Ulaşım Sorunumuz ve Pakdil!...

TBMM Başkan vekilimiz Sayın Nevzat Pakdil’in Kahramanmaraş’ın sorunlarını çözme noktasında gösterdiği çabayı en yakın bilenlerden birisiyim.

Kahramanmaraş ile ilgili bir projenin takibi ve sonlandırılması noktasında an be an bizleri bizzat arayarak bilgilendirmektedir.

Nitekim dün Sayın Pakdil aradı.

Kahramanmaraş-Göksun yolu ile ilgili yıllardır yaptığım haber ve yazılarımı bilen Sayın Pakdil; “ Göksun yolunda tünel inşaatı ile ilgili yatırım talebimiz Yüksek Planlama kurulundan geçti” dedi.

Yani Kahramanmaraş ile kuzey ilçelerini yaklaştıracak olan bu yol aynı zamanda Doğu ve Güneydoğuyu da İç Anadolu’ya bağlayacak en kestirme yoldu. Pozantı ile bu yol arasında tamı tamına 100 km’lik bir fark vardı.

Yani Gaziantep ilinden Ankara’ya seyir eden bir vatandaş Göksun yolunu tercih ederse 100 km daha az yol kat edecekti.

Bu yolun tamamlanması ile ilgili de bilgiler veren TBMM başkanvekilimiz; 2012 yılına kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Hava alanı ile ilgili de bilgiler verdi.

Hava alanı ile ilgili bir süre önce yapılan ihale ile ilgili çalışmalar Mayıs ayında başlayacak. Hava alanı önündeki petrol sahibi ile anlaşılacak, karayolunun o bölgede yer altına alınması planlanıyor. Pist genişletilecek. Ve bunların sonucunda ise 365 gün her tür uçağın inişine uygun bir hava limanı haline gelecek.

Sizlerinde bildiği gibi Türkoğlu demiryolunun rehabilite edilmesi ve o bölgede serbest bölge kurulması yönünde neredeyse on yıldır yazıp çiziyoruz.

Bizim bu yazdıklarımızı dikkatle takip eden Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan ikinci Organize Sanayi Bölgesini bu yöreye kurmayı başardı.

Şehir merkezinde oturan bir iş adamı Kavlaklı OSB’ye varıncaya kadar Türkoğlu OSB’ye de ulaşması mümkün olacaktır.

Otoban Türkoğlu ilçemize yakın, Demiryolu ile ilgili de çalışmalar tamamlandığında bu bölgede kurulacak olan Serbest Bölgenin Kahramanmaraş’ın ihracat kapasitesini iki, üç kat artıracağını düşünüyoruz.

Kahramanmaraş’ın ulaşım sorunu ile ilgili Sayın Pakdil’in bize verdiği bilgiler bu sorunu kökünden bitirecek düzeydedir.

Emeği geçenleri yürekten kutlarken idrak edeceğimiz Ramazan bayramının bütün insanlığa huzur ve mutluluklar getirmesini dilerim.

Mutlu Bayramlar!...

Önceki ve Sonraki Yazılar