PAKDİL, TEŞVİK VE ULAŞIM SORUNLARIMIZ

TBMM Başkan vekili, milletvekilimiz Nevzat Pakdil, öncelikle şunu samimiyetle ifade etmem gerekirse; iyi bir dost, iyi bir ağabey.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle 11 Ocak 2010 pazartesi günü gazetecilerle sabah kahvaltısı yaptı.

Her zaman olduğu gibi nazik, cana yakın, samimi ifadelerle kahvaltıya gelen meslektaşlarımızı onurlandırdı.

Kahvaltıda Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İl Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Merkez İlçe Başkanı Necati Okay, İl Başkan Yardımcısı Dr. İrfan Karadutlu ile dünya tatlısı, geleceğin büyük iş adamı Bilkur Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bildirici’de hazır bulundu.

Sayın Pakdil kahvaltının esas amacının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir araya gelmek olduğunu ifade etmekle birlikte, Türkiye ve yerel konularda da açıklamalar yaptı.

Sayın Pakdil’in açıklamalarını haber olarak sitede ayrıca yayınlanmaktadır.

Ben Sayın Pakdil’in Kahramanmaraş ile ilgili yaptığı açıklamalara değinmek ve düşüncelerimi ifade etmek istiyorum.

Yazımın başında ifade ettiğim gibi kibarlık ve centilmenliği bir an olsun elinden bırakmamaya özen gösterirken; şehrin meseleleri ve çözüm yollarına dair görüşlerini açıklarken, konuştuklarım bütün vekil arkadaşlarımla yaptığımız çalışmaların ürünüdür manasına gelen ifadeler kullanması birlik ve beraberlik adına güzel şeylerdi. Doğrusu mutlu oldum. Kahramanmaraş’ın sorunlarını çözebilmek için en önemli konu birlik ve beraberliktir.

TEŞVİK DEVAM EDECEK

Hepimizin malumu 5084 sayılı Teşvik yasası ile ilgili uygulamalar sona erdi.

Bu konuyla ilgili daha önce Kahramanmaraş milletvekili Sayın Fatih Arıkan’ın bir açıklamasını yayımlamıştık. Sayın Arıkan; “Başbakan’ın Teşvik uygulamasının devamı yönünde” görüşlerini ifade etmişti.

Sayın Pakdil ise bu konuyla ilgili açıklamasında; “5084 sayılı Teşvik yasası bir iki değişiklikle bakanlar kurulunda ele alındı ve devamı yönünde bir görüş oluştu” şeklinde bir ifade kullanarak yüreğimize su serpti.

Çünkü  KMTSO Başkanı Mehmet Balduk ve KASİAD Başkanı Kadir Kurtul farklı zamanlarda yaptıkları açıklamalarında Teşvik uygulamasının devam etmemesi halinde 8 ile 10 bin arasında gencimizin işini kaybetme riski bulunduğunu açıklamışlardı.

Teşvik yasasının devam etmesi yeni işletme ve yeni iş umudu demektir. Mesele bu açıdan çok önemlidir.

ULAŞIM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR VAR

TBMM Başkanvekili Sayın Pakdil, milletvekilleri ile birlikte Ulaştırma Bakanının bir süre önce ziyaret ettiklerini Kahramanmaraş’ın ulaşım anlamında bütün sorunlarını çözebilmek için çalıştıklarını dile getirirken Kahramanmaraş- Kayseri demiryolunun orta vadede ele alınması noktasında da görüş birliğine varıldığını söyledi.

Hava alanı ve karayolu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Pakdil, Kayseri yolunda güzergah değişikliğine gidildiğini bununla ilgili çalışmaların sonuna geldiğini ve yakında ihale edileceğini söyledi. Öte yandan raylı sistem ile ilgili taleplerinin olduğunu da dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar