Muhasebecilerin Günü

Cemreler düştü, artık bahar geldi derken, 1 Mart günü sabahında uyandığımızda, etrafımızda yeniden özlediğimiz bembeyaz karla buluştuk. Yağan karla birlikte, trafikte biraz zorlansak ta gülü sevdiğimiz için dikenine tahammül gösterdik.

 1 Mart günü, aynı zamanda muhasebecilerin de günü. 1989 yılında çıkarılan yasa ile 23 yıldan beri muhasebeciler çeşitli etkinliklerle bu günü kutlamaktadır.

 İçinde bulunduğumuz haftanın da vergi haftası olması münasebeti ile, İnşallah muhasebecilerimizin, verecekleri beyannamelerde içinde bulunduğumuz bereketli kar yılı gibi, karlı olur diye umutlanıyoruz.

 Mükelleflerine, kdv, muhtasar, ssk, ba, bs, üç aylık geçici, yıllık gelir ve kurumlar gibi beyannameler düzenleyerek, her birine yılda 60 beyanname veren muhasebeciler, zihinsel olarak en fazla yıpranan mesleği icra etmektedirler.

 Ayrıca her yıl maliye bakanlığının yeni icad ettiği, yeni bildirim ve tebliğleri de takip edip uygulamak zorundadırlar.

 Diğer yanda bankalarca istenilen, bilanço, mizan ve diğer evrakları da hazırlamak ta muhasebecilerin ek angarya işleri arasındadır.

 Yukarıda da dediğimiz gibi,  Muhasebeciler zihinsel olarak en fazla yıpranan meslekler arasında yer alıyor.

 Bu nedenle yılın yorgunluğunu atmak için, yılda bir defa olsun yemekli, müzikli gece tertiplemek onlarında hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Yaptığı işin karşılığını alamasalar da, tahsilat yapamasalar da, işleri bozuğa gitse bile, onlarda birikmiş kurtlarını yılda bir defa dökmek zorundadırlar.

 Bu nedenle Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali müşavirler odasınca tertiplenen 1 mart muhasebeciler günü etkinlikleri çerçevesinde, Hünkar düğün salonunu üst katında, üyelerine ve diğer misafirlere,  yemekli, müzikli eğlenceli kaynaşma gecesi tertipledi.

 Gecede Serbest Muhasebeci ve mali müşavirlerle birlikte, Adana’dan misafir olarak gelen, eski vergi dairesi başkanımız sayın Bülent KOÇAK, Vergi dairesi başkanımız sayın Yakup Kemal ŞEKER, Denetim koordinasyon başkanımız, sayın Ahmet ERDOĞAN ile Defterdar sayın Osman KOÇAŞ ile birlikte, vergi dairesi müdürleri ve denetim elemanları ve diğer kurum mensupları ile, SGK il müdürü sayın Mehmet DERE geceye iştirak ettiler.

 Gecede Açılış konuşmasını başkan Arif ŞEN yaptı,  Daha sonra eski vergi dairesi başkanımız sayın Bülent KOÇAK ve yeni vergi dairesi başkanımız sayın Yakup Kemal ŞEKER yaptıkları kısa konuşmalarla muhasebeciler gününü kutladılar.

 Gelenekselleşen muhasebecilerin yemeğinde, yerel sanatçıların okuduğu şarkılar eşliğinde yemekler yenildi. Muhasebeciler gecede limitsiz şekilde eğlendiler.

 Başkan Arif ŞEN gecede, geçmiş dönemlere göre biraz daha neşeli olduğu gözlemlendi. İkinci başkan Abdullah KALIN la birlikte sahnede oynamaları, kurtlarını dökmeleri dikkatlerden kaçmadı.

 Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda SMMM odasında yönetim sıkıntısı yaşanmıştı. Başkan Arif ŞEN erken seçime giderek, üyelerinin yeniden desteğini alarak ekibiyle birlikte koltuğunu sağlamlaştırmıştı. Sanırız bu moral başkana öz güven vermişti. Vergi dairesi başkanımız sayın Yakup Kemal ŞEKER yaptığı konuşmada, yapılan hizmetlerini kastederek, “önümüzdeki seçimleri de başkan şimdiden garantiye aldı “ demesi dikkat çekti.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda SMMM Oda binasının yenilenmesi için, arsa alımı gerçekleştirildi. Şu anda proje aşamasında olduğu belirtiliyor. İnşallah önümüzdeki günlerde temeli atılacak.

 Gecenin bitiminde başkan Arif ŞEN ve yönetim kurulu üyeleri Abdullah KALIN, Halit ALCI ve A.Kadir ŞİMŞEK ile misafirleri tek tek karanfiller takdim ederek uğurladılar.

1 Mart Muhasebeciler gününün tüm meslektaşlara ve memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar