MÜBAREK BİR MART MUHASEBECİLER GÜNÜ

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de “ 1 Mart “ günü, hizmet veren muhasebe meslek mensuplarının günü “ Muhasebeciler Günü  olarak, her yıl kutlanmaktadır.

Bu nedenle günün önemine binaen,  Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetimi, Öğretmen evinde üyelerine, yemekli bir gece tertipleyerek muhasebecilerin mübarek günlerini kutladılar.

Kahramanmaraş merkezden ve ilçelerden gelen üç yüz kadar meslek mensubu, salonu doldurdu. Mahalli sanatçıların icra ettiği müzik eşliğinde muhasebeciler keyifli bir gece geçirerek yılın yorgunluğunu attılar !..

Yorgunluk mu atıldı bilemiyoruz, ama bildiğimiz bir şey var ki. Vicdanları rahatlatmak için kurbanlık koyunları kesmeden önce yemini, suyunu, tuzunu, vererek taltif ederlermiş. Teşbihte hata olmazmış, öylesine bir his vardı.

Bilindiği üzere vergi haftasına da girildi. Huşu ile idrak edilmesi lazım. Meslek mensupları, bu tür yemek, eğlence ve  taltiflerle, moral almalılar ki, bu gazla, üzerlerine yıkılan bürokratik işgencelere sabır gösterebilsinler. Dolayısı ile bir sonraki mübarek bir Mart’lara erişilebilsinler.

Ülkemizde yaklaşık yüz bin meslek mensubu vardır. Ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün defterlerini tutarak, bilanço, gelir tablosu ve diğer belgelerini düzenlemektedirler.

Muhasebe mesleği günümüzde en çok önem verilen ve en çok iş alanına sahip bir meslektir. Türkiye de şu an en çok aranan, nitelikli elemanların başlarında muhasebe elemanları gelmektedir.

Böylesine ilgi gören bir mesleğin öneminin büyüklüğünün yanında, günlerini kutladığımız,  meslek mensuplarımızın da sıkıntıları vardır.

Bu sıkıntıların başında yaptıkları işin karşılığını alamama gibi önemli bir zorluk vardır. Bu gün bu meslekte tahsilat oranı yüzde yirmi beşlere düşmüştür. Çoğu zaman alamadıkları paranın makbuzunu keserek, ceplerinden KDV lerini ödemektedirler.  

Diğer yanda mesai biter ama muhasebeciler görevdedir. Hasta da olsalar,  hafta tatili de olsa, muhasebeci gece yarılarına kadar işlerini bitirmek zorundadırlar.

Mesleki sorumluluk, işverene olan sorumluluk, yasadan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirirken, dayandıkları tek şey, mesleklerini severek yapmalarından dır.

Bu vesile ile tüm meslektaşlarımızın “1 Mart Muhasebeciler günü”nü kutlar, yeni dönemde bol kazançlı günler geçirmelerini temenni ederim.

Selam ve sevgilerle

Önceki ve Sonraki Yazılar