının kapılarına dokunurlar. Yukarıdaki sevaplardan arkadaşları da mahrum kalmasın diye.

 

Bazıları bilirler ki dünyanın dört bir tarafında benzer güzellikler yaşanıyordur. Bu umumi gayrette yer almak isterler.

 

Bazıları suyun ötesine gidecek dualar hazırlarlar. Gönülleriyle mesafeleri aşarlar, durmaları gereken yerde yoklama yapılmadan hazır olurlar. Arz edilirken arızasız olsun isterler.

 

Ve bazıları Kadir’de kadrini yükseltirler”

 

Evet… başka ne yazılabilir ki?

 

Bütün insanlığın saadet ve mutluğu yakalaması ve mutlu, barış içinde bir dünya için bu gece dua edecek olan insanlara selam olsun diyor, Kadir gecesinin bütün insanlık alemine hayır ve bereketler getirmesini niyaz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.