Mali Müşavirler Odasında Yönetim Krizi

Şehrimizde, saygınlığı ile bilinen meslek odalarımızdan biri olan; Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, bir türlü yönetim krizini aşamadı.

Başkan Arif ŞEN, geçen yıl yapılan oda seçimlerinde, beş kişilik yönetim kurulu üyeliğinin üçünün çoğunluğunu alarak başkan seçilmişti.

Ancak, geçtiğimiz günlerde, oda yönetim kurulu üyesi ve oda sekreteri Abdurrahman ÜZÜM ‘ün beklenmedik istifası başkan Arif ŞEN’ i azınlık durumuna düşürerek başkanlığını zora soktu.

Oda yönetiminde, dengeler değişmişti. Abdulkadir GÜZELDEMİRCİ, Halit ALCI ve yeni üye Abdulkadir ŞİMŞEK çoğunluğu elde etmişler, başkan Arif ŞEN ve Abdullah KALIN  azınlık durumuna düşmüşlerdi.

Beklenmeyen bu durum karşısında başkan Arif ŞEN kendi ekibini toplayarak, durum değerlendirmesi yaptı. Yetkisini kullanarak Olağanüstü Genel Kurul kararı aldı. Seçime gitme gerekçesini de şu şekilde açıkladı.

“ Çoğunluğu bizde olan yönetim kurulu üyelerimizden bir kişinin istifa etmesi nedeni ile yönetim içinde azınlık olarak kalmak ve yönetimde görev ve yetkilerimizin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde endişeler taşımam nedeni ile, Sizlerin çoğunluk oylarının bir anlamı kalmayarak azınlıkta kalacağı düşüncesi ile, asıl olan sizlerin bize vermiş olduğu vekaletin doğru ve iyi şekilde yapılamayacağı kaygısı ile “ Başkan Arif ŞEN yeniden seçime giderek güven oyu tazelemek istiyordu.

Başkan Arif ŞEN, kendi yetkisini kullanarak Genel kurulun 18 Haziranda, çoğunluk sağlanmaz ise 25 Haziranda yapılacağını üyelere 9 haziranda normal posta ile duyurdu.

Yapılacak genel kurul 18 hazirandaydı. Üyelere tebligatı 9 haziranda yapılmıştı. Arada dokuz gün vardı. Yönetimde çoğunluğu elde eden grup, tebligatın en az on gün öncesinden tebliğ edilmesi gerektiğini, bu nedenle genel kurulun usulsüz olacağı gerekçesi ile mahkemeye müracaat ederek, yapılacak olan genel kurula tedbir koydurdular.

18 haziran günü genel kurul yapılacağı saatlerde meslek mensuplarının cep telefonlarına gelen mesajda  “ Değerli üyelerimiz; Olağanüstü Genel Kurul toplantımız Mahkeme kararı ile engellenmiş olup yapılacak Genel Kurul tarihi ayrıca bildirilecektir. Oda başkanı Arif ŞEN “

Diğer yanda yapılacak seçimlerin anlamsızlığından yakınan meslek mensupları da vardır.

Yönetim kurulunun beş asil beş yedek üyeden oluştuğunu, istifa edenin yerine yedek üyenin dolduracağını, bir üyenin istifa etmesi ile hemen seçime gidilmesinin doğru olmadığını, zaman israfı olacağını belirtiyorlar. Bu fikirde olan meslektaşlarında azınlıkta olmadığını düşünüyoruz. 

Saygınlığı ile bilinen K.Maraş SMMM Odasının bu şekilde bir maceraya girmesi, meslek mensuplarını da kaygılandırmaktadır. Oda yönetim kurulu üyelerinin birlik ve beraberlik içerisinde seçimlerde taahhüt ettikleri projelerine odaklanmaları arzulanmaktadır.

Aksi halde kaybeden Kahramanmaraş SMMM Odası olacaktır.

Selam ve sevgilerle.    

Önceki ve Sonraki Yazılar