ÇARŞIBAŞI HATIRALARI

Mekan;  Maraş,

Zaman; Her zaman,

Konu; Maraş’ta yaşanan her şey,

Kahramanlar; Delibahar, Çakmak, Hacı aslanın delisi, Hacer bacı, Ökkeş emmi, Ali, Veli, Hasan, Hüseyin, ve SİZ yani BİZ.

Diyalog; Karı koca dırdırı, gelin kaynana vırvırı,

Sahne dekoru; Çarşıbaşı, Uzunoluk, Divanlı, Tekke, Devecili, Mağralı, Bahçeli evler sokakları, ve evinizin içi,

Gayesi; Gayesi Sütçü İmamın sütüne su katmamak ve kattırmamak.

Sayın Salman KAPANOĞLU hocanın geçtiğimiz günlerde yeni çıkardığı  ÇARŞIBAŞI HATIRALARI” kitabının çıkarılış gayesi kısaca yukarda ki şekilde özetlenmiştir.   

“Çarşı başı Hatıraları” nın, vatana millete bilhassa  Kahramanmaraş’a hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Böylesine değerli bir eseri edebiyatınıza kazandırdığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Kitap daha önce sahnelenmiş beğeni ile izlenmiş hocanın yazdığı tiyatro eserlerinden oluşuyor. Kitapta yok yok.  Biz var olanları saymaya çalışalım.

“Çarşıbaşı hatıraları, Deli bahar yarışıyor, Ökkeş emmi, Hacer bacı, Otçu Omar’la bir röportaj, Yol ayrımı, Ne yedik ki ya”. Bölümlerden  oluşmaktadır.

Kapanoğlu hoca, oyunlarında evrensel konuları, yaşadığı şehrin penceresinden süzülen mahalli bir dille seslendirmiş.

Maraş’ın meşhurları kim?  dediğimizde herkes  siyasetçilerimiz den başlar, edebiyatçılarımızdan, şairlerimizden, sanayicilerimizden çıkar.  Halbuki  kitaptaki baş oyunculardan deli Bahara göre Maraş’ın meşhurları  kimlermiş bir bakalım isterseniz.

Hacı İrbaham.  Hortum,  Çürük Mustafa,  Küllük,  dellal Cip Ali, Osooso Osman  Eli deynekli Mükerrem,  Deli Muteber.  Hanifi…… Düştü.    Dembildekçi Kenan, Ramazana bir şey demem amma, inekleyen Çakmak yokmu , gızlara hep laf atar.

Orta yaş ve üzeri gençler, çocukluk yıllarında, Ulu caminin arkasında çarşı başının başında,  kendini kızdıranlara bağırıp çağıran söven deli Baharla  mutlaka tanışmışlardır.  Diğer meşhur  meşhurlarımızla da mutlaka bir yerlerde kendileri ile müşerref olmuşlardır.

Şimdi o yılları gitmemiz imkanı yok. O hatıraları yeniden yaşamamız mümkün değil.  İşte Salman KAPANOĞLU hoca sizler yorulmayasınız diye,  zaman ve mekan farklılığını ortadan kaldırarak  ÇARŞI BAŞI HATIRALARI nı sizlerin beğenisine sunmuştur.

Böylesine güzel bir eseri edebiyatımıza kazandırdığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Çarşı başı gibi,  Kayabaşı, Nahırönü, Mağralı, Kümbet ve Çocuk bahçesi hatıralarını da bizlere hatırlatmasını umuyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar