Kamboçya Dışişleri Bakanı Sokhonn: Kamboçya, Türkiye'yi FETÖ konusunda desteklemeye devam edecek

Kamboçya Dışişleri Bakanı Sokhonn: Kamboçya, Türkiye'yi FETÖ konusunda desteklemeye devam edecek
Kamboçya Dışişleri Bakanı Sokhonn, "(FETÖ konusunda) Türkiye'nin bir dostu olarak, olabilecek herhangi bir sınır ötesi tehdit ve Türkiye'nin bu konuda atmış olduğu adımlarda Kamboçya Türkiye'yi desteklemeye devam edecektir." dedi

ANKARA (AA) - Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Kıdemli Bakanı Prak Sokhonn, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele konusunda Türkiye ile yakın iş birliği içerisinde olduklarının altını çizerek, "Türkiye'nin bir dostu olarak, olabilecek herhangi bir sınır ötesi tehdit ve Türkiye'nin bu konuda atmış olduğu adımlarda Kamboçya Türkiye'yi desteklemeye devam edecektir." dedi.

  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 3 FETÖ elebaşının iadesi için talebimizi yeniledik

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelen Prak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu'nun 2015'de Kamboçya'ya gerçekleştirdiği ziyarete karşılık Türkiye'de bulunduğunu söyleyen Prak Sokhonn, ikili ilişkiler ve ortak ilgi duyulan alanlara ilişkin gerçekleştirdiği temasların son derece yoğun ve verimli geçtiğinin altını çizdi.

Prak, mevkidaşı Çavuşoğlu ile bölgesel konulara ilişkin de derinlemesine fikir alışverişinde bulunduğunu kaydederek, ilişkileri ve iş birliğini bir üst aşamaya çıkarmak için her iki tarafın da güçlü bir irade taşıdığını dile getirdi.

KAMBOÇYA BAŞBAKANI HUN AY SONU TÜRKİYE'YE GELECEK

Türkiye ile ilişkilerinin ortak çıkar ve karşılıklı saygı temelinde yükseldiğinin altını çizen Prak Sokhonn, Türkiye'ye, kırsal bölgelerin geliştirilmesi, eğitim ve tıbbi servis alanlarında geçen yıllarda Kamboçya'ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Prak, Türkiye'nin 2013'de başkent Phnom Penh'de büyükelçilik açmasıyla ilişkilerin daha aktif bir platforma taşındığı değerlendirmesini yaparak, "Kamboçya, gelecek yıl Türkiye'de büyükelçilik açacak." diye konuştu.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen'in ay sonunda Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bilgisini de paylaşan Prak Sokhonn, ziyaretin, iki ülke ortaklığının gelişmesine sağlayacağı katkıya vurgu yaptı.

Prak, ekonomik alanda ise Karma Ekonomik Komisyon Toplantısının 2'ncisinin en kısa sürede gerçekleştirilmesi konusunda Mevlüt Çavuşoğlu ile fikir alışverişinde bulunduğunu aktardı.

"İKİLİ TİCARETTE 100 MİLYON DOLAR POTANSİYELİ YANSITMIYOR"

Prak Sokhonn, bu toplantının hem ekonomik hem de ticari alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir yol haritası çıkaracağına değinerek, "İkili ticaret hacmimiz olan 100 milyon dolar seviyesinin, potansiyelimizi yansıtmadığını biliyoruz. Bunu artırmak için emin adımlarla ilerleyeceğiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'yle tarım, teknoloji ve gıda gibi alanlarda geniş bir iş birliği potansiyeli bulunduğuna da değinen Prak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Kamboçya'nın sosyal ve ekonomik gelişimine sağladığı katkıya dikkati çekerek, TİKA'nın bu faaliyetlerinin sürmesini umduğunu belirtti.

Prak Sokhonn, yatırım, turizm, kültür, eğitim ve güvenlik gibi alanlardaki farklı kaynakların bir arada değerlendirmesiyle ilgili hukuki altyapının oluşturulması konusunda Türkiye ile fikir birliğinde olduklarının altını çizdi.

Başbakan Hun'un Türkiye ziyaretinde söz konusu alanlardaki bazı anlaşmaların imzaya açılacağı bilgisini veren Prak, ayrıca Türkiye'nin, Güneydoğu Asya Ülkeler Birliğinin (ASEAN) sektörel diyalog ortağı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

FETÖ İLE MÜCADELE

Prak Sokhonn, bir gazetecinin, Kamboçya'nın FETÖ'ye ilişkin görüşlerini sorması üzerine, 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişiminin ardından ülkedeki örgüte ilişkin tüm faaliyetleri takip etmeye başladıklarını anlattı.

Kamboçya'nın, hükümetlerde demokratik olmayan hiçbir değişimi desteklemediğine işaret eden Prak, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla Kamboçya, Türk halkının göstermiş olduğu cesaret ve aynı zamanda Türk hükümetinin bu konudaki taahhüdü ve çalışmalarını büyük bir saygıyla karşılamaktadır. Biz demokrasilerini, bağımsızlığını ve egemenliğini koruyan Türk halkı ve Türk hükümetinin bütün çabalarını destekliyoruz. Bu konudaki pozisyonumuz aslında son derece istikrarlı. Terörizmin her şeklini kesinlikle kınıyoruz. Türkiye'nin bir dostu olarak, olabilecek herhangi bir sınır ötesi tehdit ve Türkiye'nin bu konuda atmış olduğu adımlarda Kamboçya Türkiye'yi desteklemeye devam edecektir."

Prak Sokhonn, Türkiye'nin Kamboçya'daki büyükelçiliğiyle bu konuda yakın temas içinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Haberler

Kaynak:

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.