Tok açın halini bilir mi?

Kış ayları başlangıcındayız. Kimi akşamları üşüsek bile henüz kış kendini göstermedi.

Kahramanmaraş dört mevsim yaşanılabilir şehirlerden biri. Malum kış aylarıyla birlikte tabiri caizse odun-kömür, yiyecek, giyecek ve diğer gereksinimlerde ortaya çıkıyor.

Ekonomik durumu iyi olanlar için mesele yok. Akçakoyunlu İlköğretim okulunda Okul Aile Birliği Başkanlığı yaptığım yıllarda 1500 öğrencimiz eğitim görürken bunun neredeyse yarısı bölünmüş aile çocuklarından oluşuyordu.

Yani anne ve babası olmayanlar, annesi ile birlikte yaşayanlar, anne- baba ayrı dedelerinin yayında kalanlar v.s…

Doğal olarak bu çocukların derdine derman olabilmek için de kendi çapımızda bir uğraş vermeye çaba gösterdik…Hayır yapanlardan, hayırda yarışanlardan Allah razı olsun….

Ben kenar mahallede oturan biri olarak Kahramanmaraş Belediyesinin Sosyal Belediyecilik noktasında başarısını birebir bilen biriyim.

Geçmiş yıllarda onlarca aileye kışın odun- kömür bulabilmek, hasta çocuklarının ilaçlarını alabilmek için eczane eczane dolandığımı bilirim. Son birkaç yıldır bu konuda bir mahallelim kapımı çalmıyor.

Ramazan ayı içinde bir iki iş adamı dostum var ise böyle muhtaç aile bize adreslerini ver dediler.

Eşim ve bir yakınımı bizim mahallede bu iş için görevlendirdim. Gezdiler, ev ziyaretleri yaptılar, tabiri caizse durumu yerinde gözlemlediler.

Eskiden olsaydı yüzlerce adres verebilirdim.

Birçok eve kimsenin haberi olmadan başta belediye olmak üzere yapması gerekenleri fazlasıyla yapıyor, vakıflar ve sosyal dayanışma Fonu da işi ince eleyip sık dokur olmuş. Vatandaş bu konuda halinden memnun…

Ne mutlu açın halinden anlayan ve onlara yardım eden toklara… Ne mutlu bu güzelliğe ortak olan, katkı yapan insanlara…

*****                                                       ******                                                    ****

BELEDİYE SOSYAL KONUTLARI

05 Ekim 2011 Çarşamba günü Belediye Meclis toplantısındayım. Belediyemizin evi olmayan, kalacak yeri olmayan aileler için 120 adet konut yaptığını ve bu konutların bir bölümünün bitmiş olduğunu öğrendim. Hani yapılacak diye haber yaptığımızı hatırlıyorum. Ama inşaatın başladığını ve bitme aşamasına geldiğinden haberim yoktu.

Konu mecliste tartışıldı. Üyeler düşüncelerini dile getirdiler. Sanırım encümene yetki verildi.

Bu evlerden bir bölümü evi barkı olmayan insanlara kirasız ama elektrik- su gibi giderleri oturanlar tarafından karşılanmak üzere verilecek. Bir bölümü de istimlak edilen evler için değerlendirilecek.

Sosyal Belediyecilik olarak bu yapılan hizmeti önemli buluyorum. Bakarsının bu binaların bir bölümüne de başka amaçlı sığınma evi için falanda kullanabilirler…

Belediyede görevli arkadaşlardan bu binaların fotoğraflarını istedim. Baştan savma mı yapılmış falan diye.. Evlerin kullanımı ve kullanılan malzemeler, oturumu v.s. hiçte fena gözükmüyor.

Bu güzel hizmeti ortaya koyan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz şahsında emeği geçenleri kutluyorum.

****                                                              *****                                           ****

BEŞ ÇAYINA VARMISINIZ?

Belediye çalışanları şahsıma saygıda kusur etmezler, bir dediğimi de iki etmemişlerdir. Benim eleştiride bulunduğum yöneticiler bile art niyetli olmadığımı gayet iyi bildikleri için bana küsmek ve kahır etmek yerine beni bilgilendirmeyi varsa eksik-fazla anlatmayı tercih ederler.

Bu durum neredeyse otuz yıldır aynıdır. Yani Belediye Başkanlarıyla da bir ilgisi yoktur.

Hangi gündü hatırlamıyorum, Belediye basın ve halkla ilişkilerden birisi aradı.

  • Abi Belediyemiz mahalleliler ile bir araya gelmek için bir çalışma başlattı. Bir karavan aldık. Sayın başkanım her mahallede haftada bir gün saat 17.00 gibi gidecek o karavanda vatandaşlara çay ikram edilecek, ve vatandaşlar ile Başkanımız aracısız bir şekilde sohbet edecek, mahallelilerin dertlerini ve şikayetlerini dinleyecek dedi.

O gün Kümbet polis karakolunun bitişiğindeki okul seçilmiş. Vardığımızda Salman kapanoğlu elinde mikrofon konuşuyor. Mahalleli orada, çocuklar orada, birkaç mahalle muhtarı da orada.

Ve Belediye Başkanı Sayın Mustafa Poyraz aracından indiğinde çocuklar etrafını sardı. Kibirin ve kendini beğenmişliğin eserini görmediğimiz Başkan çocuklarla şakalaştı, küçük çocukları kucağına aldı, öptü, sevdi. Doğrusu bu manzaradan mutlu oldum.

Çaylar bir yandan dağıtılırken, Belediye Başkanı ve görevliler vatandaşların taleplerini dinlediler, konuştular, konuştular…

Çok duygulandım.

Bizden biri olan, bizim gibi hayatı olan, bazen camide, bazen bir dostun yanında samimi sohbetlerini dinlediğimiz Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ı tebrik ederken, onca insanların dua edişine tanık olduk…

Başarılar belediye, başarılar belediye Başkanımız!....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.