M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Doğru Tercih Çok Önemli

Tercihli günler başladı. İlk önce Üniversite sonra TEOG ve son olarak da Cumhur Başkanı tercihi yapacağız. İşimiz bir hayli zor. Üniversite tercihi yapacak adaylar için tercih dönemi başladı. Adaylar;  tercihlerini 17 Temmuz Perşembe günü mesai bitimine kadar yapabilecekler.

Her üç tercih içinde zaman yeterli, doğru olan, iyi düşünmek ve bir bilenden yardım almak. Allah hakkınız da hayırlısını versin inşallah. Bu işlerle birazcık ilgilenenler ‘doğru tercih’ yapmanın ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler. Örnek mi? Doğru alış veriş gibi. Cebinizdeki parayı harcarken en çok ihtiyacınız olan bir şeyi ne kadar ucuza alırsanız o denli doğru alış veriş yapmış olduğunuz gibi. Hastayken tedavi için en doğru ilacı kullandığınız gibi…

Üniversite tercihinde doğru tercih için önce ne olmak, hangi meslekleri yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Sonra elinizdeki puanla girebileceğiniz üniversiteleri listelemelisiniz. Bu işler için birçok kuruluşun hazırladığı “Tercih Robotu’nu kullana bilirsiniz. Ayrıca Kahramanmaraş’taki tüm dershaneler bu konuda dileyen herkese ücretsiz hizmet veriyorlar. Kendilerine teşekkür edilmeli.    

Seçeneğiniz varsa ve dar gelirli bir aileye mensupsanız, tercih edeceğiniz şehrin ulaşımına, barınma koşullarına ve yaşam standartlarına dikkat etmelisiniz. Seçeneğiniz yoksa “İlim Çin’de olsa alınız” sözüne riayet ederek kendi puanınıza uygun okulu/okulları yazmalısınız.

Puanınız istediğiniz devlet üniversitelerine girmenize yetmiyorsa ailenizin ekonomik durumu iyi ise Özel Üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Ailenizin ekonomik durumu özel üniversite okumanıza müsait değilse ya bu sevdadan vazgeçeceksiniz ya da bir sene daha bekleyeceksiniz. Sevgili gençler; çok kafanıza takmayın, rızkı veren Allah, Allah’a güvenin ve Ona teslim olun…

Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) da yine sıkıntı var. Bu Milli Eğitimden ben de umudumu kestim artık. Yukarıdakiler her işi yüzüne gözüne bulaştırmaya devam ediyorlar. Madem bir sınav yapmayı bile beceremiyorsun sınavların sorumluluğunu YÖK’e ver kurtul kardeşim. Adamlar beş ayrı oturumdan oluşan sınavları yaptı, bir hafta sonra sonuçlarını açıkladı. Yerleştirme için tercihleri başlattı sen hala beklemedesin.

Milli Eğitim Bakanlığındaki Sayın Büyükler; bu gidişle vatandaştan övgü almayı daha çook beklersiniz. İllerinde, ilçelerinde, kasaba ve köylerinde her türlü imkânsızlığa rağmen Süpermen’i oynayıp insanüstü işler yapan binlerce yöneticinin işine son vermekle bir yere varamazsınız. Sizler göremiyorsunuz amma bu gidişle battıkça batıyorsunuz.

Ne yazık ki geçen seneki SBS sonuçları hakkında Yargıtay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi bile sizleri uykudan uyandırmaya yetmedi, aklınızı başınıza getiremedi. Bir vatandaş olarak ne yapabilirim ki? ‘İyi olur inşallah’ diyerek bu vurdumduymazlığınız/aymazlığınız karşısında Sizleri önce Sayın Başbakan Erdoğan’a sonrada Aziz Türk Milletine havale ediyorum. Onlar gereğini mutlaka yaparlar…

CUMHURBAŞKANI TERCİHİ

Yüce Türk Milleti 10 Ağustos 2014 Pazar günü sandığa giderek Cumhur Başkanı olmak için aday olan üç kişiden birisini tercih edecek. AKP’nin adayı Sayın Tayyip Erdoğan, MHP ve CHP başta olmak üzere beş partinin adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ve PKK’nın adayı Selahattin Demirtaş. Okul seçmeye çalışan üniversite adayları için verdiğimiz doğru tercih ipuçları Devletin Başına Cumhur Başkanı seçmeye çalışan vatandaşlar için de aynen geçerli.

Yüce Türk Milleti son yıllarda doğru tercih yapamıyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan girdiği tüm seçimleri kazanıyor. Devleti bir türlü beğenmeyen bu sebeple ayrılıkçı bir politika izleyen, “nihai hedeflerinin yeni bir devlet kurmak” olduğunu gizlemeyen ve bu iş için silahlı çete kurup binlerce can bile alan bölücülerin bile aday çıkardığı Cumhur Başkanlığı Seçiminin sonucu henüz belli değil. Belli olan bu defa kabala oy verilmemesi; “ Ben Türküm diyen her vatandaşın doğru tercih konusunda bir bilenden rehberlik alması.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.