Yakın Geleceğin Büyük Sorunu Otopark

Kahramanmaraş herşeye rağmen(!) gelişmekte olan bir kent.

Şehirdeki bu gelişmişlik daha çok sosyo-ekonomik açıdan olsa da artan nüfusla birlikte kentleşme açısından çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bunlardan başlıcaları şehir içi trafik ve otopark sorunu... Öyle ki, böyle giderse otopark sıkıntısı yakın gelecekte “çok daha büyük bir sorun” olarak karşımıza çıkacak!

***

Bunda, geçmişte şehir şekillendirilirken “imar”da yapılan yanlışların büyük payı olsa da, bu gün baktığımızda aynı sorumsuzluğun devam etiğini üzülerek görüyoruz. Evet, özellikle “çarşı merkezi” olarak kabul ettiğimiz bölgede bir kaç katlı otoparkımız var, ama bunların son derece yetersiz olduğunu söylemek bile saçmalık olsa gerek.

Minicik bir test yapmak için gündüz herhangi bir saatte aracınıza binin ve "çarşı merkezi" kabul edilen bölgeyi şöyle bir dolaşın. Daha doğrusu aracınızı park etmeye çalışın.

Kanlıdere Köprüsü, Kale civarı, Şekerdere alt girişinden başlayarak yeni yapılan Kent Meydanı, Trabzon Caddesi, Azerbaycan Bulvarı, (müze civarına kadar olmak üzere) Zübeyde Hanım Bulvarı, Müftülük Meydanı... Bir üst cadde olan Şeyhadil Caddesi'ne çıkın ve merkeze Çarşıbaşı'na doğru ilerleyin. Ve saydığım ana arterler arasında kalan ara yolları, sokakları ve caddeler de dahil araç park edecek yer bulabilirseniz bana da haber edin!

Buldunuz mu?

Bu gün şanslı gününüzdesiniz!!

***

Önce, yakın tarihte devlet kurumları tarafından yaptırılan ve göze çarpan yapılara bir göz atalım. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi: Otoparkı var mı? Yok! Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi: Otoparkı var mı? Yok! Adına "gökdelen" denen "ucube": Otoparkı var mı? Var, ama sadece 90 araçlık. O da zaten orada çalışanların dörtte birine yetmiyor!

Daha yeni yapılan belediye binası ve adliye binası şimdilik "şöyle böyle"! Özellikle belediyeninki daha fazla olmalıydı!

***

Hâl böyleyken ve şehirde yaşayan herkes tarafından bu bilinirken ve de çok yakın gelecekte otopark sıkıntısı "öncelikli sorun" haline gelecekken, son zamanlarda yaşananlar bu konuda ısrarla gerekli adımların atılmadığını ve önemsenmediğini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz hafta "Kent Kurtuluş Müzesi" açıldı biliyorsunuz. Sahi oranın otoparkı ne yana düşer?

Belediye tarafından yaptırılan ve "Orta Hâl" olarak bilinen yerde inşaatı halen devam eden "Kültür Park" projesinde ilk göze çarpan 150 araçlık otopark! Bu komik bir rakam ve günümüz inşaat teknolojisinin geldiği noktada hiç bir bahaneye sığınılamayacak bir durum. Buraya yer altına inen kat sayısı artırılarak en az 500 araçlık bir otopark yaptırılabilirdi. Belediye tarafından "Dere Pazarı" denen yere yaptırılması planlanan katlı otopark konusunda atılmış somut bir adım yok henüz!

***

Diğer bir üzücü konu, Abdulhamithan Camii'nde otopark olarak yaptırılan yerin bir kısmının bir markete kiralanacağı konusu!

Bu ayın başında gündeme gelen bu konuya birçok önemli köşe yazarından tepki geldi. Böyle bir durumun “yanlış” olacağı dile getirildi. Fakat cami derneğinden ve diğer ilgililerden ne bir yalanlama, ne de başka bir açıklama geldi. Evet, bu cami her Kahramanmaraşlı'nın gurur duyduğu bir mâbed.

Büyüklüğü itibarıyla maddi giderlerinin de “büyük” olacağı aşikâr. Ancak altında yer alan iş yerlerinin de önemli ölçüde gelir getireceği de ortada!

Memlekette de "market kıtlığı" da olmadığına göre, caminin büyüklüğünü ve ibadet için gelecek insan sayısını hesaba katın ve hür vicdanınızla değerlendirin!

Bu arada, aklıma geldi; acaba “Piazza”yı biz yapsaydık kaç araçlık otopark yapardık?!!

***

Efendiler;

Bu sorun cadde kenarlarına duba dikerek çözülmez. Bu sorun her caddeye parkomat sayısınca trafik polisi dikerek yine çözülmez. Bu sorun yanlış park eden araçları çekicilere çektirerek hiç çözülmez. Hele hele uyarılara, tepkilere, eleştirilere, yazılanlara kulak tıkayarak hiiiç çözülmez!

Bu sorun geçmişten ders alarak, geleceği görerek, akılla, iz'anla, vizyonla çözülür.

Tamam, yanlış park edenlere basın cezayı, çektirin araçlarını ama önce insanlara seçenek sunun beyler, SEÇENEK!...

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar