ZEHİRLİ VADİDE AÇAN BİR ÇİÇEK ÇOĞULHAN

Afşin ilçemize bağlı Çoğulhan diye iki santral bacasının adeta ortasında yer alan şirin bir beldemiz var.

Aracınızı bir yere park edipde gezmeye başladığınızda küçük bir Avrupa kentinde geziyormuş gibi bir izlenim içinde olabilirsiniz.

Halı sahası, oyun parkları, düzenli kaldırımları, saat kulesi, insanların büyük çoğunluğunun yüzündeki gülücük ile mutlu olduklarını ilk başta hissedibilirsiniz.

Neredeyse 1980 yılından bu yana bu şirin kasabaya gider gelirim. Merhum babamın dostları ve o dostların bu gün yaşayan çocukları da benim dostlarım.

Cenazelerine, düğünlerine sık sık gittiğim Çoğulhan Kasabasının iki dönemdir Belediye başkanlığını yapan Adem Yıldız, ciddi projeler hayata geçirerek, bölgenin refahına katkı yapıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Çoğulhandaydım.

Yaklaşık bir saat kadar Adem başkan ile sahbet ettik. Çevre kirliliği, sosyal projeler, Termik santrallerin mücavir alanlarından çıkartılarak verilen maden parasının iptal edilmesi v.s.

Birkaç gün sürecek uzun bir yazı dizisi ile “zehirli vadide açan bir çiçek Çoğulhan” başlığı altında gözlemlerimi, anılarımı anlatmak istiyorum.

O bölgede yapılan kamulaştırmalar, Park holdingin sosyal projelere katkısı ve diğer bir çok konuları yazarak, kamuoyunun bilgisine taşımak ve tartışılmasını sağlamak istiyorum.

İşsiz gençlere iş imkanı oluşturmak için kasabadaki gençler için meslek edindirme kursları açtıran onları teker teker özel sektöre ve çeşitli kurumlara işe yerleştiren Belediye Başkanı Adem Yıldız’ın 2010 yılı içinde Park Holdingle birlikte evsiz 75 vatandaşa ev projesi sosyal belediyeciliğin en önemli göstergelerinden biri olarak sanırım tarihe geçecektir.

Çoğulhan ile ilgili bu yazı dizimizi 21 Nisan 2010 tarihinden itibaren okuyabilirsiniz.

Çevre kirliliği ve kamulaştırma nedeniyle ciddi sorunlar yaşayan bu bölgedeki insanların hayata tutunma mücadelesi ve Belediye Başkanı Adem yıldız’ın projeleri adeta orasını çölde oluşan bir vahaya dönüştürüyor.

21 Nisan 2010 Pazartesi yazı dizisinde buluşmak üzere!...

Önceki ve Sonraki Yazılar