Ve…Sonunda Hizmete Girdi

MODA adıyla Şehir Hastanesi iki gün önce hasta kabulüne başladı. Allah hayırlı eylesin.

Öncelikle hastanenin inşaatında ve acil servisin proje değişikliğinde büyük emeği olan Dr. Nedim Şerefoğlu’nun kurucu Başhekim olarak atanmasına sevindim.

Allah hiç kimsenin emeğini zayii etmiyor.

İlk gün yapılan mini törende kurucu Başhekim olarak yerini alması sanırım aklı selim düşünen her Maraşlıyı memnun etmiştir.

Hastaneyi konuştuğumuz ilk günden bu güne kadar onlarca haber yaptık, onlarca yazı yazdık.

Hastane şehre uzak, deprem bölgesi v.s. gibi eleştirilerden ziyade yatak sayısı, personel durumu, hastanenin niteliği, hangi bölümlerin olacağı, olması gerektiği gibi konulara yoğunlaştık, bunları gündeme getirdik.

Sağlık Bakanlığı yeni bir yapılanma içinde. Bir iki aya kadar her şey yeniden başlayacak. Yani yaz-boz tahtası gibi. İlk başa geleceğiz.

2008 yılında Aksu Tv’de bir proğramda hastane konusunu gündeme getirmiş, bazı eleştirilerimi sıralamıştım. Şu ana kadar o zaman gündeme getirdiğimiz eleştirdiğimiz sorunlar aynen devam ediyor.

Öncelikle yol sorunu var.

Devlet Hastanesi ile Kadın ve Çocuk Hastanesinin durumu nedir belli değil. O zaman Yenişehir Devlet Hastanesinin kaldırılacağını ve söz konusu yerin TOKİ’ye devredileceğini ve o bölgede alışveriş merkezi yapılacağını gündeme getirmiş, trafik konusuna dikkat çekmiştik.

Eski Devlet Hastanemizde çürük raporu verilen yerlerin yıkılacağını ancak yerine yeni bir hastane yapılıp yapılmayacağının belli olmadığını ifade etmiştim. Şu ana kadarda belli değil. Eğer belliyse ve yıkılan binaların yerine yeni binalar yapılacak ise birileri çıkıp bir açıklama yapmalıdırlar.

Yatak sayımızda şimdilik bir artış olmadığı gibi azalış söz konusudur. Yani yeni bir hastane açılması kentin sağlık sorununa çözüm olmadı. Yeni projeler ile bu sorun çözülmelidir.

Ancak yapılanın kötüsü olmaz. Çok modern ve büyük bir alan üzerine kurulan yeni hastanemizde şehrimizde olmayan bölümlerin açılması ve ihtisas hastanesi haline getirilmesi için ilgililerin gayreti gerekiyor…Bu güzel hastanemizin şehrimize hayırlar getirmesini diliyor, emeği geçenleri kutluyorum…

************                             ***********             ***********

GAVUR GÖLÜ VE SORUNLARI

Deprem açısından bu bölgenin boşalım havzası olarak gördüğüm, kurutulmasına şiddetle karşı olduğum Gavur gölüne değinmek istiyorum.

Son birkaç yıldır neredeyse her kış yaşadığımız su taşkınları ile ilgili bir haber yapmıştık. Minehüyük köyünde yaşayan vatandaşlar dertlerini dile getirmişler ve bizde bunları yazmıştık.

Türkoğlu ilçemizde görev yapan ve başarılarını takip ettiğimiz değerli Kaymakam Tuncay Akkoyun bu konu ile ilgili bilgiler verdi.

Nazik ve Türkoğlu ilçemizde vatandaşlar tarafından sevilen Kaymakamımız, haberde konu edilen yol sorunun hemen çözüldüğünü, iki ayrı yerden ulaşımın sağlandığını, köyde taşkınların olduğunu ancak birkaç ahır dışında söz konusu bir zararın olmadığını ifade etti.

Bilindiği gibi o bölgede 10 bin dönümlük bir alanda SULAK ALAN oluşturulması için mücadele ediliyor. O bölgede sulak alan oluşturulmaması halinde bu sorun hep devam edecek.

Oluşturulacak sulan alan, o bölgenin taban suyunu besleyeceği gibi Kahramanmaraş’ta olası bir deprem riskini de en aza indirecektir. Bizler bunu kimselere anlatamıyoruz.

Çevre ile ilgilenenler, bu konuda yetkili insanlar yıllardır uyarıyor ama kimse  bunu çözmek için el atmıyor.

Gerekirse o bölgede köyler başka yerlere kaldırılmalıdır. Ve mutlaka sulak alan oluşturulmalıdır.

Bunun yanı sıra TİGEM’in kiralanış sözleşmesi yeniden gözden geçirilmelidir.

Bu arada bizi bilgilendiren değerli Kaymakamımıza da teşekkür ediyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar