Tahir Hocayı Dinlerken!...

HAYAL kuramayan, hayalleri olmayan insanları oldum olası sevmem. Çünkü onların tuzu hep kuru olmuştur. Çünkü insan yapacağı bir şeyi önce HAYAL EDER, sonra PROJE HALİNE GETİRİR ve en sonunda onu UYGULAMAYA KOYAR!...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Prof. Tahir Akgemci hoca’nın ilk basın toplantısında hocayı dinleme fırsatı buldum.

İNSAN ODAKLI bir projelerden oluşan sunum yaptı. Sunumda öyle uçuk kaçık proje yok. Ancak Kahramanmaraş ile ilgili önce araştırmış, eksik ve gedikleri tespit etmiş ve yaşanılabilir bir kent içinde tamamen bilimsel nitelikli bir sunumla da bize neler yapacağını ifade etti.

Açık açık ifade etmem gerekirse, Kahramanmaraş’ta medya alanında ne kadar eli kalem tutan insan var ise davet edilmiş ve toplantıda yerlerini almışlardı. Bir öğrenci gibi sunumu hepimiz adeta hipnotize edilmiş bir şekilde izledik, notlar aldık.

**

Bir gazeteci olarak benim “politik duruşum belli” bunu saklamaya, taraf değiştirmeye ya da bir başka yere çekmeye gerek olmadığı gibi kimsenin haddine de düşmez. Belki bu yazdıklarım Ak Parti cephesinde de huzursuzluk oluşturabilir.

Bir gazeteci olarak bu şehri bir büyük fotoğrafa benzeterek ve bizim gördüğümüz fotoğrafı da objektif, tarafsız gözlemci titizliği ile de okuyucuya aktarmak da bizim sorumluluk ve görev alanımıza giriyor. Müsaade ediniz de bizde bu işimizi yapalım. Olmaz mı?

**

Kahramanmaraş’ın bağrında yetişen, kendini geliştiren ve kente hizmet amacıyla da siyasete giren Prof. Akgemci’de bizim bir değerimiz olarak orta yerde durmaktadır. Bu değerden bu şehirde yaşayan insanların, siyasilerin alabileceği bir birikim, bir değer var ise de bunu almak, bunu aktarmak amacıyla siyaset yapmak istemesi çok doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bizlere düşen görev ise, bu gibi değerlerden faydalanmak olmalıdır. İşte salt parti saikliği ile buna baktığımızda bu şehirden bir mucize beklenemez. Ama bilgi herkesin faydalanacağı ortak bir değer olarak karşımıza çıkıyorsa da bu bilgiden istifade etmek için, bilginin kimin kaleminden çıktığına değil, bilginin toplumsal faydasına bakmak gerektiğini düşünüyorum.

**

“Kent yönetimini” uçağın kokpitine benzeten ve bu benzetmesi ile de hepimizi etkileyen Sayın Akgemci; “Pilot bu göstergelerden birine dikkat etmezse uçağı düşürür. Oysa uçak en güvenli bir araç olarak çıkıyor karşımıza!”

Kent yönetimini bir şema olarak ortaya koyan ve bunu da insan odaklı bir algı ile bize anlatırken, kullandığı dil, üslup ve yaklaşım biçimi hepimizde de derin izler bıraktığını düşünüyorum.

Söz konusu sunum bizlere verilmiş olsaydı, bu köşede keyifle yayımlar, alınacak derslerin, yapılacak onca çalışmalarında olduğunu görürdük!...

Yazımın girişinde hayal ile ilgili bir giriş yapmıştım. Eğer ortaya koyacağınız projeler halkın günlük ihtiyaçları dahil çözmekten uzak ise söyleyecek bir söz yok demektir.

Hoca diyor ki; “Bir şehri insanlar kurar ancak iyi bir planlama olmaz ise zorunluluklar sonu o kent, o kentte yaşayan insanları idare eder!” Tabii bir çok insan bu sözün nereye geldiğini bile anlayamaz.

Geniş caddeler yok ise trafik sıkışıklığı, park sorunu yaşam alanlarının kalitesizliği birey olarak günlük yaşamımızı doğrudan etkiler. Bu durumda kentin sorunlarının sizi nasıl idare ettiği (yönetmek) gerçeği çıkar ortaya.

Bu gün Kahramanmaraş’ta biz bunu yaşamıyor muyuz?

**

Tahir Hoca seçimi kazanamasa bile ki (ak parti açısından bana göre iyi bir rakip) bu şehirde siyaset yapan, gazetecilik yapan, toplum katmanlarda idarecilik yapan insanların hocadan alacağı güzel ve faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum.

Hocaya başarılar diliyorum!...

**

OSMAN OKUMUŞ VE TÜRKOĞLU

Beldelerin kapanması ile birlikte Beyoğlu Belde Belediye Başkanı Osman Okumuş Türkoğlu ilçe Belediye Başkanlığına talip oldu ve aday adayı oldu,

Kervanhan’da basın toplantısı yaptı. Beyoğlu Beldesinde yaptığı hizmetleri anlattı, aday olup kazanması halinde de Türkoğlu ilçesinde yapacaklarını anlattı.

Osman Okumuş Belediye Başkanı olarak başarılı bulduğum birkaç isimden birisidir.

Bize adaylık yarışında başarılar dilemek düşüyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar