Sayın Başbakan’dan Beklentilerimiz

HANİ hatırlanacağı gibi en geç Şubat ayında Kahramanmaraş’ın Büyükşehir ilan edileceği ile ilgili açıklamalar yapılmıştı birkaç ay önce.

Sanırım beklenen gün 8 Mayıs 2011 Pazar günü olsa gerek. Çünkü o gün Sayın Başbakan Kahramanmaraş’a gelecek. Miting yapacak. Halka hitap edecek.

Yapılan kamuoyu yoklamalarında  % 45-50 aralığında oy alacağı tahmin edilen Ak Parti’nin bu tahminlere göre tek başına yeniden iktidar olacağı belli gibi. Ama Türkiye’de 24 saatin büyük önemi olduğunu kavradığımızda 12 Haziran 2011 tarihine kadar her şeyin mümkün olabileceğini de hatırlatmak gerek.

Buna en iyi örneği 1983 Genel seçimleri olarak ifade etsek sanırım yanılgıya da düşmeyiz. Hani bir söz var; saha düz top yuvarlak!..

YANİ 1983 Genel seçimleri öncesinde devrin kudretli komutanı 12 Eylül’ün mimari Kenan Evren her gittiği yerde Milliyetçi Demokrasi Partisi olan ve Genel Başkanlığını emekli asker merhum Turgut Sunalp paşanın yaptığı partiyi destekliyordu. O günlerde PİAR, GALLUP gibi araştırma şirketleri yaptıkları anket ve kamuoyu yoklamalarında birinci parti olarak MDP’yi gösteriyorlar, merhum Özal’ın Genel başkanlığını yaptığı ANAP’ı çoğu zaman Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den bile geride gösteriyorlardı.

Ne var ki; sandıklar açıldığında ANAP yani Anavatan Partisi tek başına iktidar olurken Ana muhalefet görevi  kısa adı SODEP olan Genel başkanlığını merhum Necdet Calp’ın yaptığı Sosyal Demokrat Halkçı Parti alıyordu. Kenan Evren’in açık destek verdiği MDP ise üçüncü olarak seçimlerden çıkıyordu.

Burada şunu ifade etmeye çalışıyorum. Ülkemizde her an her şey olabilir. Anketler tersine döner, seçmen tercihini farklı yapar. Yapabilir.

Kahramanmaraş’ta seçime giren, üç büyük parti olan Ak Parti, CHP ve MHP’de kısmen de olsa kısa süreli sancılar yaşandı. Şimdi bu sancıların sona erdiğini, partilerin seçimlere odaklanmaya başladığını görüyoruz.

Toplumun farklı kesimlerinden insanlara seçimin sonuçlarına dair tahmin yapmalarını istediğimizde, 6-1-1, 7-1, 8-0, 5-2-1, 4-2-2 gibi onlarca farklı tahminler çıkıyor karşımıza.

Ak Parti açısından konuya baktığımızda 8 Mayıs’ta Başbakan’ın Kahramanmaraş ziyareti çok çok önemlidir. Sayın başbakanın vereceği mesajlar, vaadler ve diğer sözlerinin toplumda gördüğü kabule bakmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer iyi bir konuşma ortaya çıkarsa ve bunu adaylar ve teşkilat iyi kullanırsa tahmin edilmeyen bir sonuç ortaya çıkar diye düşünüyorum. Referandumda alınan EVET oyları var. Bunun yanı sıra 29 Mart yerel seçimlerinde alınan İGM oyları da var.

Alınan bu oy sonuçlarına bakarak tahmin edecek olursak, 5-2-1, 6-1-1, 7-1 ya da 8-0 olma gibi olasılıkları içeriyor.

Gözlemim şu ki; bu seçim önceki iki genel seçime benzemeyecek.

Barajı aşan üç parti içinde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Seçmenin oyu hiçbir parti için çantada keklik değil. Yine bir deyim var bu tanıma çok uyacak; Ya horro ya marro.

Bu deyimin açıkça izahı ise; ya hep ya hiç’tir. Millet de verelim derse farklı sonuç çıkar, dudak bükerek sandığa giderse farklı bir sonuç çıkar. Şu anda seçmen nasıl bir üslup benimseyeceğine de karar vermemiştir.

Parti Genel başkanlarının Kahramanmaraş’ta yapacağı mitinglerin etkili olacağını düşünüyor, başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar