İki Yüzlülerden Kurtulabilmek

Sanayi kavşağındaki çift yüzlü insan heykeli, her ne kadarda şehrimizdeki iki yüzlü insan tipi gerçeğini yansıtmaya çalışsa da, geçtiğimiz günlerde iki yüzlü çıplak insan heykeli yerinden söküldü. Şimdi sadece dünya ve dişlileri kaldı.

Nam-ı diğer Sömelek köfte meydanı olarak bilinen, sanayi girişindeki kavşağa yapılan iki yüzlü anıt heykel, inşa edildiği günden bu güne kadar çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı.

Sanayi esnafımızın bir kısmı ekonomik nedenlerle çıplak kaldığı herkesin malumu. Ancak heykelin sanayi girişinde olması, iki yüzlülük hususunda esnafımızı da zan altında bırakıyordu.

İhtimaldir bu heykelin kalkmasına belki de en fazla sanayi esnafımız sevinmiştir.

Dünya böylece iki yüzlülükten kurtulmuş oldu. Keşke gerçek dünyamız da iki ve daha çok yüzlülerden arınabilse.

Ancak yerinden sökülen heykelimizi imha etmeseler çok iyi olacak. Zira seçim sath-ı mailine girildi. Belki önümüzdeki dönemlerde o heykele benzeyen iki yüzlü insan tiplerimiz çoğalabilir. Unutmamak ve hatırlamak amacıyla şehrimizin uygun bir yerine yeniden dikilebilir.

Bilindiği üzere şehrimiz bu dönemde heykellerle donatıldı. Ulu cami karşısına yapılan 21 adet çete topluluğu heykelleri gibi, sanayi kavşağındaki çift yüzlü çıplak heykel gibi, kent ormanındaki Aslanbey heykelleri gibi. Son dönemde şehrimizde uygulanan heykel israfı ile kişi başına düşen heykel sayısı her geçen gün artmaya devam etti.

Dindar ve muhafazakar bir yerel idare eliyle, dindar ve muhafazakar Kahramanmaraş’ta heykelcilikte Roma dönemini kıskandıracak rekorlara imza atıldı.

Sayın başkanımızın yaptığı güzel hizmetleri biliyoruz. Bu şehre 10 yıl gece gündüz hizmet verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak yapılan güzel hizmetler kadar, bu heykellerde istikbale taşınacak. Poyraz’sız bir günde Ulu camiden çıkan Kahramanmaraş’lılar karşı meydandaki heykel grubuna her baktıkça, mutlaka yapanlarını lisan-ı halle yad edecek,  istikbalde mutlaka hatırlayacaklardır.

Sanayi kavşağındaki heykelin sökülmesi olumlu bir gelişme. Meydan şimdilik çift yüzlülükten kurtuldu. Acaba bu şehir; iki ve daha çok yüzlülerden, hatta yüzsüzler den nasıl ve ne zaman kurtulacak?

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.