30 EYLÜLE KADAR SIGORTALI OLMANIN AVANTAJLARI

Yeni Sosyal Güvenlik reform yasası 1 Ekimde yürürlüge girecektir. Bu nedenle mevcut uygulamadaki avantajları degerlendirmek isteyen mükelleflerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

 

Buna göre,  avantajlardan birisi şöyledir.

 

Mevcut uygulamaya göre, bir kimsenin hangi kurumdan emekli olacagı, son 7 yıl (2520 gün) içerisinde en fazla  hangi kuruma prim ödediyse o kurumdan emekli olmasıydı.

 

Mesela bir kimse, Bag-Kur lu iken son 3,5 yılını  ( 7 yılın yarısından fazla 1261 gün ) SSK ya prim öderse SSK dan emekli oluyordu.

 

şimdi ise,  bu  uygulama 1 Ekimden sonra degişecek.  Emekli olacakların, son 7 yılın en fazla prim ödedigi kurum degil, tüm çalışma hayatına bakılacak. Ona göre  hangi kurumdan emekli olacagı kararı verilecek.

 

1 ekimden sonra yeni uygulama başladıgında,  Bag-Kur luların, son 3,5 yılda iş degiştirerek, SSK  ya geçerek  erken emekli olmaları yolu kapanmış olacaktır.

 

Eger mevcut yasa hükümlerinden faydalanmak istiyorlarsa, 1 ekimden önce  gerekli kurum degişiklik işlemlerini yaptırmalarında fayda vardır diye düşünüyoruz.

 

Mevcut uygulamanın diger avantajlı yönü ise. Emekli olup ta çalışacaklarla ilgilidir.

 

1 Ekim den sonra ilk defa sigortalı olacaklar, emekli olduktan sonra çalışmak istediklerinde, Hem maaşlarını alıp,  hem de SSK ya tabi olarak çalışamayacaklar. Eger çalışmak  isterlerse SSK, Bag-Kur ve memur emekli maaşlarından feragat ederek emekli maaşı kesilmiş olarak çalışmasına devam edecektir.

 

Eger 30 Eylül tarihine kadar sigortaya giriş yaptırmışlarsa mevcut uygulamaya tabi olacaktır.  Emekli olduktan sonra çalışmak istediklerinde, destek primi ödeyerek emekli maaşlarını almaya devam edeceklerdir.

 

Sayılı günler çabuk geçer diyorsanız. şimdiden emekli olduktan sonra çalışmayı hesaplıyorsanız,  30 Eylül tarihine kadar Sigortalı olmanızda fayda vardır diyoruz.

 

Bu vesile ile  yeni uygulamaya geçecek olan reform yasasının devletimize ve milletimize hayırlı  ugurlu olmasını temenni ediyoruz.

 

TEşEKKÜR

 

?Tekstil Sektörü duayenlerinden HASAN BALCI  ? başlıklı yazımın,  okuyucularımız tarafından ilgi ile takip edildigini, bu nedenle şahsıma gösterdikleri olumlu tepkiler nedeniyle   kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca dostlarımız, şahsımdan bu tip  unutulmaz isimler le ilgili hatıra ve nostaljik yazılar yazmamı  arzu ettiklerini söylediler. Okuyucu ve dostlarımızın bu teveccühlerine karşı tekrar teşekkür ederek, yeri geldikçe bu temennileri yerine getirmek istedigimi  belirtmek istiyorum.

 

Selam ve sevgilerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar