ELBİSTAN AK PARTİ İÇİN SÜRPRİZ OLDU MU?

Malum ilçeleri sürekli gezen biri olarak zaman zaman farklı yorum ve analizler yaptığımızda bizi tanıyanlar doğru diyor tanımayanlar ise dudak büküyor.

Seçimlere neredeyse 6 ay falan vardı. Elbistan ilçesiyle ilgili bir yazı yazmış, Elbistan’ı 10 yıldır yöneten ve bir çok hizmetlerini de takdir ettiğim Abdullah Paksoy’un “yüz eskimesi” yaşadığını ve yeniden aday gösterilmesi halinde seçimi kaybedeceğini ifade etmiştim.
Bazı dostlarımız “ya mümkün değil” yine bol keseden sallamışsın dediler. Ve bizi partizanlıkla itham etmişlerdi.
Seçimlere 10 gün falan vardı sanırım, yine bir yazımda Elbistan’ı ele alarak aynen “ak parti bu seçimi kazanamazsa kapısına kilit vursun” diye yazmıştım.
Her ay en az üç çoğu aylarda ise daha fazla Elbistan’a gidip gelirim. Kökenim Elbistanlı. Eşiminde kökeni Nurhaklı olduğu için “düğün, cenaze hasta ziyareti” derken çok sık gidip geliyoruz.
İşte bu gidiş gelişlerimde çok sık karşılaştığım Ak Parti İl başkan yardımcısı İsmail Güzel’in Elbistan seçimlerinin görünmeyen kahramanlarından olduğunu yazma gereği duydum.
Aday adaylığı sürecinde Ak parti’de bana Elbistan’ı hangi isimle kazanırız şeklinde bir soru sorulmuş ve Avukat Durmuş Küçük’ün ismini vermiştim.
Bu ismi verirken “kuyumcu dükkanlarını biliyordum. Oraya giden insanları biliyordum. Özellikle alevi vatandaşlardan da rahatlıkla oy almasının mümkün olacağını görüyordum”
İsmail Güzel ve diğer yöneticilerle zaman zaman sohbet ederek kuzey kazaları ile ilgili bilgime baş vurduklarında düşüncelerimi ifade ediyor, gözlemlerimi anlatıyordum.
Benden bir gazeteci olarak hangi parti fikirlerime değer verme noktasında yardım istemiş olursa olsun seve seve düşüncelerimi söylerim.
Önümüzde İktidar ve Ana muhalefet olarak nitelendirdiğim (Kahramanmaraş yerelde) MHP’de seçimler var.
Özellikle her iki parti İl Yönetimi oluştururken ilçeler ile kontak kurabilen ilçeleri iyi tanıyan isimlere yer vermeleri ilçelerde daha başarılı örgütlenme oluşumuna katkı yaptığı kadar iletişimde iyi sağlanır.
Birçok partinin İl yönetiminde görev alan insanlar kendi ilçe başkanlarının isimlerini bile bilmiyorlar, sayamıyorlar.
Bir devlet büyüğümüzün veciz bir sözü var. “Gitmediğin yer senin değil!” diye.
Hatırladığım kadarıyla Ak Parti’nin kuruluş sıralarında Mahir Tufan’ın ilçe yönetiminde görev alan İsmail Güzel, Veysi Kaynak’ın İl Başkanlığı ile İl Yönetimine girdi.
İki dönemdir İl Başkan Yardımcısı olarak yönetimde gördüğümüz İsmail Güzel Elbistan ilçesinden de sorumlu Başkan yardımcısıdır. Belki de görevi nedeniyle çok sık olarak Elbistan da da karşılaştığım İsmail Güzel’in Elbistan seçimlerinde gösterdiği performansı bilenlerdeniz.
Özellikle İktidar ve İktidara alternatif olan partiler İl Yönetimi listesi oluştururken kucaklayıcı olmalıdır.
Ak Partinin İl Genel Meclis oy’unun 2007 seçimlerine göre düşüş sebeplerini mantıklı bir şekilde mercek altına alıp sorguladığımızda birden fazla sebepler ortaya çıkmakta, ilçe yönetimlerinde ve gerekse liste hazırlanmasında bazı şeylerin göz ardı edilmesi, köyde ve köyden şehre yerleşen insanların oy verirken kendine yakın insanlar nerelerde listelere konulmuşsa oralara oy verdikleri sanırım kimsenin gözünden kaçmamıştır.
Birkaç gündür Elbistan’a gideceğim gidemiyorum. Sık sık orada farklı partilerdeki dostlarımla yaptığım telefon görüşmelerinde Elbistan ile ilgili yazı yazmadın dediler ve bende düşüncelerimi bu sebepten dolayı yazıyorum.
Elbistan Belediye Meclisinde yakın bir akrabam ilk sıralardan seçildi. Durmuş Küçük’ü tanıdığımda lise öğrencisiydi. Neredeyse 30 yıla yakın oldu. İsmail Güzel ile birlikte Kahramanmaraş lisesinde sanırım 1981 yılıydı ÖSS kurslarına birlikte katıldık. Ben haylaz çıktım bir yeri bitiremedim ama bu gün benim kuşağım çok yönetici var.
Üç hafta önceydi akşamüstü Elbistan’a vardık. Pınarbaşında güzel bir restoran yapılmış. Oturduk yemek yedik. Bir bayrak direği vardı. Ve bu direkte de Elbistan Belediyesinin bayrağı dalgalanıyordu. Diğer köşede var mı yok mu bakamadım. Ama orada tek bir bayrak direği varsa, lütfen bu direğe bayrağı takınız. Al bayrağımız dalgalansın. O akşam sevgili dostumuz Ahmet Göçer iyi bir ev sahipliği yaptı. Gece çayını ise Afşin’de içme fırsatı bulduk. Afşin’de seçim sonrası hem dostlarımıza hayırlı olsun dedik, hem de seçimlerin yankısını gözlemledik. Ömer Kösebalaban kardeşimizde gereğini yaptı.
Seçimlerde arzu ettiğiniz bir sonuç alabilmek için seçime altı ay kala çalışmak değil, uzun soluklu bir çalışma ile başarı yakalanıyor.
Ben hep Mehmet Parlakyiğit’i örnek gösteririm. 35 yıl bıkıp usanmadan siyaset yaptı. Sonra vekil oldu ve siyaseti gençlere bıraktı. Azmin elinden bir şey kurtulmaz. Çalışmak, sabırlı olmak ve sonra da sonuca ulaşmak.
30 Mart 2009 tarihi itibariyle yeniden seçim çalışmasını başlatan, seçim sonuçlarını iyi analiz ederek nerede ne kadar oy aldığını tespit eden zayıf kalınan mahallelere kamp kuran siyasi parti gelecek seçimlerden başarılı çıkacaktır.
Neyse çok uzattık.
Elbistan ilçesinde seçimi Ak Parti tesadüfen kazanmadı. Beş yıllık bir çalışmanın başarısı var. Sokakta sessiz yığınların arasında dolaşan, başı sıkıştıklarında arayabileceği sessiz ve reklam yapmayan siyasetçiler var. Ve bu siyasetçilerden birisi de İsmail Güzel’dir.

Önceki ve Sonraki Yazılar