Partilerde Emek Verenler Aptal Mı?

Kahramanmaraş’ta son yıllarda neredeyse bütün siyasi partilerde “partiye emek verenler” tu kaka edilmekte, her seçim döneminde partiyle uzaktan yakından alakası olmayan insanlar çeşitli yerlere aday gösterilme yarışı içine girilmektedir.

O zaman soruyorum.

Partide emek verenler aptal mı?

**

Kahramanmaraş’ın dört bir yanında hatırından vaz geçemediğim otuz yıllık dostlarım var.

Bu dostlarım zaman zaman çeşitli isimler ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirirler, şu adam şuraya aday olmalı falan şeklinde.

Söz konusu edilen o şahıs ise tabiri caizse Aladağdan serin bir duruş içine girer, ben istemem ama yan cebime koy tavrı sergiler. Var mı böyle bir şey?

Biri emek verecek, zaman harcayacak ve seçim vakti geldiğinde de onun aday olması istenmeyecek, tabiri caizse dış kapının mandalı bile olmayan isimler ortaya sürülecek, iyi adam bu işi yapar tarzında da bizlerden yazı yazılması istenecek.

Kusura bakmayınız!..

Vefa benim için çok önemli.

Ama söz konusu insanlarda bir adım atmalı, yahu en azından aday olacağı partiye gidip bir iki ay öncesinden üye olmalıdır.

Partiye üye bile olmayan insanlar nasıl kendinde aday olma hakkı görür. Ben bunu anlamış değilimdir.

**

Kahramanmaraş’ta her alanda yetişmiş, deneyimli, oturduğu koltuğun hakkını verecek donanımlı insanlar vardır.

Ve bu insanlar partilere uzak durmakta ve sonradan da aday olarak ortaya çıkan isimlere de insafsızca eleştiri yapmaktadırlar.

Bu doğru bir yaklaşım biçimi değildir.

**

Mesela kendim; 2009 Belediye Başkanlığı seçimlerinde, seçimlere aylar var iken gidip Ak Partiye üye oldum. Mustafa Poyraz’ın ismi açıklanınca da Belediye Meclis üyeliği için başvurumu yaptım. Daha sonra da çevreyle yaptığım istişare sonucunda da başvurumu geri çektim.

Yani başvuru yapmadan bir yerlere aday adayı olunur mu? Parti üyesi bile olmayan insanların aday adaylığı konuşuluyor. Ve bizlerde bu isimlerin bizi kullanmalarına seyirci kalıyoruz.

Bir gazeteci olarak, kendi ağzından “ben aday adayıyım” diye açıklama yapmayan hiçbir isim ile ilgili haber yapmamaya özel önem gösteriyorum.

Çünkü basın öncelikle güvenilir olmalıdır.

Güvenilir olmayan basının kamuoyu yaptırım gücü olmaz.

En azından ben yazı ve haberlerimizde buna riayet etmeye dikkat ediyorum ve bunun da karşılığını toplumda saygı olarak alıyorum.

**

Parti ismi vermeden yine tekrar ediyorum;

Partilere emek verenler, zaman verenler, üç beş kuruş para harcayanlar seçim dönemi gelince tu kaka yapılarak hor görülmekte ve dışlanmaktadır.

Bu anlayış parti içi demokrasiyi zayıflatmakta ve insanların siyasi partilere güven ve itibarını azaltmaktadır.

Bunun önüne geçmek öncelikle liderlerin görevidir.

Liderlerde kendilerine kayıtsız şartsız biat eden isimler istediği için Türkiye’de demokrasi, tam katılım, vatandaşın bireysel tercihi gibi sebepler hiç karşılanmıyor.

Bari seçim döneminde, partilere emek veren insanları da küstürmeyecek bir yol haritası ortaya konulmalıdır.

Bu sağlanırsa, partilere katılım ve katkı veren insan sayısı artar, partiler dar kalıplar içinde kalmazlar…

Ben partilere emek verenlerin seçim döneminde de aday olmalarını isterim.

Mesela MHP il başkanı Mustafa Bastırmacı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmalıdır.

Ak Parti İl Başkanı Fatih Erkoç aday olmayı düşünüyor ve bunun hesabını yapıyorsa, Sayın Bastırmacı neden aynı hesap içinde olmasın!...

Önceki ve Sonraki Yazılar