Yazarlık Atölyesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kursları kapsamında düzenlediği Yazarlık Atölyesi kursu bütün hızıyla devam ediyor.

Eğitimci Yazar Ramazan Avcı hocanın denetiminde verilen kursa 42 kursiyer katılmakta. Katılımcıların keyifle takip ettiği uygulamalı derslerde çok önemli konular işleniyor.

Kurs süresince metin çözümlemeleri yapılarak, hem usta yazarlardan seçilmiş metinler, hem katılımcıların yazdıkları metinleri tartışılıp değerlendirilmekte. Gramer ve imla kuralları, metin yazma teknikleri ile yazma alışkanlığı kazandırmak için, yazı, eleştiri, çözümleme uygulamaları yapılmaktadır.

Halen Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde devam eden “Yazarlık Atölyesi” kurslarına ilişkin görüşlerini dile getiren Büyükşehir belediyesi Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş: “Şairler ve yazarlar kenti Kahramanmaraş’ımıza böyle bir kursun açılması bizlere ayrı bir heyecan kattığını düşünüyoruz. Kursumuz üç ay sürecek ve üç ayın sonunda tekrar açılacak” diyor.

Üç aylık süreyle açılan birinci dönem kurs programı tamamlanmak üzere. Katılımcıların keyifle takip ettiği Yazarlık Atölyesi kurslarına katılanlar, kurs süresinin kısalığından yakındıklarını söylüyorlar. Sürenin uzatılması, ya da katılımcılar için, ikinci kademe kurs programı tertiplenilmesi taleplerinin, yetkililerimizce dikkate alınacağını umarız. 

KURS HOCASI EĞİTİMCİ YAZAR RAMAZAN AVCI

Yazarlık Atölyesi kurslarını katılımcılara sevdiren, derslerini veren, eğitimci yazar, Ramazan Avcı hocanın gayreti göz ardı edilemez. Bilindiği üzere Ramazan Avcı hoca bu toprağın güzel insanlarındandır. Yükseköğrenimini Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1986 yılında tamamlamış, mezuniyet tezinde ünlü şair hemşehrimiz Abdurrahim Karakoç’un hayatını ve şiirlerini ayrıntılı olarak araştırıp incelemiştir.

Kendisi Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olup, eğitim, edebiyat ve dil konularında yayınlanmış 15 eseri bulunmaktadır. Türk Dili, Kitap Hayattır, Dolunay, Alkış, Yeni Ufuklar, Uluslararası Türk Dil, Sanat, Edebiyat, Kültür ve Eğitim Dergisi, Karadeniz Araştırmaları Dergisi gibi dergilerde dil, edebiyat, eğitim konularında araştırma-inceleme yazıları yayınlanmıştır. Eğitim Kültür ve Sanatta Yeni Ufuk dergisinin yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Hocamız aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanlığının ve özel kurum ve kuruluşların bünyelerinde diksiyon, sunum teknikleri ve sunuculuk, edebiyat dersi yöntem ve teknikleri, kitap ve okuma kültürü, dil bilinci, resmî yazışma kuralları, iletişim becerileri, uygulamalı tiyatro eğitimi, protokol kuralları konularında kurs, seminer ve konferanslarda vermektedir. Avrupa Birliği ile entegrasyon kapsamında dil öğretimi alanında projeler hazırlayıp İspanya ve İtalya’da seminerlere katılmıştır.

YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI

Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce Edebiyat Akademisi Yazarlık Atölyesi kurslarının ikincisinin kayıtları, Kayabaşı Mahallesi’nde, Köker Konağı’nda, 15 Ocak 2016 tarihine kadar yapılmaktadır. Edebiyata merakı olanlar, bilhassa eli kalem tutan Kahramanmaraşlıların kurslara katılarak bu fırsatı değerlendireceklerini umarız.

Şairler ve yazarlar kenti Kahramanmaraş’ta böyle bir kursun açılmasını çok manidar buluyoruz. Bu vesileyle Büyükşehir belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.