M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Rahmet Ve Bereket

Bu yaz çarşı ve pazarlarımızda bolluk ve bereket var. Fakir fukaranın yüzü gülüyor. İyi veya kötü/az veya çok herkes evine bir şeyler götürebiliyor.

Bu durumdan çiftçi/üretici kardeşlerimiz pek hoşnut değiller. Mallarının para etmediği kesin. Desteğe ihtiyaçları olacaktır. Hükümet gerekli desteği mutlaka vermelidir.

Karpuzun kilosu çeyrek liraya, kirazın kilosu bir, bir buçuk liraya satılıyor. Bağı olan kardeşlerimiz bağlarındaki kirazı toplatmakta zorlanıyorlar.

Toplanan kirazın satışından elde edilen para işçiye verilecek olan parayı karşılamadığı için kirazlar ağaçlarda kalacak.

Her şeye rağmen bu bolluk ve bereket gerçekten çok güzel, Rabbime ziyadesiyle şükretmeyi gerektiriyor. Birde çiftçilerimize ciddi bir desteği…

Havalar üşütecek kadar serin giderken çarşı ve pazardaki bolluk ve ucuzluk fakir fukarayı bayram sabahında başucunda bayramcalık bulan çocuklar gibi sevindiriyor.

Yaşadığımız bu güzellikler; Ramazan-ı Şerif’in hürmetine olsa gerek diyorum. Yoksa toplum olarak bizlerde iyi ve güzel adına değişen bir şey yok…  

TERCİH DÖNEMİ BAŞLIYOR

29 Haziran 2015 Pazartesi günü 8’inci sınıf öğrencilerinin girmiş oldukları TEOG sonuçları açıklandı. Öğrenciler 6- 16 Temmuz tarihleri arasında Lise tercihi yapacaklar.

En yüksek puana sahip olan öğrenciler FEN Liselerine, daha az puana sahip olan öğrenciler ANADOLU Liselerine, daha daha az puana sahip olan öğrenciler ise Meslek Liselerine yerleşecekler.

MEB tarafından yayınlanan kontenjan ve yüzdelik dilimleri incelerken Ramazan münasebetiyle çarşı ve pazarlarımıza yansıyan bolluk ve bereketin aynısının eğitimimize de yansıdığını gördüm.

150 öğrenci yerleşecek olan Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi, 204 öğrenci yerleşecek olan Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi ve 170 öğrencinin yerleşeceği Kavlaklı Anadolu Lisesi hizmete açılacak.

Emeği geçenlere elbette teşekkür etmeli. Sadece teşekkürle yetinilmemeli ve oldukça çok dua edilmeli. Beş yüz öğrencinin yerleşeceği bu okulları yaptıranlardan Cenab-ı Hak razı olsun…

Birkaç gün içerisinde Üniversite giriş sınav sonuçları da açıklanacak. Sınava giren bu öğrencilerimizde gönüllerindeki Üniversitelere girebilmek için tercih yapacaklar.

Tercih yapmak kesinlikle kolay/basit bir iş değildir. Aksine bilgi ve birikim isteyen çok ciddi bir iştir. Tercih yapacak olanların sağa-sola kulak vermeden uzmanlardan yardım alması gerekmektedir.

Özel okullar kendi öğrencilerine bu hususta mutlaka rehberlik yapacaklardır. Devlet okullarında okuyan öğrencilerin mağdur olmalarını önlemek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından gerekli önlemlerin alındığını biliyorum.

Yeter ki tek başımıza tercih yapmayalım. Konunun uzmanı birkaç kişiden yardım alalım. Elinizdeki puanla en çok istediğiniz okula yerleşeceğinizi göreceksiniz.

Allah’a şükredin ki O’da her şeyi gönlünüze göre versin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.