Ve Seçim Senaryolarım!...

12 Haziran Genel seçimleri ile ilgili Türkiye genelini ilgilendiren anket sonuçlarına baktığımızda Ak Parti’nin % 50, CHP’nin % 26, MHP’nin % 12 civarında seyrettiği yazılıp çiziliyor.

Kahramanmaraş’ta kapsamlı bir anket yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Ancak Başbakan Erdoğan’ın Kahramanmaraş mitingi sonrasında Ak Parti teşkilatının seçim çalışmalarını daha da hızlandıracağını ve bu yönde çalışmaların yapıldığını biliyorum.

Malum çevreler daha açık ifade ile yüce milletimizin huzur ve refahına kast eden iç ve dış mihraklar seçimlere gölge düşürmek, milleti birbiri ile kavgalı hale getirmek için yüzlerce farklı tezgahları sahneye koyuyorlar. Nitekim 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Türkiye’nin her yerinde patlayan silahlar 12 Eylül günü nasıl susmuştu?

Ülkemizde baskı idarelerinden nemalanan, terörden ve istikrarsızlıktan nemalanan bu çevrelerin kirli tezgahlarına da düşmemek gerektiğini düşünüyorum.

Nitekim Kastamonu’da yapılan silahlı eylem son olmayacaktır. Toplumsal farklılıkların fazla olduğu şehirlerde buna benzer tezgahların sahneye konulacağını söylemek içinde kahin falan olmaya gerek yok. Bu güne kadar vatanı için toprağa düşen şehitlerimiz için dua ederken, yarın Anneler günü, bütün annelerinde ellerinden öpüyorum.

Yazımın başlangıcında Türkiye genelinde ki anket değerlendirmelerinde sayısal rakam vermiş ancak Kahramanmaraş için vermemiştim.

İsterseniz 22 Temmuz Genel seçimlerinde partilerin aldığı oylara bir göz atarak hafızamızı tazeleyelim.

22 Temmuz Genel seçimlerinde Ak parti 317 bin, MHP 58 bin, CHP ise 47 bin dolaylarında oy almışlardı. Bunun Milletvekili olarak yansıması ise 6-1-1 olmuştu.

29 Mart Yerel seçimlerine baktığımızda ise; Ak parti 280 bin, MHP 108 bin CHP ise 60 bin civarında İGM oyu aldığını hatırlıyorum. Bu şekilde bir sıralamaya bakacak olursak ise 5-2-1 gibi bir sonuç olacağını tahmin ediyorum.

Gelelim 12 Haziran 2011 seçim tahminlerine; 640 bin civarında kayıtlı seçmen var. 510 ile 530 bin arasında seçmen oy kullanır diye düşünüyorum. Benim kanaatime göre 22 Temmuz ve 29 Mart yerel seçimlerine bakarak bir tahminde bulunmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Ancak benim bu düşünceme karşı çıkanlar var. 22 Temmuz seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili çekişmeler vardı ve bu sebeple millet Ak partiye oy verdi diyenler var. O zaman Her iki seçimin ortalamasını alarak artan seçmen sayısını da belli oranda dağıtacak olsak 6-1-1 gibi bir sonuç ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Ancak benim ön görülerim bu şekilde değildir.

Ben daha farklı ve birazda uçuk düşünüyorum.

Benim tespitlerime göre, Başbakanın mitingi ve sonrasında yapılacak olan seçim çalışmaları Ak Parti’ye kimsenin aklından geçirmek istemediği sonucu sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Hemen hemen her hafta sonu bir ilçeye ve birkaç köye gidiyorum. Hem çocuklarımı gezdirmek ve hem de vatandaşların görüşlerini öğrenmek istiyorum. Samimi sohbetler, sahici sonuçların çıkmasına yol açıyor.

Yarın ise bu amaçla yine bir yerlere gideceğim. Gideceğim yeri biliyorum. Ama kimselerin de bilmesini istemiyorum. Çünkü bu ziyaretlerde her zaman uğradığım çayını içtiğim dostları değil de hiç tanımadığım ve beni de tanımayan insanların çoğunlukta olduğu köy ve kasabaları tercih ediyorum. Hem yeni dostluklar ediniyorum hem de yoldan ve gönülden uzak olan yerlerde yaşayan insanların topluma, siyasete ve biz gazetecilere bakış açısını öğreniyorum.

Son söz olarak böyle giderse; kimsenin aklından bile geçirmediği bir sonuç ortaya çıkacak. Çünkü ben o parti için 400-410 bin civarında oy bekliyorum….

Bakalım bu önsezi ne kadar doğru çıkacak!...

Önceki ve Sonraki Yazılar