Sanayicilerimizin Başarıları bizleri mutlu ediyor

“Akdeniz’in İncisi” olarak nitelendirdiğimiz, iklim, tarih ve doğal güzellikleri nedeniyle Türkiye’nin “köşe taşı” olan bu güzel kentimizde, özel sektörün yatırımları sayesinde işsizlik tarih olmuştur. Her ne kadar verilen parayı beğenmeyerek çalışmayan, fabrikaları beğenmeyen ancak hanımlarını fon fon gezdiren insanlarında var olduğu bu güzel kentimizde huzurlu bir günlük yaşam sürmekteyiz.

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl düzenlediği Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında 9 firmamızın yer alması bence gurur duyulacak bir şeydir. Kipaş Holdig 3 firma ile İskur Grup 2 firma ile ilk 500 içinde yer aldı.

Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında Kahramanmaraş’tan, Kipaş Mensucat İşletmeleri A.Ş., Matesa Tekstil Sanayi A.Ş., İskur İplik Kumaş A.Ş., Mem Tekstil Sanayi A.Ş., Şirikçioğlu Mensucat A.Ş., İskur Tekstil Enerji A.Ş., KÇS K.Maraş Çimento Sanayi A.Ş., Erdem Tekstil A.Ş., Kahramanmaraş Kağıt San. A.Ş. firmaları yer aldı. Kahramanmaraşlı olarak bu firmalarımızla gurur duyuyorum. İnşallah gelecek yıllarda firmalarımızın sayıları artar. Çünkü bu firmalarımız şehrin sosyal hayatı ve refahına doğrudan katkı yapıyor.

**

Kahramanmaraş’ın 35 yıl öncesine baktığımızda işsizlik, kavgalar, her sokakta onlarca çayhane, kahvehane, birahane gibi sadece tembellik üreten mekanlardan geçilmezdi. Şimdi bu yerlerin büyük çoğunluğu kapandı. Gençlerimiz kahve köşelerinde ömür tüketmiyor. Kahramanmaraş’ın en ücra sokaklarını gezerken onlarca otomobil gözümüze çarpmakta, sokaklarda araç çokluğu ilk bakış da dikkatimizi çekmektedir.

Benim yaşadığım çevrede bundan on yıl önce bir iki tane ancak araç bulunurken, şimdi araçlarımızı park edecek yer bulamaz olduk.

Her evde eskiden bir kişi çalışır beş kişi yerdi. Bu gün ise ev hanesinin hepsi çalışıyor. Evlere ve ailelere ekonomik bir refah geldi.

İşte toplumsal kalkınmada temel rol üstlenen bu sanayicilerimiz yaptıkları yatırımlarla şehrimizin gelişmesinde en önemli rolü oynadılar.

Üzülerek ifade etmem gerekirse, 12 Eylül sonrasında iş başına gelen yerel yöneticiler, Belediye Başkanları, milletvekilleri kentin gelişmesi yönünde aynı başarıyı gösteremediler. Modern varoşlar meydana geldi.

Kent şehirleşirken küçük hesapların içine girildi. Caddeler, meydanlar, bulvarlar açılmadı. Merkezin tarihi dokusu korunamadı.

En basiti hemen suçlu bulmak ve ilan etmektir. Ben suçlu aramıyorum. Bu şehirde yaşayan her birey aynı oranda suçludur. Çünkü kent bilinci oluşması için yeterince mücadele edemedik. Bizler yazmak ve eleştirmekten ürktük, belki de biraz da korktuk. Oysa yapılan yanlışları cesurca dile getirebilseydik, mücadele edebilseydik, insanları örgütleyebilseydik bu gün daha güzel olabilirdi.

Şehrin gelişmesinde emeği olanları hayırla yad ederken, şehrin menfaatlerini kendi küçük kazançları için ihmal eden insanları da Allah’a havale ediyorum.

**

Neredeyse iki haftadır eşimin rahatsızlığı ile ilgilendik. Çok şükür ameliyatı iyi geçti, hastaneden çıktı. Bu süreç içinde sevgili meslektaşım Ersoy Sevinç dünya evine girdi. Kardeşimize mutluluklar diliyorum.

Sağlık Sen Pazar günü güzel bir etkinliğe imza attı. Değerli Başkan Mutlu kardeşimi tebrik ediyorum.

Geçtiğimiz Salı günü değerli dostumuz, meslektaşımız benim şıhım Mehmet Fiskeci oğlu Gencay’ın düğününü yaptı. Çok arzu etmeme rağmen katılamadım. Sevgili Gencay’a ömür boyu mutluluklar dilerim.

**

Bugün hemşerim Ak Parti Grup Başkanvekili Milletvekilimiz Sayın Mahir Ünal dünya evine girecekti. Sağolsun davetiyesini göndermişti. Gidecektim. Ancak 1980’lerde emekli olduktan sonra Kahramanmaraş’a gelerek bu şehirde basının gelişmesi için mücadele eden değerli büyüğümüz Doğan Keçecioğlu’nun vefat ettiğini öğrendiğimde, gitmemin doğru olmayacağını düşündüm. Değerli Ünal bize hak verecektir.

Bugün değerli büyüğümüz Doğan Keçecioğlu’nun cenazesine katılacağız. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve basın camiasına baş sağlığı dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar