Mali Müşavirler Siyaset Arenasında

Mali Müşavirler siyasette artık rüştünü ispatlamış gibiler.

Siyasi parti yönetim kurullarında, belediye meclis üyeliklerinde, komisyonlarda genellikle serbest meslek erbabından şimdiye kadar ekseriyette mühendisler, hukukçular, avukatlar yer alırlardı.

Son yerel seçimlerde gördük ki; Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerde artık en az diğer meslek mensupları kadar siyaset arenasında boy göstermeye başladılar.

Onlar genellikle, hesap- kitap işleri ile uğraşan, beyannameler arasında boğulan, mükelleflerinin ve devletin haklarını koruyan iyi bir hizmet emekçileriydi. Şimdi ise onları belediyemizde, komisyonlarda, parti yönetimlerinde görüyoruz.

Demek ki Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler siyasette rüştünü ispatlamış olmalılar ki, siyasetin kurtlar sofrasında yer almaya başladılar.

Bilindiği üzere şu anda Dulkadiroğlu belediye başkan yardımcılığı görevinde bulunan, Mehmet Akif Kahveci aynı zamanda Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirdir.

2001 yılında AK Parti’de Mahalle temsilcisi olarak siyasete başladı. Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, İlçe Başkan Yardımcılığı, İl Yönetim Kurulu üyeliği, ardından İl Başkan Vekili olarak 30.11.2013 tarihine kadar Adalet ve Kalkınma partisi bünyesinde çeşitli görevler üslendi.30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, Dulkadiroğlu Belediyemize Meclis Üyesi olarak seçildi. Şimdi ise belediyemizde başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.  Mehmet Akif Kahveci aynı zamanda Büyük şehir belediye mecilisi daimi üyesidir.  

Ali Aydın; Dulkadiroğlu belediye meclisi daimi üyesi, plan bütçe komisyonu başkanı. Aynı zamanda Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir. Vekaleten dahi olsa Dulkadiroğlu belediye başkanlığı koltuğuna oturan ilk vekil başkan.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Dulkadiroğlu belediye başkanı sayın Necati Okay’ın şehir dışında olması nedeni ile başkan vekilliği Ali Aydın’a verilmişti.

Ali Aydın’ı  ve Mehmet Akif Kahveci’yi, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir meslektaşları  yalnız bırakmadılar. Belediyede makamlarında ziyaret ederek hayırlı olsun temennilerinde bulundular.  

Yerel seçimlerdi parti listelerinden seçim kazanan, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler:

Belediye encümen üyeliklerinde: Serhat Kolukırık, Mehmet Akpınar, Bedri Cengizler, Ergün Alakuş, Ertuğrul Sönmez, Fidan Aksu (Gürsel Aksu eşi), Ünal Peköz

Siyasi partilerde görev alanlar ise; Cüneyt Doğan , Abdullah Kalın, Ali Erdemoğlu, Mustafa Çimen, Mustafa Taş, Ayhan Purtaş, Mükremin Özdemir, Cuma Beyazıt, Abdulmennan Dalkıran, Hasan Seyithanoğlu, Hasan Basri Kemaloğlu yer aldılar

Siyaset arenasında Serbest muhasebeci ve Mali Müşavirlerin sayılarının çok olması, siyasetin bir nevi renklenmesi ve gelişim kazanmasıdır diye düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekili olarak hatta bakan olarak görmek en büyük dileğimizdir.

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasınında son dönemde gerek kamuoyunda, gerekse siyaset üzerindeki olumlu etkisinide göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyoruz. 

Ülkemizde her geçen gün bu mesleğe karşı ihtiyacın arttığı, işyerlerinde, işletmelerde Avrupa birliği muhasebe standartlarına erişmede ve uygulamada bu mesleğin bilgi ve tecrübelerine ihtiyaç duyulacağı aşikardır. Bu sebeple bir nevi hükümet politikası olarak ta bu meslek mensuplarının bilgi ve donanımlarıdan önümüzdeki dönemlerde daha fazla istifade edileceği umulmaktadır.

Mesleklerinde olduğu gibi, siyasette de bu şehre hizmet vermeye çalışan tüm Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerimize başarılar dileriz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar