Mehmet Balduk Siyasete Girmelidir

Kahramanmaraş’ın son onbeş yılına baktığımızda, bu şehre yapılan her yeni bir gelişmenin altında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk’un dolaylı ya da doğrudan katkısını görmekteyiz.

29 Mart Yerel seçimlerinin yaşandığı o günlerde hep şunu gündeme getirmiştik, hatırlanacağı üzere, demiştik ki; Kahramanmaraş’ta ekip görüntüsü yok. Milletvekilleri, Vali, Belediye Başkanı, STK temsilcileri bir araya gelmeli ve her ay düzenli basına açık toplantılar yapmalıdır.

Bizlerin bu önerisi o günlerde genel bir kabul gördü. Ankara’da iki defa toplantı yapıldı. Ben toplantı yapıldıdan ziyade bir araya gelindi demek istiyorum. Çünkü bunun devamı gelmedi. Bu bir araya gelişte nelerin yapılması gerektiği ortaya konulmadı. Her kafadan da bir ses çıkınca, hiçbir amaca ulaşılmadı.

Bu kentin gelişebilmesi için; şeffaf bir yönetim anlayışının yerleşmesini, seçilmişler ve atanmışların hesap verebilmesi gerektiğini gündeme getirmiş ve bunu hep önermişizdir. Ne yazık ki, bu kentte kim ne yaparsa, yaptığı yanına kar kalmıştır.

Açık ve net olarak şunu ifade etmemiz gerekirse; 8 yıllık Ak Parti iktidarında bizi temsil eden Vekillerimiz aldıkları oy’un karşılığını bu millete verememişlerdir. Yani vekillerimizde bu milletin hakkı kalmıştır.

Malum 2011 yılı Haziran ayında Milletvekili Genel Seçimi yapılacaktır. Bir 5 yıl daha boşa zaman geçmesini istemiyor ve daha fazla hizmet almak istiyorsak, tavır koyabilmeliyiz. 3-4 hatta 5 dönem bu şehirden kimse vekil olma hakkını kendinde görmemelidir. O kadar uzun yıllardır bu şehir adına vekillik yapan insanların bu millete hangi hizmeti getirdiği sorgulanmalıdır.

29 Mart Yerel seçimleri sonrasında yapılan toplantılar mutad bir şekilde devam etseydi, sorunlar tespit edilerek, bunların vekiller tarafından takibi yapılsaydı, bu bir yıllık süre içinde de bir çok mesafe alınabilinirdi.

Bu gün ortada ne var?

8 yıllık bu süreçte Kahramanmaraş’ın hangi sorunu tam olarak çözüldü?

Ulaşım alanında bir karınca yürüyüşüne tanık oluyoruz. Bir hava alanının genişletilmesi bile halledilemedi.

Duble yollarımızın durumu ortada. Biten bir yer yok. Yollarımız adeta kaçırılmış kız çeyizi gibi, bir parça ordan, bir parça burdan yapılmış bir görüntü veriyor.

Eğitim ve Sağlık alanında da aynı sorunlarla yıllardır boğuşup duruyoruz.

Yeni dönemde Milletvekili bağlamında seçilen isimleri bir arada tutacak, ortak projeler yapabilecek, gerektiğinde de tavır koyabilecek donanımlı ve birikimli insanlara ihtiyaç vardır.

Kahramanmaraş’ta yapılan organizasyonlarda Mehmet Balduk ismi hep belirleyici ve birleştirici bir isim olarak öne çıkmıştır.

Kimin milletvekili olması noktasında vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde öncelik isim olarak Mehmet Balduk adı öne çıkmaktadır. Nitekim birkaç gün önce bizleri ziyaret eden Ak Parti teşkilatlarında görevli arkadaşlarımız net olarak bize şu mesajı verdiler.

Dediler ki; “Kahramanmaraş’ta Milletvekili listesinin en başında bizlere çalışma şevki verecek, bize moral ve güç verecek bir ismin gelmesi gerekiyor. Bizler bu şehirde yaptığımız araştırma sonucunda bu ismin Mehmet Balduk olduğunu gördük. Sokakta insanlarımız tanısın, tanımasın Mehmet Balduk adında birleşiyorlar. Siz gazetecilere de bu konuda sorumluluk düşüyor. Sokağın sesini dinlemek, insanların taleplerini gündeme getirmek olmalıdır” şeklinde görüşlerini bize aktardılar.

Ak Parti Teşkilatında bizzat bize bu düşüncelerini ifade eden arkadaşlarımız bir şeyin daha net olarak altını çizdiler.

Dediler ki; “Kahramanmaraş’ta Genel Başkanımız ve Başbakanımızı doğrudan arayan, görüşen en güçlü isim Mehmet Balduk. Sayın Balduk listeye girdiği gibi BAKAN’da olacaktır. Biz buna yürekten inanıyor ve destekliyoruz”

Bu durumda Mehmet Balduk artık siyasete girmeli ve vatandaşın beklentilerini de gerçekleştirmelidir.

Bizler Kahramanmaraş’ın geleceğinin şekillenmesinde bu şehre katkı yapacak, birleştirecek, kollektif aklı ön planda tutacak liderlerin eksikliğinin farkındayız. İşte lider olarak Mehmet Balduk vardır.

Bilindiği gibi 6 Mart 2011 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş’a gelecek.

6 Mart 2011’de Başbakan Kahramanmaraş’ın da BÜYÜKŞEHİR beklentisini sanırım gündemine alarak, bize bu müjdeyi de verecektir.

6 Mart 2011’de de Mehmet Balduk’un adaylığını da Sayın Başbakanımızın ilan etmesini istiyor ve bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar