ŞUBATTA KAYBETTİKLERİMİZ

Şubat ayı ayların en küçüğüdür ama içerisinde biraz hüzün, biraz da firak vardır.

Kaderin bir cilvesi olarak, bestekar ve sanatçılarımızın  çoğu kısa şubat ayında ahiret alemine irtihal etmişlerdir.

Bu üstadlardan bir kısmını sıralayacak olursak;  Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Cevdet Çağla, Teoman Alpay, Muzaffer İlkar, Emin Ongan, Kasım İnaltekin, Şerif İçli, Yorgo Bacanos, Neyzen Emin Dede, Nuri Halil Poyraz, Faize Ergin, Ekrem Güyer, Kaptanızade Ali Rıza bey, Şeyh Ethem Efendi, Alaaddin Şensoy gibi daha sayabileceğimiz değerlerimiz,  Şubat ayında kaybetiklerimizden bazılarıdır.

Musıkişinaslar bu nedenle şubat ayında biraz burukturlar.  Kaderin hükmüne karşı gelmemek için, rıza makamında kalarak, bu değerleri yad etmeye çalışırlar.     

Kahramanmaraş Klasik Musıki derneği bu amaçla, bu ayda kaybettiğimiz otuza yakın Türk müziği bestekar ve icracılarımızı yad edip anmak için  “ Şubatta Kaybettiklerimiz “ adıyla bir konser proğramı hazırlamışlardır.

Çok önemli  bu konseri  Musıki derneği  başkanı, Şef  Bahaeddin Bilginer  bey yönetecek.  Sazende ve hanendeleri ise derneğin bünyesinden yetişmiş elemanlarca icra edilecektir.

Konser;  20 Şubat Cumartesi akşamı, saat 20,00 de,  Necip Fazıl Kültür Merkezi  salonunda yapılacak olup, Kahramanmaraş’lı musıki severlere konseri hatırlatarak bu vesile ile duyurmaktayız.

Genellikle Türk Müziği severler bu tür organizasyonları konser bittikten sonra duyarlar. Tanıtımların yetersizliğinden  bahsederler. Çok ta haklıdırlar. Ancak bu tip organizasyonlar  amatör bir ruhla hazırlanıldığından toplumun her kesimine ulaşmada zorluklar yaşanmaktadır.

Kahramanmaraş musıki derneği 1974 yılında şehrimizde kurulan ilk klasik musıki derneğidir. Kırk yıla yakın bir zamandır Musıki kültürümüzü yeni genç kuşaklara aktarmanın gayreti içerisindedir.

Ayrıca sunulacak olan bu konsere hususiyetlik kazandıran başka bir olay daha vardır.

Kaderin bir cilvesi olarak,  Derneğin kurucusu ve başkanlarından, eczacı sayın Aslan İSPİR ağabeyimizde geçtiğimiz günlerde ahirete uğurladık. Yani şubatta kaybettiklerimiz değerler zincirine, Aslan İspir Ağabeyimizide eklemiş olduk. Bu vesile ile kendilerine Allahtan Rahmet niyaz ederiz.

Türk müziği severlerimizin sonradan!..  haberim olsa giderdim !.. ya da,  konseri neden haber etmediniz?  Diye şikayet etmemeleri için,  şimdiden değerli okuyucularımıza haber vermiş oluyoruz.

Ayrıca şehrimizde kültürel değerlere karşı duyarlı kurumlarımıza, bilhassa,  Şekerbank , As beton  Ali Cilve bey  ve Şahin Balcıoğlu beyler gibi, kültürel organizasyonlara katkıları nedeni ileteşekkür ederiz.

Selam ve sevgilerler.

Önceki ve Sonraki Yazılar