Krizin gölgesinde kalan siyaset!..

Kahramanmaraş da 2008 yılı içinde 5000 civarında çalışan işçinin işten çıkarıldıgı bize gelen bilgiler arasında.

Nitekim KASIAD Başkanı Kadir Kurtul da yaptıgı basın toplantısında bunun altını çizerek, ekonomik krizden Kahramanmaraş olarak nasıl çıkılacagı yönünde de öneriler sıraladı.

Önerilerinin iki tanesi bize göre çok önemli ve acildi.

Bunlar;

Bu ay sonu bitecek olan TEşVIK UYGULAMASININ en az bir yıl daha uzatılması,

Digeri de; sanayicilerin devletten alacagının bir an önce ödenmesiydi.

Sayın Kurtul piyasada nakit darlıgı çekildigini ortaya koydukları önerilerin hükümet tarafından dikkate alınması halinde ?global krizden en az zararla? Türkiye ekonomisinin kendini toparlayacagıydı.

Dün AKSU TV"de ki konugum bir sendikacıydı.

Bu sendikacı Ismail Yıldırım idi.

Ismail Yıldırım 1975"de Kahramanmaraşın özel ilk işletmelerinden biri olan MARTEKS"te işçi olarak işe girmiş ve sonra da sendikacı olmuştu.

Yıldırım dedi ki; ?kriz ortamlarında örgütlü toplum, örgütlü işletme gerektiginde fedakarlık yapar, bu kentte sendikasızlık iyi şey degil? diyerek düşüncesini ortaya koydu.

Sevgili Sendikacı Yıldırımın bu düşüncelerine de katıldıgımı ifade etmek istiyorum.

şu anda Yerel seçimler ekonomik krizin gölgesinde seyrediyor.

Seçimlere katılan siyasi partiler Yerelde Iktidar Partisi"ne karşı başarı saglamak adına neler yaptıgına baktıgımızda, Kahramanmaraş ayagında kamuoyu etkisi bırakacak bir yapılanma içine giremediklerini görüyorum. Belki benim izlenimim yanlıştır.

Sevindigim bir şey ise; Il Genel Meclisi ile Belediye Meclis üyelikleri için hemen hemen her partide donanımlı insanların müracat etmeye hazırlandıklarını duyuyorum. Buna seviniyorum.

Il Genel ve Belediye Meclislerine donanımlı insanların seçilmesi, kentin vizyonu ve vitrini adına gereklidir.

Artık şu şunun adamı, şu bunun akrabası gibi algılamalar, Il Genel ve Belediye Meclisi üyeligini siyasette nadas olarak görme ve yan gelip yatma yeri olarak görülen anlayışın bu seçimde ters tepecegini gözlemliyorum.

Partilerde özellikle MHP ile Ak partide gizli bir yarış ve rekabet var. Bu rekabet de kaliteyi getirecektir.

Kurban Bayramı arafesindeyiz.

Bayramlar dargınlıkların ve küskünlüklerin sona erdirme günüdür. En kalbi duygularımla, bütün insanlıgın huzur bulması için, her günümüzün bayram sevinci içinde geçmesini Yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Iyi bayramlar dünya;

Iyi bayramlar bütün insanlar!...

Önceki ve Sonraki Yazılar