Tarım Fuarı ve Medya

Fuarların amacı tanıtımdır. Tanıtımda ise esas mecra medyadır. Çünkü kamuoyu dediğimiz ve insanların bilgi aldığı esas ve gerçekçi kaynak, gazete, televizyon ve internet haber siteleridir. Sosyal mecra ve diğer araçlar bunlardan sonra gelir.

Kahramanmaraş’ta medya unsurlarına yapılan ödemeler her zaman angarya olarak görüldüğünden bu şehirde marka, değer, lider, ağabey gibi unsurlar hiç oluşmamış ve bir değer ifade etmemiştir. Nitekim son yıllarda Kahramanmaraş’ta fuar organizasyonlarında medya gücü hep es geçilmiştir. Tabii bunun sonucu kıyıda köşede birkaç haber ve birkaç görsel dışında da bir şeye rastlayamazsınız.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tarım Fuarı açılışına katılmadım. Bu şehirde ilgisiz ve hiçbir kıymeti harbiyesi olmayan onlarca insana belki de davetiyeler gönderilirken biz ise zoraki bir e.mail ile gelmemiz, katılmamız, haber yapmamız ve yazı yazmamız istenmektedir. Bu tam bir aymazlık örneği olduğu gibi basına verilen değeri de göstermektedir.

Biliyorum ki; Kahramanmaraş’ta yapılan bu tür organizasyonlar şehre katkı yapmak yerine biz yaptık dedirtmek için yapılan işlerdir. Eğer amaç üzüm yemek olsaydı, bu organizasyon enine boyuna tartışılır, en iyi fayda nasıl alınır? Şehrin tanıtımına ne kadar katkısı olur? Bunda medyayı nasıl kullanırız diye kafa yorulur, gerekirse de birkaç basın mensubundan yardım istenebilirdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bunların hiç biri yapılmadı. Yapılmak istenmedi.

**

Kahramanmaraş’ta her hangi bir yerde her hangi bir koltuğa oturan en iyi kendisinin bildiği gibi bir hastalığa esir düşüyor. Etrafına yerleşen üç beş yalaka, üç beş goygoycu ile en iyi hizmeti kendinin yaptığını sanıyordur. Koltuktan düştükten sonra ise yüzüne bakacak etrafında kimseyi göremiyor ama bu defa da iş işten geçiyor.

Beyler; dönüp etrafınıza şöyle bir bakınız. Bu işler nasıl oluyor? Sorup soruşturunuz. Biz yaptık oldu mantığı bu şehre zarar veriyor. Hem şehre yazık oluyor ve hem de sizlere.

Şimdi bu fuarda stand açan kurumların sosyal medya hesaplarına düşecek bir iki fotoğraf dışında bir ay sonra ortada hiçbir şey kalmayacak, hatırlanmayacak.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar