Teleferik özlemimiz son buluyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin mücavir alanı yani hizmet alanı, koca bir ülke olan Hollanda’dan neredeyse daha büyük. Bu kadar büyük bir alanda aynı anda her yerin sorununu çözmek mümkün değildir.

2014 Yerel seçimleriyle ilk Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla tanışan Kahramanmaraş’ta herkes her sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Biraz sabırsız mıyız ne?

Geçen Cumartesi günü değerli dostum Bekir Eryılmaz beyin daveti üzerine bertiz bölgesine günü birlik gezi yapmış ve birkaç gün önce de ilk düşüncelerimi sıcağı sıcağına siz okur dostlarımızla paylaşmıştık. Bertiz bölgesi 100 km genişliğinde 50 km de derinliğinde olan bir zor coğrafya.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanı içine giren yollar ile ilgili çalışmalar yapıyor. Maksutlu’dan Kahramanmaraş’a kadar olan bir bölge alt yapısı tamamlanarak sıcak asfalt ile buluştu. Yedikuyular bölgesinde iş makinalarına rastladık. Yol genişletilmesi yapılıyordu. Bir 5 yıl sonra bu coğrafya cazibe merkezi haline gelecek.

**

Kahramanmaraş’ta teleferik konusu ilk defa 1984-89 tarihleri arasında Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Hacı Ali Özal döneminde gündeme geldi.

O yıllarda; Kale’den Sulutarla’ya kadar ilk etap olmak üzere yapılması gündeme gelmiş ancak ilk harç atılamamıştı.

Tekrar bu konu 2014 yerel seçimlerinde gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Erkoç seçim beyannamesine bunu koydu.

Şimdi Kale’den başlayan ve Seyir terasına kadar olan bölge için çalışmalar hızlandırıldı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığım Sayın Erkoç; “inceleme ve kamulaştırmalar yapılıyor. Kale civarından Seyir tepesine teleferik yapıyoruz. İnsanlar yürüyerek şehir merkezinden teleferiğe ulaşacaklar. Kahramanmaraş’ın eşsiz manzarasını ve güzelliğini seyretme ve dinlenme imkanına kavuşacaklar” diyerek müjdeyi verdi. Yakında ihaleye çıkıyor.

Kahramanmaraşlının teleferik özlemi sona erecek. O bölgeden de kuzey çevre yolu geçecek. Tahmin ediyorum ki bu çevre yolu üzerinde yürüyüş yolları da yapılacaktır. Doğa buna müsaittir. İnsanlar sabah erken saatlerinde şehir merkezindeki evlerinden teleferiğe binecekler ve çam kokuları altında yürüyüş yapma imkânına kavuşacaklardır. Bu günü görmemiz yakındır.

**

Dulkadiroğlu Belediyesinin 3 Ekim’de yapılan Meclis toplantısına katıldım. Bertiz bölgesi ile ilgili haber yorum yazımı okuyan arkadaşlar teşekkür ettiler. Marifet, iltifat, hizmet ve eleştiri noktasında üslup güzelliğine dikkat çektiler.

Sonra ise değerli Başkanımız Sayın Necati Okay ile birlikte kahve içtik, bölgesinde yapılan ve projelendirilen hizmetleri konuştuk.

Öğleden sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet Erkoç’u ziyaret ettim.

Teleferik üzerine konuştuk. Kuzey çevre yolu ve yapılacak hizmetler ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.

Yukarıda ifade etmeye çalıştığım gibi, ben Kahramanmaraş’ın geleceğine umutla bakıyorum.

Bize düşen görev, yola atılan taşı üşenmeden arabalarımızdan inip kenara atmaktır. Bu özde milliyetçiliğin pekişmesine katkı yapmak ve pozitif enerji salgılamaktır.

Dünya kötü insanlar tarafından adeta mezara çevrilirken biz ısrarla dünyada güzelliklerin olduğunu ve bu güzellikleri ortaya çıkarma gayreti içine girelim.

Nitekim, yüce dinimizde bunu emrediyor…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum