Kültür Bakanlığı K.Maraş Nevruz Konseri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl ilk kez rutinin dışına çıkarak geniş kapsamlı bir kutlama programı ile nevruzu kutluyor. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı sanat kurumlarınca 15-25 Mart'ta 7 bölgede 36 ilde düzenlenen konserlerle halk karşısına çıkıyor.

Bu program çerçevesinde de şehrimizede, Ankara Devlet KTM Korosu 21 Mart günü akşamında N.F.Kültür merkezinde Muhteşem bir konser sundu..

Ankara KTM korosu sanatçılarından Necmeddin Akben, Şükrü Türkmen, ve Neşe Dursun Saraç solist olarak katıldılar. Dinleyicilere hoş bir gece yaşattılar.

Bu konserin bize ait başka bir hususiyeti daha vardı.

Solist olarak sahnede yer alan Kültür bakanlığı sanatçısı Necmeddin Akben’in bu toprakların evladı, hemşehrimiz olmasıydı.

Necmeddin Akben bilindiği üzere şehrimizde, musıkiye aşina bir aileye mensuptur. K.Maraş Musıki derneği mensubu Fahreddin Akben ve Mehmet Ali Akben’in kardeşleri. Av. Turan Akben’in amcasıdır. Dumlupınar mahallesi sakinlerinden, Akben’ler ailesindendir.

Bu nedenle bu konserin bizim için bir başka anlamı vardı.

Nevruz konserine Kültür bakanlığı saz heyeti üstatların eşliğinde, sahneye ilk olarak Şükrü Türkmen çıktı. Türk müziğinin sevilen eserlerinden eserler okudu. Özelikle “Endüslüste raks” şarkısı ile izleyicilerden alkışlarla büyük beğeni aldı.

Daha sonra Türk müziğinin güzelliğini, güzel sesi, güzel yüzü ve hanımefendi kişiliği ile tanıtan Kültür bakanlığı Sanatçısı Neşe Dursun Saraç sahnede yer aldı.

Okuduğu şarkılarla seyircileri adeta mest etti. Özellikle hicaz makamının sevilen eserlerinden “ Haber gelmez gönül virane kaldı / Ne sabra mecal ne takat kaldı “ ve “ Hüsnüne güvenme ey ruy-i mahım/ Niceler bu tarz-ı revişten geçti “ gibi sevilen şarkılarla seyirciler yeri geldi coştu, yeri geldi duygulandı. Kahramanmaraş’lı musıki severlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Son olarak hemşehrimiz Necmeddin Akben sahneye çıktı. Samimi ve biz bize geçen konserde Necmeddin Akben muhteşem bir performans sergiledi. Musıkiden anlayan hemşehrilerinin karşısında şarkı okumaktan hem gururlandığını, hem duygulandığını bunca yıllık sanatçı olmasına rağmen kendisini sınavda gibi hissettiğini söyledi.

 “ Etti o güzel ahde vefa müjdeler olsun “gibi sevilen Segah ve Hüzzam ve diğer makamında güzel eserler okudu. Şehidlerimizi de anarak İlahilerde okuyan sanatçı Necmeddin Akben bir ara sahneden inerek seyircilerle birlikte şarkı okudu. Ayrıca özel günde “Maraş senin yazın var / Çekilmez poyrazın var “ Maraş türküsünü sahnede diğer sanatçı arkadaşları Neşe Dursun Saraç ve Şükrü Türkmen ile birlikte icra ettiler.

Kültür bakanlığının organize ettiği 7 bölgede 36 ilde tertiplenen nevruz konserleri çerçevesinde şehrimizde icra edilen konser amacına ulaşmış çok başarılı geçmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz

Ancak bu yazıyı okuyan dostlarımız diyecekler ki neden bu konserden bizim haberimiz olmadı?

Gibi sitemli ifadeler kullanacaklardır. Gerçekten de konsere gelemeyenler ya da duymayanlar için büyük kendileri adına bir kayıp olmuştur.

Bilindiği üzere bu konserin ev sahipliğini; Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bakanlığın şehrimizdeki temsilcileri yapmışlardır. Sayın Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Seydihan Küçükdağlı, konser sonrası sanatçılara çiçekler takdim ederek teşekkür ettiler.

Ne hikmettir ki böylesine güzel ve özel konserler tanıtım ve duyurum eksikliğinden ne yazık ki hedef kitlesi ile bir türlü buluşturulamıyor.

Keşke bu şehrin musıki sever insanlarının bu özel konserden haberleri olmuş olsaydı, yeterli tanıtım ve duyurular yapılabilseydi daha da güzel olacaktı. Bu hususta Etkinliğin evsahibi Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Sayın Seydihan Küçükdağlı beyin kulaklarını çınlatmak isteriz.

Bir sonraki konserlerde bu eksikliğin telafisi ümidi ile Nevruz bayramımızın tüm dünyaya hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.  

Selam ve sevgilerle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar